ua en ru

Дмитро Тимчук: "АТО не вистачає рішучого й відповідального керівництва"

Автор: RBC.UA
Керівник Центру військово-політичних досліджень, представник групи "Інформаційне опір" Дмитро Тимчук в інтерв'ю РБК-Україна розповів, як створив ініціативу, на які гроші вона існує, як отримує інформацію, чого не вистачає силовикам, щоб успішно завершити АТО і чи можлива війна з Росією.

РБК-Україна: Чи давно Ви займаєтеся військовою справою? Як з'явилася ініціатива "Інформаційне опір"?

Дмитро Тимчук: "Військовою справою" я почав займатися з дитинства, все ж батько - офіцер. До вступу у військове училище я мав досвід водіння танка і БМП, на якомусь певному "аматорському" рівні володів технікою стрільби з пістолетів ПМ і АПС, автомата Калашникова, кулемета ПК.

Більш серйозно "військова справа" увійшла в моє життя у 1991 році, коли я вступив в останньому "імперському" наборі (тобто під розвал СРСР) у Львівське вище ордена Червоної Зірки політичне училище на факультет військової журналістики. Закінчивши училище, потрапив служити не за фахом - працював з особовим складом. Тому, продовживши далі службу вже у штабних структурах (а саме - в Головному управлінні командувача Національної гвардії України, а потім в Міноборони), про армію зсередини дещо знав.

Що стосується групи ІО, то існує вона з 2 березня 2014 р, з початком агресії РФ проти України, як ініціатива очолюваної мною громадської організації "Центр військово-політичних досліджень". Я вважаю, що створення цієї ініціативи - природна реакція українського суспільства на інформаційну війну, нав'язану нам Росією паралельно з військовим вторгненням в Крим. "Природна реакція" - в тому плані, що по іншому бути не могло, якщо вже наша держава виявилася повністю не готовою до протистояння "по всіх фронтах".

Якби це не зробили ми, зробив би хтось інший. Нація, яка стала жертвою агресії, повинна захищатися - інакше це не нація. В українців катастрофічно слабка держава. Але у нас колосальний запас патріотизму і прагнення до свободи. Я можу уявити собі українця злодієм або корупціонером. Але я не можу уявити собі українця рабом.

РБК-Україна: Звідки черпаєте оперативну інформацію про стан справ в гарячих точках?

Дмитро Тимчук: Правило групи ІО номер один: анонімність і тільки анонімність. На цьому тримається вся система. Це механізм отримання та перевірки інформації, будується на особистих контактах. Може бути, коли-небудь ми розповімо подробиці. Але не коли за фактом йде війна.

Можу лише сказати, що ніхто, і я в тому числі, не знає навіть приблизної кількості учасників групи ІО. Ми спілкуємося з тими, кому довіряємо, але при цьому перевіряємо будь-яку інформацію по паралельних ланцюжкам. І можемо простежити ці ланцюжки до певних ключових агентів. З ким вони спілкуються, яка структура їх системи особистих джерел - ми не знаємо, та нам це і не потрібно. Ключові агенти також не знають один одного. Зараз ми бачимо механізм десь 300 осіб, але чудово розуміємо, що це лише верхівка айсберга.

Ми тісно працюємо зі спецслужбами і взагалі силовиками, ми цього не приховуємо. Знову-таки, тільки на особистих контактах. Це дуже важливий компонент у нашій системі отримання та перевірки інформації. Я б сказав, ми об'єднуємо потенціал і держструктур, і патріотів, які діють поза державних механізмів. Завдяки відсутності у нас бюрократичної системи з її неповороткістю і корупційністю, цей потенціал реалізовується дуже ефективно.

Зрештою, для нас важливо лише те, щоб надана інформація підтверджувалася по паралельних ланцюгах. Дезінформація завдяки такій системі виявляється відразу.

РБК-Україна: Хто фінансує організацію? Який її бюджет?

Дмитро Тимчук: На сьогоднішній день бюджет групи ІО - десь близько 2 тисяч гривень (на місяць, - ред.). Це витрати трьох наших координаторів на мобільний зв'язок та Інтернет. Джерела - наші кишені.

