ua en ru

Віце-губернатор Київської області Олег Корбан: "Ми - команда антикризових менеджерів"

Автор: RBC.UA
Головне на поточному етапі - утримати економіку регіону та забезпечити прозорі вибори Президента. Про це в інтерв'ю РБК-Україна розповів заступник голови Київської облдержадміністрації Олег Корбан.

РБК-Україна: Чи стало для Вас несподіванка запрошення зайняти пост віце-губернатора з економічних питань?

Олег Корбан: Сьогодні є три позиції заступника голови ОДА - перший віце-губернатор, який займається соціальними питаннями, віце-губернатор - з кадрових та апаратним питань, і ще один віце-губернатор у віданні якого - економіка, земельні питання, питання власності та інвестицій. Тобто, питаннями, які забезпечують наповнення бюджету.

Плюс - ми давно знайомі з Володимиром Шандрою, він знає мої навички менеджера - тому запросив мене. У даній ситуації для мене це, швидше, був внутрішній порив використовувати свій час, сили і знання в утриманні стабільної політичної та економічної ситуації в Київському регіоні. Оскільки сьогодні наша область залишається острівцем стабільності. І це перша задача.

Друге завдання - відстояти моральні завоювання Майдану. Тобто, посилити боротьбу з корупцією, зняти тиск з малого і середнього бізнесу, встановити довіру до влади.

Влада не має права з дерев'яним обличчям реагувати на запити громадян і підприємців. І навіть якщо щось неможливо змінити зараз на законодавчому рівні - потрібно навчитися вислуховувати людей, а не відфутболювати їх, вирішувати їхні проблеми.

РБК-Україна: Для вирішення проблем потрібен великий часовий горизонт.

Олег Корбан: Так, і тому ми не ставимо перед собою сверхграндіозних завдань. Ми - команда антикризових менеджерів. Ми усвідомлюємо, що прийшли до моменту інавгурації нового Президента. Новий Президент, цілком можливо, набере собі нову команду, у якої будуть свої бачення і завдання.

А ми повинні гарантувати прозорий виборчий процес шляхом забезпечення відкритого волевиявлення людей, які прийдуть голосувати. Чому це важливо?

Тому що нам необхідно легітимізувати владу - як у країні, так і за кордоном. Переконаний, що після обрання Президента в країні настане політична стабільність, яка спричинить за собою економічну стабільність.

РБК-Україна: Ви оптимістичні в оцінці наслідків виборів Президента. Як у вашій команді ставляться до питання федеративного устрою держави, що може стати частиною нового суспільного договору, закріпленого майбутньої Конституцією?

Олег Корбан: Наша позиція полягає в тому, що повноваження повинні делегуватися знизу вгору. Повноваження органів місцевого самоврядування та органів державної влади у вітчизняному законодавстві виписані непогано, головне - виконувати ці норми .

Але місцеве самоврядування - це право і спроможність, як виписано в профільному законі. З правами все непогано, а зі здібностями - не дуже, бо дуже низький рівень менеджерів, які працюють на рівні територіальних громад. На державному рівні кваліфікація кадрів вище, тому є певний перекіс у даному питанні. Це - людський фактор.

Ми, як команда кризис-менеджерів, повторюся, можемо не встигнути за короткий термін фундаментально реформувати наявну систему. Проте, Володимир Миколайович (Шандра, голова КОДА) ставить перед нами цілком конкретні завдання. Сьогодні найголовніше - стабілізувати ситуацію, забезпечити виплату зарплат і пенсій, не допустити розвалу системи управління, побороти корупцію, що пронизала всі сфери діяльності, а також провести чесні та прозорі вибори Президента.

Говорячи більш масштабно, національною ідеєю сьогодні для всіх має стати збереження і розвиток держави Україна .

РБК-Україна: Але прем'єр-міністр Арсеній Яценюк акцентує, що районні та обласні держадміністрації будуть ліквідовані. На Вашу думку, скільки потрібно часу в Київській області, щоб провести реформу з передачі всіх повноважень від держадміністрацій виконкомам?

Олег Корбан: Подібна реформа назріла. Але сьогодні вона не найактуальніша, її не можна починати до повної легітимізації влади - до інавгурації Президента цим займатися не варто.

Головне - провести чітке розділення функцій органів місцевого самоврядування та органів державної влади, чіткий розподіл територій і чітке делегування повноважень знизу вгору.

РБК-Україна: Ви призначені на напрям - земля і власність - де кореняться основні корупційні схеми. Особливо це помітно на рівні райдержадміністрацій, про необхідність ліквідацій яких говорять більше десяти років. По суті, губернатор не має впливу на призначення та звільнення голів РДА. Як у цій системі ефективно боротися з корупцією?

Олег Корбан: Можу погодитися, але у нас немає часу на вибудовування нової системи влади. Коли я був призначений на цю посаду, відразу розбив завдання на 10 тижнів, які у нас є.

І ми робимо акцент не на главах РДА, а на керівниках департаментів на рівні районів і місцевих виконкомів. Ми працюємо, в першу чергу, з практиками.

РБК-Україна: Що це за завдання, на які є всього 10 тижнів?

Олег Корбан: Скажу про головне.

Про основні завдання, я вже говорив - стабілізувати ситуацію, подолати корупцію, провести чесні та прозорі вибори.

Інше важливе завдання - м'яке виведення бізнесу з тіні. Для цього ми зустрічаємося з підприємцями, спілкуємося , переконуємо їх піднімати рівень мінімальних зарплат, адже не секрет, що сьогодні даний інструмент використовується для мінімізації оподаткування.

РБК-Україна: Які мотиви для бізнесу платити більше податків, виводячи зарплати з тіні?

Олег Корбан: Коли з підприємцями спілкуєшся по-людськи, то багато хто розуміє необхідність таких заходів. Причому, головним мотивом виступають почуття відповідальності і почуття обов'язку.

РБК-Україна: До речі, ще один важливий аспект весни - посівна.

Олег Корбан: По посівній всі показники виконані і перевиконані. Є надія, що врожай цього року буде ніяк не менше, ніж у попередньому.

При ОДА ми створили Аграрний Рада - з представників агробізнесу, і вони займають активну позицію при формуванні аграрної політики в області. Також вони допомагають нам ліквідувати земельні корупційні схеми.

Я переконаний, що найкращий інструмент для боротьби з корупцією - це прозорість і відкритість всіх процесів. Цю ж думку поділяє і Володимир Шандра. Тому ми створюємо профільні Ради, які не тільки дають рекомендації, а й контролюють органи влади. На засіданні цих Рад якраз і розкриваються корупційні схеми.

РБК-Україна: Наприклад?

Олег Корбан: Наприклад, схема , вибудувана під кілька компаній, у сфері пасажирських перевезень в області. На маршрут, на якому перемогла певна компанія, нелегально заводилися додаткові автобуси, встановлювалися додаткові рейси і т.д.

Зрозуміло, викриття корупційних схем та їх ліквідація викликають гостре невдоволення з боку тих, хто ними користувався. І за останні десять днів я дізнався про себе стільки, що не дізнався за все життя (сміється).

РБК-Україна: Тобто, йдуть інформаційні кампанії з дискредитації?

Олег Корбан: Швидше, реакції. Як тільки ми починаємо тиснути на хворі мозолі, в нас летять стріли. Напевно, ті, хто це роблять, думають, що це завадить нам професійно зробити свою роботу. Але це не так просто (сміється).

РБК-Україна: Так а що інкримінують?

Олег Корбан: Переважно - якісь дурниці, які до реального життя не мають ніякого відношення. Наприклад, мене звинувачують в тому, що я - людина Богдана Губського і займаюся якимись дерибаном.

Я у 2007-2012 рр. працював у центральному апараті партії «Батьківщина» і, звичайно, знаю і нинішнього в.о. глави Адміністрації Президента Сергія Пашинського, і голову обласної парторганізації Костянтина Бондарєва, і нашого колишнього однопартійця Богдана Губського, міністра Кабінету міністрів Остапа Семерака та багатьох інших. Навколо цих старих комунікацій будуються домисли, які видаються за чисту монету. Якщо уважно почитати ці тексти, то видно, що це - чистої води «чорний» піар.

І це зрозуміло - знищення корупційних схем завжди викликає опір. За 10 днів, виходить, ми багатьом встигли насолити.

РБК-Україна: Може, питання ще в виборах, що наближаються?

