ua en ru

КСУ оприлюднив рішення у справі щодо особливостей усунення від виконання обов'язків членів виконавчого органу товариства.

Конституційний суд України оприлюднив ухвалене 12 січня рішення у справі за конституційним зверненням ТОВ «Міжнародний фінансово-правовий консалтинг» про офіційне тлумачення ч.3 ст.99 Цивільного кодексу України. У справі доповідав суддя Віктор Шишкін, передає кореспондент РБК-Україна.

«КСУ вирішив: в аспекті конституційного звернення положення ч.3 ст.99 ЦКУ від 16 січня 2003 р. члени виконавчого органу можуть бути у будь-який час усунені від виконання своїх обов'язків слід розуміти як право компетентного (уповноваженого) органу товариства у будь-який час і з будь-яких підстав усунути особу (осіб) від виконання обов'язків члена (членів) виконавчого органу за умови, якщо в установчих документах товариства не визначено таких підстав.

Усунення члена виконавчого органу товариства від виконання своїх обов'язків, яке передбачене ч.3 ст.99 ЦКУ, не є відстороненням працівника від роботи в розумінні ст.46 Кодексу законів про працю України», - йдеться в рішенні суду.

В той же час, як повідомив журналістам директор ТОВ «Міжнародний фінансово-правовий консалтинг» Артур Іоффе, дане рішення КСУ «фактично заморозило чинний стан справ у питання усунення від виконання обов'язків членів виконавчих органів господарських товариств, які своєю діяльністю можуть завдавати шкоди інтересам учасників цих товариств.

Він зазначив, що не може спрогнозувати, як саме на практиці вирішуватимуться спори такого роду з урахуванням рішення КСУ. За його словами, КСУ розглядаючи подання, не залучав до обговорення суб'єкта права на конституційне звернення ТОВ «Міжнародний фінансово-правовий консалтинг».

Нагадаємо, на думку товариства, суди в одних справах розглядають усунення в аспекті вказаної норми Цивільного кодексу як випадок, установлений законодавством для застосування статті 46 КЗпП, тобто відсторонення осіб, які є членами виконавчого органу товариства, від роботи, в інших - розмежовують категорії відсторонення від роботи й усунення від обов'язків членів виконавчого органу товариства.

Автор клопотання стверджує, що така невизначеність призводить до порушення права власності, закріпленого статтею 41 Конституції України, оскільки учасники господарських товариств не мають можливості запобігти неналежному використанню майна свого товариства. Зокрема, у разі протиправних дій чи рішень членів виконавчих органів товариств їхнім власникам може бути завдано матеріальної шкоди, якщо вони своєчасно не позбавлять цих членів певних повноважень.