Зараз, правда, вимагає більш об'ємних вкладень наш сайт. Він теж створений за наші особисті кошти, але для його нормальної роботи потрібно постійне фінансування. Як цю проблему вирішити - чесно кажучи, ми поки не розуміємо.

РБК-Україна: Ви ведете свій Facebook або хтось допомагає? А сайт? Скільки людей у вашій команді?

Дмитро Тимчук: Сторінку на ФБ я веду сам. Це, звичайно, ускладнює особисте листування в Facebook - дуже важко відповісти на всі запитання, хоча я цього прагну. Але виходить далеко не завжди, особливо коли трапляється "форс-мажор", а він трапляється дуже часто.

Сайтом займається інший координатор - Юрій Карін, він же головний редактор сайту. В його команді працює дві людини плюс учасник ІО, який відповідає за технічну підтримку.

РБК-Україна: Чи відвідуєте Ви місця бойових дій?

Дмитро Тимчук: Всі координатори групи ІО регулярно працюють "в полях". Більшого я сказати не можу, вибачте.

РБК-Україна: Якого числа розпочалася антитерористична операція на сході України? Які з цього моменту, за вашими даними, втрати серед українських військовослужбовців, які брали участь в АТО? А з боку сепаратистів? З боку мирних жителів?

Дмитро Тимчук: цю інформацію ми не надаємо, - це прерогатива держструктур

РБК-Україна: 12 травня відсторонений Верховною Радою з посади Президента України Віктор Янукович заявив, що нинішня українська влада знищила в країні понад 300 мирних громадян. Наскільки правдоподібні, на вашу думку, ці дані?

Дмитро Тимчук: Думаю, Януковичу варто приїхати в Україну і уточнити свої дані в особистих розмовах з нашими силовиками. Бо не зовсім зрозуміло, як він веде підрахунок з території Росії. Я впевнений, що правоохоронці теж прагнуть такої зустрічі.

Хоча, якщо врахувати, що ляльководи і нинішні господарі Януковича в Кремлі "мирними громадянами" вважають до зубів озброєних терористів на Донбасі, то, думаю, він у свої оцінки навіть занизив.

РБК-Україна: Чого, на ваш погляд, не вистачає українським силовикам, щоб завершити АТО в найближчі дні?

Дмитро Тимчук: На моє глибоке переконання в тому, що АТО не вистачає рішучого й відповідального керівництва, і його ж не вистачає нашим силовим структурам в цілому. В цьому корінь зла. І звідси йдуть основні проблеми: відсутність здатності оперативно реагувати на зміну обстановки, відсутність взаємодії між силовиками, відсутність прийнятного рівня логістики, відсутність елементарної здатності брати на себе відповідальність практично на всіх рівнях тощо.

РБК-Україна: Чи бачите Ви загрозу у проведенні Росією навчань "Авіадартс-2014" 21-25 травня? Якщо так, то яку саме?

Дмитро Тимчук: Це ще одна складова загального тиску Росії на Україну. Мета зрозуміла - залякати і ще більше дестабілізувати ситуацію на Сході України.

РБК-Україна: Як Ви вважаєте, чи може ще Росія офіційно ввести свої війська в Україну? За яких обставин?

Дмитро Тимчук: Я вже казав, що не знаю точного складу групи ІО, але можу гарантувати, що серед її учасників немає пані Кабаєвої. Відповідно, ми не можемо знати всіх планів Путіна.

Водночас, як ми бачимо, Путін непередбачуваний, і ніяких меж і запобіжників у вигляді думки міжнародного співтовариства, міжнародного права тощо для нього не існує. А тому потрібно бути готовим до всього, і ймовірність російського вторгнення існує. До цього потрібно бути готовим.

РБК-Україна: Чи пропонували Вам посаду в силових відомствах?

Дмитро Тимчук: Так. Моя відповідь була однозначною: якщо я і взагалі координатори групи ІО всядемося у крісла чиновників - нашу ефективність можна відразу множити на нуль. Я раніше згадував, що наша держава вкрай неефективна. Так от, ми не хочемо бути частиною цієї неефективності заради солідного напису на візитці. В України немає часу зараз повністю переформатувати свою систему національної безпеки і оборони, зараз потрібно діяти. Що ми і намагаємося робити.

Розмовляв Михайло Криволапов