Індія звинувачує пакистанські спецслужби у вербуванні членів сикхської громади для здійснення терактів

Глава МВС Індії Сушілкумар Шинде звинуватив пакистанські спецслужби у вербуванні членів сикхської громади для здійснення терактів в прикордонному штаті Пенджаб і інших районах країни. Про це він заявив на конференції з проблем внутрішньої безпеки країни, повідомляє "Комерсант".

"Пакистанська розвідка ISI готує сикхську молодь для здійснення терактів. Для цього використовують безробітних і злочинців", - заявив Шинде. За його словами, "до підривної діяльності також залучається молодь з сикхських громад в Європі та США" (сикхи становлять значну частину індійської діаспори на Заході). Як випливає зі слів міністра, члени сикхських терористичних угрупувань не обмежуються штатом Пенджаб, де знаходиться головна святиня сикхів - Золотий храм в Амрітсарі, а націлені на інші частини країни.

Заява провідного індійського силовика була негайно дезавуйована Ісламабадом. "Подібні висловлювання безпідставні й гідні жалю. Вони можуть підірвати процес нормалізації відносин між нашими країнами", - попередив офіційний представник МЗС Пакистану Айзаз Ахмад Чаудхрі.

Війна слів між Делі і Ісламабадом, що спалахнула з новою силою, збіглася з 29-ю річницею трагічних подій у столиці штату Пенджаб Амрітсарі. У червні 1984 р. уряд Індіри Ганді прийняв рішення провести військову спецоперацію "Блакитна зірка" в Золотому храмі, де переховувалися ідеологи сикхського сепаратистського руху і зберігався великий арсенал зброї. У ході зачистки храму, що тривала три дні, за офіційними даними, загинули 83 військовослужбовців, а також 492 людини всередині храму - як бойовики, так і паломники. Сикхи впевнені, що насправді жертв було в багато разів більше.

Після зачистки Золотого храму сепаратистський рух у Пенджабі фактично зійшло нанівець, а його вцілілі лідери відправилися в еміграцію. Однак сьогодні відцентрові настрої в штаті піднімаються з новою силою. У переддень 29-ї річниці побоїща в Золотому храмі, що відзначається з 6 по 9 червня, в Амрітсарі пройшла Хода пам'яті жертв сикхського геноциду, ініціатором якого стала радикальна сикхська організація "Дав Хальса". Її лідер Харчранджіт Сінгх Дхам вимагає від влади оприлюднити реальний список жертв штурму Золотого храму. За його словами, "рани червня 1984 р., нанесені тиранією індійської держави, досі залишилися незалікованими".

Таким чином, Делі знову зіткнувся з проблемою сикхського сепаратизму, який індійська влада пояснює зовнішніми підступами - "рукою Пакистану". Незважаючи на те, що глава індійського уряду Манмохан Сінгх сам належить до сикхської громади, це не заспокоює пристрасті в Пенджабі.

При цьому тертя між Делі та владою Пенджабу наростають. Неприємним сюрпризом для кабінету Манмохана Сінгха стала негативна реакція уряду штату на федеральний план створення Національного центру з боротьби з тероризмом. Як заявив заступник головного міністра Пенджабу Сухбір Сінгх Бадал, реалізація плану стане "неприпустимим втручанням у справи штату, що суперечить принципам індійського федералізму".

Читайте також: В Індії до влади може повернутися династія Неру-Ганді

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся