ua en ru

Викрадення з повинною по-братськи, по-«моссадовськи» ...

Яаким чином російський опозиціонер Леонід Развозжаев пропав у Києві й опинився в Слідчому Комітеті Російської Федерації? Чи означає це, що українські спецслужби «проморгали» операцію своїх колег, або ж видача опозиціонера стала подарунком Володимиру Путіну напередодні російсько-української зустрічі у верхах?

Чим би не закінчилася історія із захопленим в Києві російськими спецслужбами опозиціонером Леонідом Розвозжаевим; незалежно від того, катували цієї людини, або він, як кажуть в Слідчому комітеті РФ, сам з'явився з повинною-українців у цій ситуації повинен, перш за все, цікавитимуть питання про те, яку роль в цій історії зіграли українські спецслужби. Простіше кажучи, викрали Чи г-на Розвозжаева без відома наших властей? Або ж СБУ в найкоротші терміни передала російським колегам настільки потрібного їм соратника ходить під кримінальною справою лідера Лівого Фронту Сергія Удальцова? .. СБУ і МВС України дружно розповідають, що вони «не в курсі», МЗС мовчить, хоча випадок з російським опозиціонером не перший: всім пам'ятний скандал, що розгорівся навесні минулого року після того, як співробітники ізраїльських спецслужб викрали на території України громадянина Палестини ...
«Обком» звернувся за коментарями до українських політиків, усе життя яких так чи інакше була пов'язана з правоохоронними органами.

1.Як Ви вважаєте, чи було це викрадення вироблено з згоди української влади? І якщо так, то чи слід вважати це згоду бажанням потрафити Москві перед зустріччю у верхах Януковича і Путіна?

Олександр Скибінецький, екс-заступник голови СБУ, голова парламентського підкомітету з питань державної безпеки, фракція «БЮТ-Батьківщина»:

Могло бути і так, і сяк. Але сама подія абсолютно не прикрашає ні Україну, ні наші спецслужби. Тим більше, що це вже стає поганою традицією: у нас викрадають іноземних громадян, вони потім виявляються в іншій країні, і їх там притягують до відповідальності - а наша спецслужба не може нічого толком пояснити. Чи то контррозвідка не володіє обстановкою і не контролює ситуацію, чи то діють за згодою - але тоді що це за країна, яка ось так, нишком, вирішує питання для чужих держав? Виходить, що ми загрібаємо для них жар своїми руками.

Що стосується випадків подібного роду викрадень під політичні переговори, то мені вони невідомі.

Геннадій Москаль, народний депутат (фракція «НУ-НС», екс-заступник міністра МВС, екс-заступника голови СБУ):

Думаю, все це трапилося з мовчазної згоди української влади. А тоді як він перейшов державний кордон, чому немає його позначки у Державної прикордонної служби? Тоді, напевно, Литвин (голова Держприкордонслужби, брат спікера ВР Володимира Литвина - «Обком») повинен подати у відставку, а якщо він цього не робить, значить, він був в курсі? Як інакше він міг перейти?! Тоді, даруйте, завтра ціла «Аль-Каїда» з «Талібаном» будуть ходити взад-вперед нашого кордону!

А де так званий контррозвідувальний режим, який повинна була забезпечити СБУ? Ось для того, щоб вести стеження і слухати мої телефони, у них гроші та можливості є. Причому стежать так, що вже, напевно, вуйко з села здогадався б!

Я не вважаю, що це було зроблено для того, щоб догодити Путіну напередодні зустрічі у верхах. Сам-то викрадений мало кому був відомий. От якби вкрали Нємцова або Удальцова ... а про викрадений мало хто чув. І навряд чи це щось Путіну дає. Говорити треба про інше: він - громадянин Російської федерації, і російські органи, маючи по ньому документи, повинні були спокійно звернутися до української сторони, і наші його б затримали. І по Міжнародній конвенції про видачу правопорушників, суд має право провести арешт на 40 днів. За цей час має бути вирішено питання про екстрадицію.

Але, мабуть, російська сторона після справи «Каравану» не вірить у здатність українських правоохоронних органів взагалі когось знайти.

Віктор Швець, голова парламентського комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності (фракція БЮТ-«Батьківщина»):

На жаль, у нас немає ніякої інформації від компетентних органів України щодо того, яким чином був затриманий і переправлений до Росії громадянин цієї країни. Чи був він затриманий російськими спецслужбами, або ж українськими правоохоронними структурами? І на підставі яких документів це було зроблено?

