ua en ru

Мікулаш Дзурінда: Децентралізація відповідальності повинна йти рука об руку з фіскальною децентралізацією

Мікулаш Дзурінда: Децентралізація відповідальності повинна йти рука об руку з фіскальною децентралізацією М. Дзуринда
Автор: RBC.UA
Мікулаш Дзурінда, в минулому Президент, прем'єр-міністр і міністр закордонних справ Словаччини, буває в Києві в рамках програм, присвяченим питанням децентралізації влади. У бліц-інтерв'ю РБК-Україна Дзурінда торкнувся як децентралізації, так і загальнополітичного фону, що панує в його країні по відношенню до України.

Мікулаш Дзурінда, в минулому Президент, прем'єр-міністр і міністр закордонних справ Словаччини, буває в Києві в рамках програм, присвяченим питанням децентралізації влади. У бліц-інтерв'ю РБК-Україна Дзурінда торкнувся як децентралізації, так і загальнополітичного фону, що панує в його країні по відношенню до України.

РБК-Україна: Ви, як колишній міністр закордонних справ Словаччини, як професійний дипломат, вважаєте, що Путин анексією Криму підірвав основи Ялтинського миру?

Мікулаш Дзурінда: Росія явно порушила міжнародне право і угоди. І засоби, які вибрав Путін, створили величезну недовіру до РФ, яку буде дуже важко подолати, і яка буде мати згубні наслідки для самої Росії.

РБК-Україна: Чи розуміють в урядах східноєвропейських держав, що вони теж можуть опинитися під ударом, якщо Україна не проведе негайні реформи?

Мікулаш Дзурінда: Україна переживає цивілізаційні зміни. Але вами прийняте стратегічне рішення - Україна є частиною західної культури, в чому ми всіляко вас підтримуємо.

Але Україні також відомо про необхідність модернізації своєї економіки, реструктуризації промисловості, стабілізації валюти, диверсифікації джерел енергії і посилення оборони країни. Ці зміни можуть бути досягнуті тільки шляхом кардинальних реформ.

Ми, держави-члени ЄС, хочемо допомогти вам в цьому - і морально, і політично, і фінансово. Але ці реформи повинна проводити сама Україна. Важливо, щоб громадяни України розуміли, що ці зміни потрібні, незважаючи на їх складність, щоб стати країною, яка повністю інтегрується в ЄС і стане конкурентоспроможною.

РБК-Україна: Чому тоді Словаччина, навіть на словах, не підтримує вступ України в НАТО?

Мікулаш Дзурінда: Тільки самі українці можуть прийняти рішення щодо своєї зовнішньої політики, в тому числі, політики безпеки. Я не можу собі уявити, щоб Словаччина могла перешкодити Україні вступити в НАТО.

РБК-Україна: Але заяви вашого прем'єр-міністра Роберта Фіцо в кінці минулого року, за чим послідував довгостроковий контракт на постачання нафти з Росії, дали підстави запідозрити Братиславу у надмірній лояльності до Кремля. І ця риторика з боку Фіцо триває.

Мікулаш Дзурінда: Словаччина - повноправний член Євросоюзу. Наша країна приєдналася до ЄС, знаючи, що ми не тільки отримуємо вигоду від членства, але і поділяємо спільні цінності та рішення.

У випадку з Україною я шкодую, що прем'єр-міністр Фіцо в Брюсселі каже одне, а вдома - інше. І через таку поведінку цілком справедливі запитання в дусі того, яке ви поставили.

РБК-Україна: В той же час, Словаччина проставляє в Україну газ. Чи правда, що йде продаж газу, раніше купленого у "Газпрому"? Або, можливо, Братислава відчувала в зв'язку з цим тиск з боку Москви?

Мікулаш Дзурінда: Я не можу говорити про вплив Москви на нинішній уряд, оскільки я сам не є членом уряду і не маю відповідної інформації. Але я вважаю, що такий тиск неможливий.

РБК-Україна: Які реальні настрої людей у Словаччині щодо ситуації в Україні, наших проблем з Росією?

Мікулаш Дзурінда: Я бачу великий інтерес і солідарність з українською нацією серед моїх співгромадян. Цей інтерес проявляється в частих і жвавих дискусіях на різних рівнях, і гуманітарній допомозі постраждалим від конфлікту. У нас є досвід серпня 1968 року, коли радянські танки увійшли в нашу країну. І словаки вважають, що Україна може відтворити історію успіху нашої країни.

Ваша країна потребує підвищення безпеки, матеріальної та фінансової допомоги, але вона також потребує радикальних, глибоких політичних, економічних і соціальних реформ. Словаччина може і хоче передати Україні цей цінний досвід.

РБК-Україна: Яким реформаторським напрацюваннями Словаччина готова поділитися з Україною? До речі, ви пережили розкол країни на Чехію і Словаччину.

Мікулаш Дзурінда: Це був дуже болючий процес. Але сьогодні ми бачимо, що ця біль, ці жертви мали сенс.
Після реформ та інтеграції до ЄС, Словаччина стала зовсім іншою країною - з єдиним податком та глибокою децентралізацією.

Завдяки структурним економічним реформам старі промислові галузі замінені новими, наприклад, автомобільна промисловість прийшла на зміну військовій.

РБК-Україна: З якими підводними каменями на шляху децентралізації зіткнеться Україна?

Мікулаш Дзурінда: Цих підводних каменів дуже багато. Головне - люди в центрі не вірять в людей в регіонах. Але місцеві особливості все одно краще зрозумілі тим, хто живе на місцях.

Децентралізація відповідальності повинна йти рука об руку з фіскальною децентралізацією. Кажучи простіше: ми повинні передати відповідальність перед народом муніципалітетам, віддавши їм відповідний ресурс, гроші.

РБК-Україна: До речі, Словаччина має один з найліберальніших режимів для бізнес-іммігрантів. Які плоди такої політики?

Мікулаш Дзурінда: Відкритість, що дозволяє вільно мігрувати робочої сили і капіталів, цінна для всіх сторін. Деякі райони ЄС страждають від нестачі робочої сили - і підтримують міграцію туди словаків. Так само, з часом, Словаччина, наприклад, буде забезпечувати якісну трудову міграцію для українців.

РБК-Україна: Ваш батько був русином. Чи підтримуєте ви зв'язок з русинами Закарпаття? І як би ви прокоментували рухи серед закарпатських русинів щодо федералізації або можливого виходу зі складу України?

Мікулаш Дзурінда: Так, мій батько був русином і дуже шанобливо ставився до національної спадщини. Але при цьому я ніколи не сумнівався, що Словаччина - його батьківщина.

Не думаю, що автономізація регіонів - це європейський шлях. Україні важливо бути єдиною.

Спілкувався Антон Подлуцький