ua en ru

Жорна "правди": як Росія "промиває мозок" жителям окупованого Донбасу

Жорна "правди": як Росія "промиває мозок" жителям окупованого Донбасу Жителі окупованих міст Донбасу живуть в іншій реальності
"Я знаю погоду на завтра в Москві і Владивостоці, але не знаю, чи буде дощ у Донецьку", - говорить звичайний донеччанин, клацаючи кнопками телеканалів на пульті. Звичайно, це умовність - є ж інтернет, градусник за вікном, в кінці кінців... Але суть в тому, що жителі окупованих міст Донбасу живуть в чужій реальності, нав'язаної з боку.

"Я знаю погоду на завтра в Москві і Владивостоці, але не знаю, чи буде дощ у Донецьку", - говорить звичайний донеччанин, клацаючи кнопками телеканалів на пульті. Звичайно, це умовність - є ж інтернет, градусник за вікном, в кінці кінців... Але суть в тому, що жителі окупованих міст Донбасу живуть в чужій реальності, нав'язаної з боку.

Вже давно Донбас не зазнавав такої пропагандистської бомбардуванню. Грубої, "совковою", нав'язливою і непохитної. Ностальгія за СРСР? Ласкаво просимо в Донецьк!

Тут можна згадати все: і проклятих імперіалістів, і листи Рейгану з вимогою не бомбити країни Третього світу, і мітинги трудящих молокозаводів проти експансії США на схід, і скорботні двогодинні бесіди в прямому ефірі про долю країни з обов'язковим рефреном "Донбас ніхто не ставив на коліна"

не Можна сказати, що мізки народу в захоплених містах і селах сходу України промивають якісно. Але тут і не довелося особливо докладати зусиль. Ще навесні 2014 року населення було бадьоро підсаджено на російські телеканали, вещавшие без зупинки на барикадах біля будівлі Донецької облдержадміністрації.

Старі, так і підігріта молодь (куди ж без неї) днювали і ночували на лавочках під випуски новин, чекаючи, коли ж президент Росії оголосить про появу "Донецького федеративного округу" у складі Росії. Як відомо, не дочекалися, а звичка "витріщатися в телевізор" залишилася.

Низькопробна жуйка новинних випусків, перемалывающих ось вже другий рік практично одне і теж, начисто відключила у багатьох рубильник в мозку, що відповідає за критичне сприйняття реальності. Телевізор показує те, що близько і зрозуміло будь-якому російському: навколо вороги, наші проблеми з-за них, у всьому винен Обама (Меркель, Ердоган, потрібне підкреслити).

Втім, риторика за два роки все-таки змінила тон. З російських новинних випусків зникли поняття "ДНР" і "Новоросія" - тепер місце зйомки підписують "Донбас", або "Донбас, Україна", або навіть - о жах! - "Донецька область, Україна".

"Батальйони українських карателів", про яких з круглими від жаху очима розповідали провідні новинних випусків, раптом стали просто неемоційними "українськими силовиками" або ЗСУ. Розіп'яті хлопчики, викликавши початковий шок у жителів Донбасу, пішли в небуття разом з беззастережною вірою в правдивість ростб, а "гейропа" раптом стала ближче і рідніше.

"Я почала розуміти, наскільки нам брешуть по телевізору, коли побачила особисто, звідки і куди стріляють бойовики. У нас в районі шахти Абакумова є місце, куди підганяють якусь гармату або зенітку і вона починає стріляти. Так ось, вона стріляє кілька разів в одну сторону, потім повертається - і в іншу. Повторюю, все це відбувається майже біля мого будинку. В новинах потім про цей випадок розповіли, що українці обстріляли житловий район Донецька. Мені стало все зрозуміло", - розповіла мешканка шахтного селища Олена Лагода.

Це один з показових прикладів. Втім, російські телеканали зараз зосереджені на розповідях про те, як погано живеться в Україні. Днями з 20-хвилинного блоку російської програми новин 15 хвилин були присвячені саме "українським негараздам. Декомунізація, тарифи на тепло, конфлікт Саакашвілі - Яценюка - Авакова - Порошенко під соусом "догралися з Америкою", улюлюкання на тему кредитів МВФ, дефолту і кризи, "дивних" європейських цінностей...

