Під Києвом знецінюється земля

Підводячи підсумки активного сезону на земельному ринку, експерти констатують, що за останній рік середня вартість наділів під приватне будівництво в околицях столиці знизилася на 13,2%. Найбільш помітно подешевшали ділянки в Києво-Святошинському, Васильківському та в Бородянському районах (18,5%, 18,2% і 14,2% відповідно).

Аналітики пояснюють, що на усереднених даних позначилося різке здешевлення ділянок в радіусі 20 км від Києва. Якщо до початку кризи, до прикладу, в найпрестижнішому і найдорожчому Києво-Святошинському районі за сотку просили $ 11-15 тис., то сьогодні власники згодні на $ 4-6 тис. Правда, як говорить незалежний аналітик ринку Ярослав Цуканов, найбільш привабливі ділянки біля лісу або водоймищ вже розібрані, а за решту немає довгої черги бажаючих.

Васильківський район, за словами експертів, продовжує втрачати в ціні, тому що більшість покупців віддали перевагу йому Макарівському, де є широкий вибір наділів. Ну а Бородянський район непопулярний, оскільки має погану транспортну доступність.

На лівобережні Бориспільський і Броварський райони, де ріелтори можуть запропонувати десятки тисяч варіантів, претендує не більше третини клієнтів агентств нерухомості. Причому живуть вони, як правило, на тому ж березі Дніпра.

Найменше втратили у вартості наділи в Баришівському, Іванківському та Переяслав-Хмельницькому районах - 0,5%, 0,6% і 1,5% відповідно. Ці території продовжують залишатися відносно дешевими - сотка коштує трохи більше $ 1 тис.

За даними компанії SV Development, середня ціна операції в даному сегменті за останній місяць незначно зросла - до $ 19,4 тис. (у серпні 2012 року вона становила $ 19,3 тис.). Тим не менш, це майже на 10% менше, ніж рік тому, коли даний показник дорівнював $ 20,8 тис.

Спеціаліст відділу маркетингу SV Development Сергій Костецький зазначив, що в цілому протягом вересня на ринку земельних ділянок під приватне будівництво в окрузі столиці (25 адміністративних районів Київської області) було укладено 1604 угод купівлі-продажу.

Це рекордний показник за рік, оскільки навіть у традиційно урожайному серпні було укладено 1485 угод, а у вересні минулого року - 1200. Хоча до осені 2008 р. їх кількість наближалося до 2000.

До кінця наступного року аналітики SV Development очікують, що щомісячна кількість угод досягне 3 тис., що навіть більше докризових показників. Це пояснюється гострою конкуренцією між ринками земельних ділянок та бюджетних столичних квартир. Тобто за одну і ту ж суму можна звести скромний будинок в передмісті або ж придбати готову квартиру в Києві.

В минулому теплому сезоні особливим попитом користувалися невеликі наділи площею 6-20 соток (67% угод), 22% припадало на ділянки від 20 до 50 соток і 11% - на варіанти від 50 соток до 1 гектара.

Максимальна кількість угод (69%) припадає на ділянки вартістю до $ 18 тис., 22% в ціновій категорії від $ 18 до 30 тис. і 9% - в категорії від $ 30 тис.

Найбільш популярними серед покупців на правобережжі залишалися Житомирське, Одеський, Вишгородський і Обухівське напрямки, на лівобережжі - Бориспільське та Броварське (в сторону Десенки).

Частка спекулянтів, які вкладають гроші в землю з метою подальшого перепродажу, скоротилася на ринку землі до 10%, решта 90% купують ділянки для себе.

Ріелтори запевняють, що власники наділів стали менш поступливими. Якщо в минулому році вони могли зробити знижку покупцю з живими грошима в 20% від спочатку заявленої вартості, то тепер не поступаються більш 15%.

Тенденція здешевлення землі під приватну забудову в околицях столиці продовжить свій розвиток. До кінця року, за прогнозами аналітиків, ділянки втратять у ціні ще 4-5%, а до наступної весни (початку нового сезону купівлі-продажу) просядуть ще на 8-9%.

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся