ua en ru

Анатолій Карпов: "Раніше кращі шахісти світу не відчували фінансових проблем, а зараз вже не факт"

Автор: RBC.UA
12-й чемпіон світу з шахів Анатолій Карпов в інтерв'ю РБК-Україна розповів про те, чимж зараз займається, про ситуацію в шаховому світі, сказав, хто краще грає в шахи: людина або комп'ютер, розповів про гонорари в світі шахів і про те, хто краще в сучасних шахах: Україна або Росія.

У Києві 8 червня завершився перший міжнародний шаховий турнір Sberbank Open, організатором якого виступив Ощадбанк Росії в Україні Подібного змагання в Україні ще не було. Турнір зібрав учасників з 11 країн - 10 супергросмейстерів, 200 дітей і 125 співробітників групи Ощадбанк Росії. Переможцем серед гросмейстерів став экс-украинец, а нині виступаючий за Росію Сергій Карякин, який набрав 6,5 очка з 9 можливих.

На другому місці Веселін Топалов (Болгарія) - 6 очок. Третє-четверте місця розділили білорус Сергій Жигалко і угорець Петер Леко - по 5 очок.

Далі місця на турнірі зайняли: 5-7. Євген Томашевський (Росія), Антон Коробов, Павло Ельянов (обидва - Україна) - по 5 очок; 8. Олександр Арещенко (Україна) - 4; 9. Анатолій Карпов (Росія) - 3; 10. Аркадій Найдіч (Німеччина) - 2 очки.

РБК-Україна поспілкувалися з Анатолієм Короповим після турніру

РБК-Україна: Анатоліє Євгеновичу, турнір закінчився. Як у вас настрій?

Анатолій Карпов: Багато втрачено. Останню партію я грав вже без настрою (Анатолій Карпов програв майбутньому переможцеві турніру Сергію Карякіну - ред.). Розтреування є, оскільки я зараз більше працюю в Думі, ніж над шахами. Але грати все одно хочеться.

РБК-Україна: Шахи для вас вже не є профільним заняттям?

Анатолій Карпов: Ні, не є.

РБК-Україна: Чим ви зараз займаєтеся?

Анатолій Карпов: Я працюю в Думі. Я є першим заступником голови комітету з економічної політики і інновацій. Це моя основна робота зараз. Ще є екологічні програми, благодійні програми. У мене шахові школи по всьому світу, майже в 30 країнах.

РБК-Україна: В Україні є ваші школи?

Анатолій Карпов: Ні, в Україні немає. Але я думаю, що було б непогано їх відкрити, оскільки в Україні зараз досить серйозний до цього підхід, є освітні програми по шахах в школах. І немає перешкод зробити школу в Україні.

РБК-Україна: Як ви вважаєте, є в світі попит на шахи?

Читайте також: Жіноча збірна України з шахів виграла чемпіонат світу (фото)

Анатолій Карпов: Є, безумовно, але на шахи не спортивні. Зараз в світі крен пішов по лінії освіти. Шахи стали входити в шкільні програми практично по всьому світу - в Росії, США, Сербії, Швеції, Германії, Китаї, Аргентині. Це факультатив в експериментальних школах. Я був в двох школах Монреаля, там шахи є обов'язковим предметом вже років двадцять. Це серйозний досвід по всьому світу. У Росії всі відповідні директивні документи Міністерства освіти випущені в частині шахів в школі, так що у нас є можливість вводити шахи факультативно. Шахи можуть бути і обов'язковим предметом, але це доки складно, оскільки не вистачає викладачів. Шахи викладаються в багатьох країнах, ось недавно було рішення Європарламенту про впровадження шахів в європейські школи. Потім ЮНЕСКО прийняло відповідне рішення. Але питання звичайно і методик шахових. Це серйозна тема і як вона піде, не знаю.

РБК-Україна: Якщо дивитися на турніри, саме спортивні змагання, чи багато компаній, які готові вкладати кошти, ставати спонсорами турнірів, зокрема турнірів гросмейстерів?

Анатолій Карпов: Ні, спортивні шахи в кризі. Це безумовно. Багато, напевно, складових, але основне - це грубі помилки, які були допущені в системі реформування чемпіонату світу. Ясно абсолютно, що нові форми, нокаут-системи приносять частенько випадковий результат і публіка втратила до них інтерес. Раніше, навіть матчі претендентів були подією, шаховий світ чекав їх. Візьміть, хоч би, мій матч із Спаським в 1974 році. Він викликав такий же інтерес як чемпіонат світу, а зараз навіть чемпіонат світу не викликає інтерес, оскільки багато шахістів навіть на високому рівні не можуть устежити і не знають навіть, хто чемпіон світу. Зараз навіть якщо ми запитаємо сто гросмейстерів, то відповість, напевно, лише половина.

РБК-Україна: Нещодавно, коли було об'єднання титулів, з'явився єдиний чемпіон по всіх версіях.

Анатолій Карпов: Нокаут-система взагалі не годиться. Короткі матчі не приймаються публікою і якість партій не та. Не можу говорити про якість чемпіонів, але і тут теж є сумніви.

РБК-Україна: Адже це проводиться під егідою ФІДЕ, і вочевидь, що найближчим часом система змінюватися не буде.

Анатолій Карпов: На жаль, ні.

РБК-Україна: Чому? Чому не зміниться система, якщо вона не викликає інтерес у глядача?

Анатолій Карпов: Тому що завзятість непрофесіоналів дуже велика. Те, що відбувається - це просто біда шахова. Нажаль, команда, яка прийшла до влади, у шахах дуже слабо знається. І завдяки ним, ми втратили як мінімум 20 років в розвитку шахів.

РБК-Україна: Ви свого часу говорили, що збираєтеся очолити ФІДЕ. Є у вас ще ця ідея?

Анатолій Карпов: Ідея замінити цю команду існує. Це повинно колись статися, але, на жаль, система виборів у ФІДЕ так побудована, що зробити це дуже непросто . Вимагає і фінансових вкладень серйозних. Шахова федерація загрузнула в корупції і система виборів "країна-голос" очевидно, не годиться. Мають бути, напевно, якісь зважені голоси з кількістю шахістів, кількістю представників на вищих турнірах. Можна пригадати, як раніше провідні країни мали більший авторитет і більший вплив, ніж зараз і суперечливий ультиматум Фішера. Можна пригадати і конгрес ФІДЕ 1975 років. Тоді Вірджинські острови мали два голоси, тому що є Вірджинські острови американські і англійські, а Радянський союз мав один голос, США - один голос. Притому, що на Вірджинських островах тоді було зареєстровано, якщо мені пам'ять не зраджує, 16 шахістів. І звичайно, це система зовні здавалася демократичною, вона з точки зору професійної страждає. І колись це буде замінено на об'єктивну систему, тоді серйозні країни матимуть не один голос. Але, напевно, не випадково в ООН, наприклад, передбачили право вето. І це абсолютно правильно. І в шахах має бути вето провідних країн як Росія, Китай, США, Англія. Угорщина в шахах сильна, Україна сильна зараз. Або має бути рада безпеки, яка не пропускала б ідіотських рішень.

Читайте також: ВР прийняла постанову про святкування Дня шахів в Україні 20 липня

РБК-Україна: Але для цього потрібно змінити керівництво, а цього найближчим часом не буде.

Анатолій Карпов: А до тих пір, поки це керівництво, вони зацікавлені в системі, яку ми маємо. Я мав задоволення брати участь в цих виборах. Що можна про них сказати? Не те, що йде шантаж і погрози, покупка голосів. Це все ми знаємо. Хоча зараз ця система розвинулася до досконалості. І це колись повинно закінчитися. Федерація шахів - одна найбільших спортивних федерацій по представництву. 174 країни сюди входить. А те, що відбувається, жодній критиці не піддається.

РБК-Україна: Як ви вважаєте, зараз турнірів серйозних, з серйозним фінансуванням вистачає?

Анатолій Карпов: Ні. І це теж проблема. І я, чесно кажучи, був в шоці, що керівництво ФІДЕ відхилило заявку Парижа на чемпіонат світу. Прекрасна була заявка, і мер Парижа її підписав, серйозна компанія готова була брати участь в організації. І Франція давала призовий фонд більше на 40%, і на оргвидатки у них бюджет був майже в два рази більше, ніж в Індії. І пояснення, що Ананд погодився, і обіцяли Індії, але причому тут Карлсен (претендент на шахову корону, який проведе матч з діючим чемпіоном Вішванатаном Анандом)? Я розумію, якби була та ж пара Гельфанд-Ананд, зіграли в Москві. Хоча Гельфанд жив в Білорусії і вже багато років живе в Ізраїлі.

РБК-Україна: Там нібито в регламенті говориться, що можуть не виставляти на тендер.

Анатолій Карпов: Вони що хочуть, то і роблять. Що означає регламент? Вони давно забули, що існують правила матчу на першість світу і ці правила були відпрацьовані до досконалості. Але невигідно їм слідувати, оскільки тоді волюнтаристські рішення не пройдуть, а зараз правил немає. Вони навіть намагаються змінювати правила шахів, що в людському розумі не укладається: що якісь аматори, може і не одноокі, але аматори лізуть в правила шахів, які існують століттями. Регламент часу - це одне, але вони ж лізуть з цими безумними правилами "одна секунда запізнення - поразка", що це таке? У матчі на першість світу людина на секунду запізнився і йому поставили поразку. Де це бачено?