Незрозуміло, чому так швидко відбулася видача цієї людини російській стороні. Адже є певні процедури, права людини, є суд, який повинен вирішувати ці питання. І справді, мені здається, що все, що пов'язано з затриманням цього російського громадянина, укладається в контекст нашої політичної заангажованості. Сьогодні відбувся візит президента Януковича до Путіна і, мабуть, це був один із подарунків російської влади. Так би мовити, принесли Путіну на блюдечку російського опозиціонера - щоб його задобрити.
2. Чи правильно, по-Вашому, веде себе українська сторона, не тільки не реагуючи, але навіть і не коментуючи ситуацію? Як, на Ваш погляд, варто було б вести себе в даній ситуації владі незалежної держави?

Олександр Скибінецький:

Наші влади повинні були б контролювати обстановку і не допускати от таких ситуацій. А якщо росіянам треба було залучити когось в Росії до відповідальності, то існує канал зв'язку через Генпрокуратуру, і це можна було б зробити цілком легально і офіційно.
Я взагалі-очікую реакції нашого МЗС з цієї ситуації. Якщо ніякої реакції не буде - тоді самі судіть, що це було. Або свідома допомогу з наступною грою в мовчанку, або ми нічого не знали і тепер не розуміємо, що сказати в своє виправдання.

Геннадій Москаль:

Скажіть, а ви читали, щоб російський посол РФ був викликаний в Міністерство закордонних справ України, і йому була вручена нота протесту? У нас при посольстві РФ є спеціально акредитовані представники Зовнішньої розвідки ФСБ, якщо керівництво СБУ не знає, я можу розповісти, в якому ресторані вони по вечорах сидять. І що - вони були викликані, і пан Калінін (не так давно призначений голова СБУ - «Обком») зробив демарш у зв'язку з цим викраденням?! Ні? Але якщо вони зробили, значить, наші спецслужби - співучасники всього цього? Хіба не так?
Віктор Швець:
Українські власті ведуть себе неправильно, вони повинні дати своїм громадянам чітку відповідь: це справа рук російських спецслужб? Адже у нас і раніше була інформація, що вони відчувають себе на території України так само привільно, як і вдома. Чи все-таки попрацювали українські спецслужби, але чому тоді настільки швидко відбулася видача? Є певні процедури і зобов'язання, взяті на себе Україною щодо видачі осіб, обвинувачених у скоєнні злочинів. І при дотриманні цих процедур, видача не могла відбутися настільки скоро ...

3. Виходячи з Вашого досвіду як парламентарія і політика - як реагують сусіди / партнери / топ-держави на подібну практику (коли підданих інших країн - згадати хоча б схожий випадок з палестинцем - викрадають, за згодою або потуранні спецслужб України)? Як це позначається на іміджі країни?

Олександр Скибінецький:

Негативно позначається, особливо якщо такі дії зроблені в країні без відома її влади. Це дуже серйозне приниження, і в історії бували випадки гострої реакції на дії, наприклад, ізраїльської розвідки «Моссад». Вони там не церемоняться і вже давно проявили себе в багатьох країнах як викрадачі тих людей, які їх цікавили. Вони живуть у фронтовій обстановці, там все серйозно, і ніхто не церемониться: ні вони, ні з ними.
Звучали чи зневажливі інтонації в нашу адресу при моєму спілкуванні з колегами з ФСБ? Ні. По-перше, у відносинах між спецслужбами такі емоції не прийняті. По-друге, я не думаю, що з боку росіян є таке ставлення. Вони прекрасно знають можливості наших спецслужб ще з часів КДБ. Тим більше, що не так давно їх трішечки «виховали», коли захопили на місці злочину і на нашій території їх представника при спробі отримання матеріалів військового характеру від представника нашого Міноборони. І це повинно було зміцнити їх в думці про те, що наша спецслужба сильна, і коли захоче, то може.

Геннадій Москаль:

А як може позначитися на іміджі країни така історія? Країна неконтрольована! Іноземні спецслужби відчувають себе в Україні безкарно. Вони розуміє, що їм тут ніхто нічого не зробить. І як можна жити в країні, де викрадають людей? А якщо таке трапилося, то реакція має бути негайною! Адже Росія підтвердила, що він вже у їх в слідчому ізоляторі. А як він перетнув кордон? Може, пора подзвонити Литвину, який вже засидівся у своєму кріслі?

Віктор Швець: Якщо відповідає дійсності інформація про те, що затримання було вироблено російськими спецслужбами, то це грубе порушення внутрішнього законодавства України, і така діяльність російських спецслужб абсолютно незаконна. І якщо в Україні таке відбувається, то виникає впевненість у тому, що ця влада не контролює свою територію та дозволяє іноземним спецслужбам робити все, що захочеться. Або ж українські спецслужби знаходяться під повним контролем іноземних. В даному випадку - під контролем ФСБ.

Сергій Гриневецький (фракція Народної Партії), Олександр Кузьмук і Владислав Забарський (ПР) відмовилися коментувати ситуацію з викраденням г-на Развозжаева, пославшись на брак інформації по цій темі.