Нацбанк обмежив валютні операції чотирьом банкам

Арбузов обмежив валютні операції Укргазбанку, Брокбізнесбанку, Райффайзен Банку Аваль та банку «Креді Агріколь».

Невмілі спроби Нацбанку регулювати валютний ринок адміністративними методами вже обернулися затримкою клієнтських платежів.

9 жовтня голова НБУ Сергій Арбузов провів закриту нараду з головами 20 найбільших банків. Основний зміст промови головного банкіра зводився до того, що, незважаючи на панічні настрої на ринку, курсової стабільності нічого не загрожує. Арбузов дав зрозуміти банкірам, що всі спроби розгойдати валютний ринок будуть припинятися жорсткими санкціями регулятора.

Масові репресії вже почалися. Як повідомив Forbes.ua джерело в НБУ і підтвердило ще одне обізнане джерело на ринку, доступ до міжбанківського валютного ринку обмежили як мінімум чотирьом великим фінустановам - Укргазбанку, Брокбізнесбанку, Райффайзен Банку Аваль та банку «Креді Агріколь». За словами джерела, їм відрізали доступ до системи «ВалКлі» (розшифровується як валютний клієнт) - програмі підтвердження валютних угод, яку адмініструє Нацбанк.

Норматив життя

Тепер ці фінустанови можуть виконувати клієнтські заявки тільки через інші банки і не можуть поповнювати власну валютну позицію на ринку. Крім того, вони не можуть проводити спекулятивні угоди й підкріплювати касу готівковою валютою за рахунок міжбанку.
Рішення НБУ не було оформлено ніяким документом. Неугодних просто відключили від програмного забезпечення без всяких попереджень. Представник Брокбізнесбанку повідомив, що банк «не розташовує офіційними документами НБУ» щодо введених санкцій, але не заперечував, що вони введені.

Визначити всіх потерпілих непросто, тому що програма «ВалКлі» влаштована так, що банки працюють в ній практично анонімно і бачать своїх контрагентів тільки після фактичного укладення угоди. Про те, кого відрізали від системи, банки дізнаються тільки з неформального спілкування.

Якщо минулого разу НБУ вигнав банки з валютного ринку за спекуляції на готівковому ринку, то цього разу постраждали ті, хто порушив норматив обов'язкового резервування на окремому коррахунку в НБУ. «За порушення нормативів Нацбанк ввів санкції, тимчасово», - говорить голова правління Укрсоцбанку Борис Тимонькін.
На цей раз «під роздачу» потрапив навіть державний Укргазбанк, який очолює виконавчий директор Незалежної асоціації банків України (Набу) Сергій Мамедов. Саме після заступництва цієї асоціації Нацбанк скасував аналогічні санкції проти банку «Креді Агріколь», Platinum Bank, банку «Національні інвестиції», банку «Преміум» і Регіон банку, яких усунули від торгів у вересні.
Платежі вже затримують

На цей раз Набу також намагалася домовитися з Сергієм Арбузовим, але безуспішно. «Ми вже виступали на захист, зустрічалися, просили Арбузова, щоб скоротили термін покарання з 1 місяця до 1 тижня. Але він сказав, що скасує рішення, тільки коли ситуація стабілізується », - розповідає Тимонькін, який також є головою ради Набу.

Обмеження, введені проти великих банків, вже відбилися на ринку. За розповідями банкірів, багато фінустанов затримують платежі. «Спочатку все виконують норматив резервування, а потім задовольняють заявки клієнтів», - говорить скарбник великого банку.
За словами голови правління великого іноземного банку, полювання на відьом на ринку тільки прискорить вихід європейців з України. «Обмежити роботу банку, у якого є валютна ліцензія - це скандал», - говорить банкір. На думку колишнього заступника голови НБУ Сергія Яременка, дії регулятора призведуть до ще більшого ажіотажу на валютному ринку. «Це б'є не по окремим покараним банкам, а по ринку в цілому. Клієнти ще більше будуть поспішати запастися валютою по будь-якій ціні », - прогнозує Яременко.

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся