ru ua

Глава РПЦ патріарх Кирило виступив проти проведення в найближчий час Вселенського собору

Глава Російської православної церкви патріарх Кирил (Гундяєв) виступив проти проведення в найближчий час Вселенського собору, повідомляє "Комерсант-Україна".

Заява про недоцільність проведення найближчим часом Вселенського собору глава Російської православної церкви (РПЦ) патріарх Кирило зробив у Москві під час зустрічі з Католикосом-патріархом всія Грузії Ілією II (Гудушаурі-Шіолашвілі). Предстоятелі Руської і Грузинської православних церков зійшлися на думці, що немає сенсу проводити собор, поки не буде досягнута згода глав помісних церков по всім конфліктним питанням.

"РПЦ разом з іншими православними церквами буде рухатися по шляху зміцнення православної єдності, але з певною обачністю, щоб поспішні спроби провести собор без належної підготовки не привели до ускладнень у міжправославних відносинах. Ми глибоко переконані, що собор повинен готуватися таким чином, щоб сприяти зміцненню православної єдності, а не створювати нові лінії напруги у відносинах між церквами", - заявив патріарх Кирило. Ілія II був більш лаконічний: "Ми прийшли до єдиної думки про те, що проводити собор немає сенсу, поки не будуть врегульовані всі питання, що стоять перед православними церквами".

Слід зазначити, що рішення патріарха Кирила послідувало за листом глави УПЦ КП Філарета (Денисенка), опублікованим тиждень тому. У ньому першоієрарх УПЦ КП звернувся до глав помісних церков з проханням розглянути питання автокефалії української церкви на майбутньому Вселенському соборі. Без вирішення цього питання першоієрарх вважає його проведення невиправданим, оскільки УПЦ КП є однією з найбільших православних церков у світі. Нагадаємо, Вселенський собор є зібранням глав усіх православних церков, які вирішують різні церковно-політичні та догматичні питання, в тому числі і що стосуються надання автокефалії. Попередній собор відбувся ще в 787 році, а в останні роки активізувалася підготовка до наступного, VIII Вселенського собору.

В УПЦ КП вважають, що заява патріарха Кирила прямо пов'язана з питанням автокефалії української церкви. "Ясно, що ігнорувати аргументи, викладені в листі патріарха Філарета, дуже складно, і заява патріарха Кирила - прямий тому доказ. Глава РПЦ розуміє, що якщо питання української автокефалії не буде вирішено, то собор закінчиться скандалом, оскільки або Москва, або Вселенський патріархат залишаться незадоволені. Зараз знайти компроміс у питанні автокефалії УПЦ КП ці дві церкви не можуть", - вважає секретар Священного синоду УПЦ КП, архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій (Зоря).

Читайте також: Патріарх Філарет просить розглянути питання автокефалії Київського патріархату