Читайте також: У шахах більше не буде нудних "гросмейстерський нічиїх"

РБК-Україна: Чи можна сказати, що зараз гонорари шахістів за турніри порівнянні з тими, які були, наприклад, в 70-х, 80-х?

Анатолій Карпов: У 70-і гонорари були менше, але починаючи з міланського турніру в 1975 р. з'явився цілий цикл супертурнірів, в яких призи були досить солідні і забезпечені. У шахах виплачуються або стартові, або людям із званнями, які викликають особливий інтерес, по участі в змаганнях вони отримують якісь бонуси. Або домовляються про гарантований приз, або гонорар. Навіть у абсолютному вимірі призи зараз нижче. Я вже не говорю про те, що в Мілані в 1975 р. перший приз був 12 тис. дол., що таке 12 тис. дол. в 1975 р. і зараз? А у нас 12 тис. дол. в турнірах - це рідкість велика.

РБК-Україна: І що тоді робити професійним шахістам?

Анатолій Карпов: Рівень життя їх впав. Ясно, звичайно ж, що вони повинні більше грати. В принципі, я не можу сказати, що вони мають потребу і ходять з протягнутою рукою, але раніше десятка провідних шахістів світу проблем фінансових не випробовувала взагалі, а зараз вже не факт.

РБК-Україна: Як ви оціните якість шахової школи Росії, України, можливо в порівнянні один з одним? Де зараз рівень нижче, або вище?

Анатолій Карпов: Я думаю, що Україна зробила більше прогресу. Росія, не те що топчеться на місці, а може бути навіть пішла вниз. У Україні шахи стали сильнішими. І перемога української команди на шахових олімпіадах і титул чемпіонки світу з шахів - це колосальні завоювання, а Росія якось, мені здається, втрачає свої позиції. Вона вже втратила і продовжує втрачати.

РБК-Україна: А що можете сказати про українських шахістів: Іванчука, Пономарьова?

Анатолій Карпов: Я про що і говорю. Пономарьов теж чемпіоном світу був. Можна сказати, що Іванчук подарував йому титул, оскільки матч повинен був виграти саме він, але просто не впорався з нервами. Але Руслан після того, як став чемпіоном світу, на жаль, якось він не зміг прогресувати. Мені здавалося, що у нього дуже хороші шанси не лише стати чемпіоном світу, але і добитися більшого в шахах. Але він сповільнився різко.

РБК-Україна: Є зараз країна, чиї представники домінують в шахах?

Анатолій Карпов: Мабуть, немає. Ось, несподівано з'явився Карлсен в Норвегії.

РБК-Україна: Якщо я не помиляюся, адже у нього зараз найвищий рейтинг за всю історію?

Анатолій Карпов: Рейтинг схильний до серйозної інфляції. Якщо ми пригадаємо, коли Фішер пішов, у нього був рейтинг 2760, у мене був рейтинг 2730. У наступного був рейтинг 2670, і він був у відриві десь очків на 30 від наступного. Градація така була. Зараз 2800, причому за 2700 в нашому турнірі чоловік мали шість чоловік. Ясно, що йде девальвація рейтингу.

РБК-Україна: Як ви вважаєте, шахи - це мистецтво, або просто запам'ятовування різних комбінацій?

Анатолій Карпов: Звичайно ж, це не лише запам'ятовування. У шахах потрібна ще і фантазія якась. Пам'ять має значення, але не настільки високе. Хоча, зараз з комп'ютерними розробками може, і більше значення має пам'ять, оскільки деякі позиції і варіанти з комп'ютером можна розробити дуже глибоко. Але потрібно все пам'ятати. Єдина форма допінгу в шахах, яку я розумію, це можливість контакту з інформаційними системами, в першу чергу, з комп'ютерами.

Читайте також: Французьких шахістів викрили в шахрайстві на Олімпіаді

РБК-Україна: Як з використанням під час турнірів комп'ютерів, які дають можливість пропрацювати ходи?

Анатолій Карпов: Під час турнірів немає проблем. Під час партії цього, звичайно, не повинно бути. І це єдина форма допінгу, яку в шахах можна розглядати. Це чистий популізм, що в шахах йде боротьба антидопінгова. А що в шахах може бути? У нас є допінг-контроль і проби беруть, але це маячня. Якби щось було відоме людству по частині стимуляції розумового процесу, то, напевно, це використовувалося б в першу чергу в політиці, а не в шахах. І це було б відомо.

РБК-Україна: Може шахіст обіграти комп'ютер?

Анатолій Карпов: Може. Питання в тому, як до цього готуватися і як до цього відноситися. Мені здається, шахісти завдали дуже великої шкоди шахам граючи з комп'ютерами ... Я не можу сказати, що Крамник не готувався, але програми і компанії не дають роздруку всіх партій. Ви не можете готуватися до матчу з комп'ютером як до матчу на першість світу. І потім, у шахістів не вистачає часу. Тобто вони не розглядають поєдинки з комп'ютерами як надзвичайно серйозне змагання, в якому потрібно обов'язково перемогти. А з комп'ютерами дуже важко. Вони прогресували надзвичайно за останній час, але все одно з ними боротися можна, потрібно лише серйозно готуватися. А коли не йдеться про Каспарова, Ананда або Крамніка, то інші поєдинки з комп'ютерами розглядають як додаткову можливість заробітку і не дуже дивляться на результат. А з комп'ютерами так не можна. Якщо ти граєш з комп'ютером, то ти повинен концентруватися і готуватися, можливо, півроку до зустрічі з комп'ютером для того, щоб довести, що людина як і раніше може боротися з комп'ютером і перемагати. А оскільки цього не відбувається, то у людей складається враження, що комп'ютери давно обійшли людину.

РБК-Украина: Це оманливе враження?

Анатолій Карпов: Ні, я не можу сказати, що комп'ютери слабкі як були раніше. Зараз комп'ютери представляють серйозну загрозу будь-якому шахістові. Просто як граються ці партії, ці матчі, це викликає великий сумнів у мене. Шахісти, напевно, не розуміють, що вони роблять, а це іміджева частина дуже серйозна і це веде до втрати додаткових спонсорів, які могли б бути в шахах. А так, що там спонсорувати, якщо комп'ютери сильніші.

РБК-Україна: Анатоліє Євгеновичу, а ви граєте в шахи на дозвіллі, або набридає?

Анатолій Карпов: Граю. З комп'ютером ні, мені не цікаво. Я граю бліц майже постійно. Коли є час, у вихідні дні.

РБК-Україна: Була якась партія між Держдумою і американцями.

Анатолій Карпов: Я не грав, але я є капітаном і ми виграли. Ми ще виграли спартакіаду держустанов в Москві, торік якийсь міжпарламентський турнір. Зараз в Держдумі багато шахістів, причому хорошого рівня.

РБК-Україна: Цікавий був би досвід, зіграти з українськими колегами.

Анатолій Карпов: А ми відкриті. У планах наших, можливо, організувати матч з Європарламентом, із Страсбургом. Що стосується американців, то ми не грали з депутатами, це був матч по Інтернету. Ще був унікальний досвід, ми провели матч між ув'язненими Росії і США. Люди не вірили, що це навіть теоретично можливо.

РБК-Україна: Повертаючись до спортивних шахів. Раніше матчі на першість світу могли тривати більш ніж декілька місяців, багато було партій між претендентом і чемпіоном. Якщо зараз вводити цю систему, чи не буде це невидовищно, чи не вимагатиме великих вкладень коштів, врешті-решт, люди втомляться просто чекати.

Анатолій Карпов: Тоді ж не втомлювалися! Єдине, мій довгий матч з Каспаровим набрид пристойно, а так все було в напрузі. Візьміть не лише мої матчі, ось Фішер - Спаський, 70 днів матч тривав. Мої матчі з Каспаровим. І нормально, і журналісти були присутні місяцями і давали репортажі і не втомлювалися ані газети, ані журнали, ані телебачення. А зараз ще газети десь пишуть, якщо найбільші змагання і те дуже мало. А раніше шахові рубрики були практично в кожній газеті, в кожному журналі. Я не знаю, як в Україні, але в Росії практично зникли рубрики в газетах, в журналах теж. Herald tribune дають шахову рубрику, честь ним і хвала. Це дивно взагалі, що американці залишили шахову рубрику, а в наших країнах це пропало.

РБК-Україна: Чи можете ви дати пораду початкуючому шахісту, який хоче грати на любительському рівні, або професійному, на що потрібно в першу чергу звертати увагу?

Анатолій Карпов: Потрібно вміти працювати з книгою. Я вважаю, що це дуже важливо. В принципі, якщо людина хоче добитися прогресу в шахах, то треба аналізувати самому і дивитися партії кращих шахістів. Комп'ютер залучати, коли йде конкретна підготовка, або коли хочете перевірити. Але працювати з комп'ютером для того, щоб він підказав, а ми підемо, проаналізуємо, це не правильний метод, мені здається.

Бесіду вів Віталій Рабінович