ua en ru

Депутат пропонує повернути до Кримінального кодексу статтю часів Сталіна і Берії

У Верховній Раді мають намір ввести кримінальну відповідальність за політичні репресії і прирівняти їх до злочинів, спрямованим проти національної безпеки.

Законопроект про недопущення політичних репресій з боку правоохоронних органів зареєстрував народний депутат Володимир Купчак (позафракційний). Автор має намір ввести в Кримінальний кодекс поняття «політичне переслідування», під яким запропоновано розуміти «умисне переслідування» громадян правоохоронними органами за «вільне вираження своїх політичних, економічних, соціальних чи культурних поглядів і переконань». За такі дії автор пропонує карати позбавленням волі строком від восьми до десяти років. А якщо переслідування ініціюють чиновники, запугивающие громадян, - посилити покарання до 15 років позбавлення волі, пише «Комерсант-Україна».

Прикладом політичних переслідувань автор вважає засудження екс-прем'єра Юлії Тимошенко. Згадується також порушення кримінальної справи співробітниками СБУ за фактом «підготовки до розголошення відомостей, що містять державну таємницю». Нагадаємо, у цьому зв'язку був допитаний директор львівського музею «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий, а в самому музеї вилучені комп'ютери та документальні архіви.

Політичні переслідування Купчак планує прирівняти до злочинів проти національної безпеки і доручити їх розслідування Генпрокуратурі (зараз подібні справи веде СБУ). Тим часом в ГПУ заявили, що не мають підрозділів з розслідування злочинів проти національної безпеки. «З моменту набрання чинності нового Кримінально-процесуального кодексу ми розслідуємо 0,5% всіх злочинів, які відбуваються в країні. Це корупційні, особливо тяжкі злочини або зловживання владою з боку посадових осіб », - повідомив« Комерсант »співрозмовник у ГПУ. За його словами, «поняття політичного переслідування існувало в кримінальному кодексі СРСР за часів Сталіна і Берії»: «Про яку євроінтеграцію може йти мова, якщо ми повернемося до старих правовим нормам?».

На думку колишнього першого заступника секретаря Ради нацбезпеки і оборони, академіка Національної академії правових наук Степана Гавриша, введення статті про політичні переслідування може спричинити за собою наслідки для України на міжнародній арені. «Воно може завадити підписанню угоди про асоціацію з ЄС цієї осені», - заявив «Комерсант» Гавриш. За його словами, поняття політичного переслідування «не має правової чіткості»: «Використання такої статті в судовій практиці призведе до того, що кожен бізнесмен, що ухиляється від сплати податків, у випадку покарання може заявити, що це політичні переслідування, оскільки він, наприклад, ходив на мітинг опозиції ».