ua en ru

Британський слідчий допоміг центру "Бабин Яр" встановити наймолодшу жертву розстрілів

Британський слідчий допоміг центру "Бабин Яр" встановити наймолодшу жертву розстрілів Фото: Скотланд-Ярд в Лондоні (faz.ne)
Автор: РБК-Украина

Колишній слідчий Скотланд-Ярду, який розслідував військові злочини, доктор Мартін Дін, допомагає Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр" знайти нові докази й подробиці того, як загинули жертви Голокосту в урочищі у вересні 1941 року. Зокрема, виявлено точне місце розстрілів єврейського населення Києва, а також маршрути, за якими євреї рухалися у бік Бабиного Яру.

Про це йдеться в статті британського видання Daily Mail "Нацистська долина смерті: як завдяки слідчому Скотланд-Ярду відновлюється прихована правда про масову різанину в Бабиному Яру".

"Через майже 80 років розслідування нададуть тисячам сімей відсутні подробиці того, як загинули їхні родичі. Вже підтверджені особистості близько 18 000 євреїв, убитих за ці два вересневі дні. З них доля 907 раніше була невідома", - йдеться в публікації.

За допомогою британського розслідувача вдалося виявити багато нового біографічного матеріалу: походження жертв; де вони жили і працювали, як вони з усіх сил намагалися вижити після того, як нацисти увірвалися в Київ. Також команда встановила відомості про наймолодшу жертву Бабиного Яру - про двотижневе немовля.

"Ми ніколи не дізнаємося, чи була убита дитина таким же чином (пострілом в потилицю - ред.), тому що, щоб заощадити набої, солдати іноді забивали маленьких дітей до смерті або залишали їх, щоб вони були розчавлені вагою падаючих тіл. Що ми дійсно знаємо, завдяки ретельному розслідуванню за участю колишнього експерта Скотланд-Ярду з військових злочинів, так це те, що цей невинний новонароджений був наймолодшою жертвою різанини в Бабиному Яру", - йдеться в статті.

Мартін Дін і команда Голокосту Меморіального центру "Бабин Яр" також змогла показати, як змінився ландшафт урочища через день після масового вбивства євреїв. Водночас британський експерт нагадує, що після Другої світової війни радянські власті намагалися приховати пам'ять про трагедію Бабиного Яру, воліючи говорити виключно про подвиги Червоної армії.

"Протягом багатьох років був скандал через відсутність пам'ятника (жертвам розстрілів на території урочища - ред.). Потім, коли Радянський Союз встановив його, вони поставили його не в тому місці, і навіть не згадали євреїв. Просто сказали, що це злочин проти Радянського Союзу. Вони не хотіли, щоб у євреїв був особливий статус жертви", - зазначає Дін.

Водночас Daily Mail зазначає, що жоден з встановлених в урочищі пам'яток нині не відображає всієї суті трагедії Голокосту, що відбулася у Києві у вересні 1941 року.

"Хоча деякі пам'ятники були встановлені в Бабиному Яру з запізненням після здобуття Україною незалежності, жоден з них не відображає масштабів різанини або її історичного значення - і жоден з них не є достатньо значним, щоб вшанувати пам'ять жертв", - повідомляє видання.

При цьому автори статті висловили думку, що команда Голокосту Меморіального центру "Бабин Яр" проллє світло на звірства нацистського геноциду і додасть їм належну популярність.

Нагадаємо, раніше "Меморіальний центр Голокосту Бабин Яр" та ізраїльський національний меморіал катастрофи та героїзму Яд Вашем підписали угоду про співпрацю, що припускає обмін архівною інформацією про жертв розстрілів у Бабиному Яру.

Раніше посол Ізраїлю в Україні Джоел Ліон заявив, що держава Ізраїль також підтримує починання міжнародних донорів з будівництва меморіалу Голокосту на території Бабиного Яру в Києві.