ua ru

Індикатор світового економічного клімату зростає, але лишаються певні сумніви щодо стійкості відновлення економіки світу, - світове опитування.

Індикатор світового економічного клімату зріс в першому кварталі поточного року в четвертий раз поспіль, в основному завдяки позитивним оцінкам поточної економічної ситуації в Азії. Але очікування зростання безробіття та інших негативних факторів породили сумніви щодо стійкості відновлення світової економіки. Про це сказано в дослідженні Міжнародної торгової палати (ICC) та Ifo (Інститут економічних досліджень), які разом проводять світові економічні дослідження, повідомляє прес-служба ICC Ukraine.

«Після чотирьох поспіль позитивних результатів дослідження, результати останнього можуть бути інтерпретовані, як чітка ознака глобального економічного відновлення»,- підсумували ICC та Ifo. А генеральний секретар ICC Жан Розвадовскі зазначив, що поки світова економіка відновлюється, акценти національних та міжнародних економічних політик повинні вирішити питання із зростаючим безробіттям та високим рівнем публічного боргу, якщо метою є повернення глобальної економіки до збалансованого та стабільного економічного зростання.

Вперше за два роки індикатор світового економічного клімату (ІСЕК) зріс порівняно з жовтнем з 91,4 до 99,5, що значно більше, ніж за період з 1991 р. по 2009 р., де ІСЕК становив 96,9. «Значною мірою, ми завдячуємо такому зростанню Азії, проте в інших основних економічних регіонах ІСЕК залишається за межею середнього показника», - наголошено в дослідженні.

Однак всі опитані експерти сходяться у прогнозах, що навіть в Азії наступний квартал відзначатиметься зниженням показника. Також вони відзначають поліпшення ситуації у Західній та Східній Європі, на противагу Північній Америці, де попередні прогнози досить несприятливі.

У звіті зазначені деякі побоювання з приводу того, що «хоча піковий період кризи вже минув», експерти все ще невпевнені в стабільності темпів відновлення економіки. Причинами цих сумнівів служать зростаюче безробіття, дефіцит державних фінансів та фінансове консолідування. Саме ці фактори змусять деякі країни знизити масштаби заходів грошової та валютної політики, що були застосовані під час кризи.

Дослідження, що проводилось на основі опитування 1057 аналітиків з 94 країн, показало, що більшість експертів прогнозує підвищення відсоткової ставки у цьому році, що також може впливати на економічне зростання. У прогнозах стосовно рівня інфляції, експерти передбачають близько 2,9% порівняно з 2,5% у 2009 р.

Зазначається, що за останній час Азія проявила себе, як найбільш стабільний регіон з найвищим рівнем економічного зростання. Дослідження відзначає Китай, як одну з найбільш прогресуючих країн, де економічна ситуація вже стабілізувалася і знаходиться на досить задовільному рівні. Так само відзначають Гонконг, В'єтнам та Індію, де прогнозується стабільний ріст у цьому році. «Незважаючи на те, що такому підйому Китай частково завдячує серйозному фінансовому стимулюванні та кредитам на пільгових умовах, в країні спостерігається прогрес у секторі широкого вжитку, що залишатиметься на високому рівні у першій половині 2010 р.»,- сказано у звіті.

Експерти зійшлись у прогнозах стосовно Філіппін, Південної Кореї та Малайзії, де очікується поліпшення ситуації. Та відзначили Японію, як країну, де попри оптимістичні прогнози на майбутнє, ситуація все ще дуже складна.

Тим часом, ІСЕК для Західної Європи значно поліпшився і продовжить своє зростання, як і було передбачено, протягом 2009 р. Але це стосується не всіх країн цього регіону. Економіки Франції, Греції, Португалії, Словенії і Кіпру перебувають в достатньо скрутному становищі. Також відзначається слабке поліпшення в Ірландії та Іспанії.

Вже четверте півріччя поспіль прогнозисти відзначають поліпшення ІСЕК для Канади та США, «хоча на сьогодні експерти дають низьку оцінку економічній ситуації в США».

У Росії спеціалісти відзначають слабкі позиції, проте кращі за минулорічні. Основною рушійною силою країни є експорт, який, за прогнозами, буде збільшуватися. А для країн Східної Європи сучасна економічна ситуація для країн залишається несприятливою та слабкою. Найнижчі оцінки отримали Румунія, Латвія, Естонія та Литва, яка разом з Болгарією найбільш постраждали від кризи.

Непогані результати в січні показала Латинська Америка, тому прогнози на наступне півріччя є позитивними, особливо в Бразилії, Перу, Чилі та Уругваї.

Крім того,більшість опитаних експертів на питання «Чи вважаєте Ви, що захід G-20, організований з метою поглиблення економічного співробітництва, матиме реальний результат?» дали позитивні оцінки. Відсоток опитаних, які вважають захід вдалим: Азія - 80%; Близький Схід - 77%; країни G-20 - 76%; Північна Америка, Латинська Америка - 72%; Західна Європа - 71%.