ua en ru

Держсекретар Швеції: Можу гарантувати політичну підтримку українським стартапам

Держсекретар Швеції: Можу гарантувати політичну підтримку українським стартапам Фото: Оскар Стенстром
Одна з найбільш технологічно розвинених країн світу, Швеція, зацікавилася українським IT-ринком. Шведські інвестори готові вкладати гроші в нашу країну, навіть незважаючи на ризики. Але українцям треба голосніше заявляти про себе. В цьому переконаний Державний секретар Швеції з питань бізнесу та інновацій Оскар Стенстром. 6 квітня він відвідав форум Sweden-Ukraine IT Connection в Києві та заодно поділився своїм баченням шведсько-українського партнерства з РБК-Україна.

Одна з найбільш технологічно розвинених країн світу, Швеція, зацікавилася українським IT-ринком. Шведські інвестори готові вкладати гроші в нашу країну, навіть незважаючи на ризики. Але українцям треба голосніше заявляти про себе. В цьому переконаний Державний секретар Швеції з питань бізнесу та інновацій Оскар Стенстром. 6 квітня він відвідав форум Sweden-Ukraine IT Connection в Києві та заодно поділився своїм баченням шведсько-українського партнерства з РБК-Україна.

РБК-Україна: Що, на вашу думку, зараз заважає припливу іноземних інвестицій в українські проекти?

Оскар Стенстром: В першу чергу, імідж України. Це і постійний конфлікт інтересів, і корупція. Це в загальному нестабільна ситуація. Невизначеність, звичайно ж, створює перешкоди для інвестицій. Це те, над чим Україні треба працювати. Але радує, що наші українські партнери розповідають і хороші новини. IT-сектор - це хороша новина.

РБК-Україна: Чому Швеції цікава Україна?

Оскар Стенстром: Ви знаєте, в Україні працює всього 80 шведських компаній. Це мало. Ми хочемо, щоб таких компаній стало більше. Рік тому шведське уряд прийняв нову експортну стратегію, мета якої - збільшити присутність шведських компаній та інвестицій у світі. Є список з 26 країн, пріоритетних для співробітництва, і Україна теж у цьому списку. Є також окрема компанія Business Sweden, яка виступає сполучною ланкою між державою і бізнесом в сфері експорту. Її обов'язок - бути присутнім на таких ринках як Україна, і давати їм інформацію про можливості в Україні та Швеції.

РБК-Україна: В останні роки українським стартапам вдалося побувати в бізнес-інкубаторах Польщі, Чехії, Великобританії, Німеччини. У столиці Швеції є практично власна Кремнієва Долина, Чиста (Kista. Є там програми для молодих підприємців з України?

Оскар Стенстром: Там багато інвесторів, знань, технологій і стартапів. І головне - є стартап-культура, одна з кращих в Європі. Я знаю, що українські компанії зараз їздять по різних містах Європи і я дуже сподіваюся, що Стокгольм буде в їх списку. З боку шведського уряду можу гарантувати наявність програм розвитку таких стартапів, політичну підтримку і сприяння Business Sweden.

РБК-Україна: Як українським стартапам потрапити в такі шведські інкубатори і взагалі зацікавити шведських інвесторів?

Оскар Стенстром: Я думаю, що це як з усіма іншими бізнес-моделями: потрібно просто показати, що у тебе є талант, що ти креативний, і подати заявку. У Стокгольмі дуже багато заходів, бізнес-інкубаторів і взагалі активностей. І зауважте: мова не про аутсорсинг (розробки програмного забезпечення під іноземного замовника, - ред.), а про створення в Україні чогось нового, продуктів з доданою вартістю.

РБК-Україна: Поки що шведсько-українське партнерство у IT-сфері в основному представлено аутсорсинговими компаніями. Наприклад, заснована шведами в Україні компанія Beetroot займається веб-розробкою на експорт. Українсько-польська компанія Ericpol, яка належить шведської корпорації Ericsson, також пише програми на аутсорсинг. Ви можете розкрити якісь цифри - скільки грошей зі Швеції надходить в Україну через такі IT-компанії?

Оскар Стенстром: Точно не скажу. Я знаю, що загальний торговий оборот Швеції за останній рік виріс на 20%. Це не якийсь великий зріст, це звичайний показник. Але що важливо: продаж послуг зростає набагато швидше, ніж продаж товарів. І великою складовою експорту послуг як раз є IT. Крім того, такі компанії, як Ericsson допомагають розгортати в Україні телекомунікаційну інфраструктуру, яка дуже важлива для запуску нових технологій, як-то 3G, 4G.

РБК-Україна: Ви мали можливість побачити, що з себе представляють українські інноваційні бізнес, стартапи. Деякі з них були представлені на форумі Sweden-Ukraine IT Connection. Як думаєте, наскільки ідеї українців конкурентоспроможними у світі? І яка з них особисто вам сподобалась найбільше?

Оскар Стенстром: Про IT і стартапах можна сказати так: найкраща ідея - це та, яка в підсумку перемагає. Я впевнений, що такі ідеї є і в Кремнієвій долині, і в Швеції, і в Києві. У вас "правильні мізки". Я вже 20 років їжджу в Україну і знаю, які тут технічні університети, які інженери і математики. І все це потрібно об'єднати з тим, про що мало говорять, - із загальною атмосферою підприємництва, бути відкритими до імпульсів з-за кордону. Тільки взаємодія умів зможе запустити цей творчий процес. Не держава, не політики, не президент.

Розмовляла Вікторія Власенко.