Олег Корбан: Так, нас підозрюють в якомусь вплив на штаби. Але таких завдань сьогодні немає і бути не може. Ми повинні забезпечити прозорість виборів і повну їх законність . Це, повторюся, одне з ключових завдань.

РБК-Україна: До речі, про прозорість. Чи є шанс, що ваша команда зможе вчинити дії, які зроблять незворотнім впровадження в області, як мінімум , відкритих земельних кадастрів та майнових реєстрів? Без них корупційні моделі будуть множитися і множитися. І такі історії, як, наприклад, з Біличанським лісом під Києвом, не припиняться ніколи.

Олег Корбан: Так, згоден, що відкриті кадастри і реєстри, які переплетені до практично нерозривної єдності - одна із запорук перемоги над корупцією. На першу частину питання сьогодні відповісти не готовий.

На другу частину питання відповідь у мене є. В історії з Біличанським лісом зіткнулися інтереси двох громад - Києва і сел. Коцюбинське. В даний момент ми готуємо проект указу Президента (показує документ), згідно з яким Біличанський ліс увійде до складу національного парку «Голосіївський». Тим самим, площа парку буде збільшена до 6462 гектарів, а сам ліс буде збережений від знищення.

Також сьогодні ми захищаємо позицію жителів Коцюбинського щодо збереження свого органу місцевого самоврядування та визначення меж у складі Київської області.

Так що всі повідомлення про те , що готується якийсь дерибан Біличанського лісу - це чи домисли, або «чорний» піар. До сьогоднішнього дня в адміністрацію ніхто з журналістів чи громадських діячів з цієї теми не звертався, інакше б подібної плутанини не було. Ми розраховуємо на те, що указ в.о. Президента буде підписаний і опублікований в самий найближчий час.

РБК-Україна: Ви говорите про забезпечення прозорості виборів, про те, що ви, команда губернатора - антикризова команда. Але, крім наповнення бюджету та розкриття корупційних схем, чи ставите ви собі інші завдання?

Олег Корбан: Так. Одне з ключових - енергозбереження. Буквально вчора проводили нараду з бізнесменами, бюджетниками, представниками органів місцевого самоврядування, готовими інвестувати в альтернативні види палива, щоб знизити споживання газу. Поставлені конкретні завдання, закріплені за конкретними територіями.

Далі - зрозуміло, що в деякому майбутньому буде безмитна торгівля з Євросоюзом. І вже сьогодні в області ми плануємо забезпечувати інвесторів майданчиками для організації різних виробництв.

РБК-Україна: Хто ці інвестори?

Олег Корбан: Бізнес з Китаю, а також країн Далекого та Близького Сходу. Обговорюються два майданчики - в м. Узин, а також у Бориспільському районі. І, можливо, вже до кінця нашого десятитижневого терміну ми встигнемо дати старт цим проектам.

Коли приходили інвестори, то єдине, що ми від них вимагали - підтвердження фінансової спроможності. Після перевірки цих даних підбирали майданчик - і заводили інвестора безпосередньо на місцеві органи самоврядування, далі вони працюють самі. Ми - тільки контролюємо .

Ще один великий проект - будівництво навколо Києва сміттєпереробних заводів.

РБК-Україна : Сказати, що тема проблемна - не сказати нічого .

Олег Корбан: Ми вже провели шість спільних нарад Києва та області і, здається, знайшли алгоритм вирішення цього завдання. Готова концепція по полігону №5 в Підгірцях, який приймає до 70% всього сміття з Києва.

РБК-Україна: В чому суть концепції?

Олег Корбан: Полігон №5 ще 2-2,5 роки буде приймати сміття з Києва. Наше завдання - утримувати екологічну ситуацію. Тим часом навколо Києва будуть зведені вісім сучасних сміттєпереробних заводів , що відповідають всім екологічним стандартам. Такі підприємства на виході отримують продукти вторинної переробки, які можуть бути використані в подальшому виробництві товарів або експортовані. Одна майданчик на 12 гектар вже визначений, інші - в пошуку .

І мало не головне для області - дороги. Не хочу кидатися словами, але є певне бачення, як вирішити цю задачу.

А поки, повторюся, головне для нашої команди - боротися з системною корупцією, утримати економічну стабільність в області, забезпечити прозорі вибори і не звертати уваги на наклепників.