ua en ru

Завищений план митних надходжень до держбюджету-2013 посилить фіскальний тиск на бізнес

План митних надходжень до держбюджету на 2013 р. може скласти 175 млрд грн, що майже на 30% більше порівняно з поточним роком. Це, на думку експертів, може посилити фіскальний тиск на бізнес в Україні.

Представник фінансово-економічного блоку уряду зазначив, що одна з груп впливу в Кабміні схиляє прем'єр-міністра до того, щоб закріпити в проекті держбюджету на 2013 р. план збільшення митних доходів майже на 30%. Цього року план зборів складає 137 млрд. грн., що на 28% більше, ніж в 2011 р.

"За контроль над митницею розгорається запекла боротьба. Команда Валерія Хорошковського (першого віце-прем'єра) намагається підсилити свої позиції в Держмитслужбі. Зараз ця група пропонує закласти в бюджеті-2013 дуже високу планку зростання митних платежів. ДМСУ продемонструвала вміння забезпечувати пристойний приріст зборів, у т.ч. за рахунок боротьби з "сірим" імпортом, проте все має межу, тим більше в умовах охолодження економіки. Згадані ж люди запевняють, що знають, як досягти поставлених цілей. Але, очевидно, маючи невисокі шанси отримати вагомі важелі впливу на ДМСУ, вони таким чином сподіваються просто "підсунути свиню" нинішній команді, яка працює у відомстві,- щоб підвищити свої шанси на входження на митницю вже в майбутньому",- вважає джерело.

Керівник секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловский вказує на те, що плановий показник збільшення митних доходів не повинен перевищити 20% - через уповільнення світової та української економіки.

Оптимістичним називає 30%-ий план зростання митних зборів до бюджету і старший консультант з питань оподаткування і права Ernst&Young Едуард Злиденний. При цьому експерт вважає, що не варто переоцінювати потенціал надходжень від боротьби, зокрема, з контрабандою і сірим імпортом, враховуючи хоча б їх нестабільність. Експерт також застерігає, що відірване від економічних реалій встановлення планів щодо наповнення державної скарбниці може призвести до посилення фіскального тиску на легальний бізнес.

"Окреме рішення митного органу щодо коректування митної вартості товарів, які імпортуються бюджетоутворюючими підприємствами (яке приймається при суперечливих обставин), може забезпечити виконання місячного (або навіть річного показника) планових надходжень конкретним митним органом. Однак таке окреме рішення може також призвести до зміни структури імпорту цього підприємства (зміна номенклатури товарів, зменшення обсягів імпорту і т.д.) і відчутного падіння митних надходжень в довгостроковій перспективі",- відзначає експерт.

До перспектив підвищення мит на імпортні та експортні товари як способу збільшення доходів бюджету експерти ставляться неоднозначно. Коментуючи звернення офіційного Києва до членів СОТ з приводу підвищення мит на більш ніж 350 видів імпортних товарів, екс-керівник Мінфіну Ігор Уманський звертає увагу, що торгові партнери України можуть ініціювати нові або розморозити старі антидемпінгові розслідування проти вітчизняних експортерів. Проте фахівець підкреслює, що просити про підвищення митних ставок Україна не зобов'язана: "Ми не виходимо за рамки домовленостей із СОТ, які є".

Аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Ганна Чередниченко вважає, що навряд чи підвищення мит на імпортні товари створить комфортні умови роботи для вітчизняних товаровиробників. "Як свідчить і теорія і практика, посилення перешкод для вільної торгівлі корисне для суспільства в цілому лише в деяких випадках. До того ж економічні цілі, яких намагаються досягти посиленням протекціонізму, можна досягти й іншими методами - зміною в діловому середовищі, монетарній політиці і т.д.",- констатує експерт.

У свою чергу, Едуард Злиденний нагадує, що введення експортних мит на деякі категорії зернових в 2011 р. не тільки не дало очікуваних бюджетних надходжень, але й істотно обмежило конкурентоспроможність української продукції на світових ринках, що призвело до істотного падіння експорту зернових, фінансових втрат аграріїв, отже, зменшення держдоходів.

За словами Андрія Забловського, на динаміці митних платежів може негативно позначитися і створення зон вільної торгівлі з ЄС і СНД (як і гіпотетичне входження України в Митний союз). "Перш за все через те, що Україна певною мірою втрачає можливості проведення власної митної політики",- резюмує експерт.