Іноді стає навіть шкода російських телеглядачів, вимушених все це дивитися. Їм це нецікаво на тлі санкцій, падіння рівня життя і "засмучених іскандерів". Їм би зі своїми персонажами політикуму розібратися.

Втім, ростб в своєму репертуарі: серіали, новини, серіали, шоу. Є в Донецьку цікавіші речі - захоплені сепаратистами телеканали, які зараз говорять про життя в "молодій республіці".

Каналів аж п'ять: "Оплот" і "Оплот 2" (у чому різниця - не знають навіть працівники телеканалів), "Новоросія ТВ", "Перший республіканський" і подвязавшийся макіївський "Юніон". Про якість виробленого продукту можна говорити або добре, або нічого. З хорошого можна констатувати, що в "віджатих" бойовиками два роки тому студіях у ТРК "Донбас", ТК "Україна" і "К-27" було непогане обладнання та меблі, що їх можна бачити під час телеефіру.

оплот!!!!!!!!!!

В іншому ж - печаль і морок. Левову частку часу на місцевих телеканалах забирають тяжкі діалоги невідомих осіб із політичних кіл так званої ДНР з невідомими тележурналістами.

В очі кидається відсутність інтересу в розмові у перших, так і відсутність професіоналізму у других. Всі дружно "парафинят" Україну і США, роблять глибокий кніксен в бік Росії, мріють про процвітання ДНР за умови фінансування і з боку Росії, і України, і США. Розповідають про те, як "взяли - постановили" (про роботу "народної ради ДНР"), "провели - організували" (про якісь непроходящих святах в республіці) і переможно подоланих труднощі, завершуючи нудним, як зубний біль, рефреном "треба трохи потерпіти".

оплот 222222

При цьому особи спікерів красномовно говорять, що вже їм-то терпіти необов'язково, у них все в порядку. Ні слова про зарплати лікарів і педагогів у 6-7 тис. рублів, про торгові накрутки цін за курсом навіть не 1:3, 1:4 і вище (хоча встановлено 1:2), про паралізації роботи волонтерів і кілометрових чергах на так званій митниці ДНР, де люди стоять по 5-6 годин, щоб виїхати на підконтрольні території.

Про обстріл - будь ласка, розповідають кожну годину. Немає свіжих обстрілу - покажуть наслідки торішніх і позаторішніх. Під відповідну музику. Увечері повторять, щоб не глядачі не забули і не випали з тонусу. Руйнування, звуки стрілянини, є особа жінки, перелякана дитина. Три-чотири рази за день це можна побачити на "Оплот", наприклад.

"Новоросія ТВ - саме по собі непорозуміння, починаючи від назви і закінчуючи демонстрацією голлівудських бойовиків вечорами. "Недуховно показувати "Пірати Карибського моря" на каналі, де постійно говорять слово "піндоси", - з іронією каже донеччанин Юрій Луків. - Взагалі, цей канал - одна суцільна дошка оголошень. Причому рекламуються чи не кіоски з хот-догами. Убого все як-то, у мене онук тільки фільми дивиться на цьому каналі, тому що рекламою не перебиваються".

"Перший республіканський" взяв на себе обов'язки рупора новин, але і це не склалося. Вся справа в тому, що всі телеканали тиражують одну й ту ж новину у своїх випусках новин. Наприклад, слова Захарченко про випуск "паспортів" ДНР, сказані ним у четвер, виходили в новинних випусках всіх телеканалів аж до неділі. А брифінги заступник командира корпусу Едуарда Басурина, трансльовані по кілька разів на день, викликають у донеччан вже живий інтерес.

"Басурин заявив, що Україна закрила блокпости, щоб в Донецьк не їздили люди за дешевими продуктами. От ідіот, - нагадала донеччанка Юлія Мазур. - Хоча товариш вже побив свій власний рекорд дурниці, сказав, що під Марьинкой вже ИГИЛ варто, мовляв, готуйтеся".

Культ особистості глави бойовиків Захарченко, доповіді про якісь успіхи, мають мало відношення до реальності, пропагандистські штампи, постійна військова складова (інтерв'ю з військовими, репортажі з полігонів) передач змушують перманентно вібрувати почуття тривожності.

оплот44444444

Добивають почуття безпорадності глядачів відеоблоги "медіаексперта" Анатолія Шарія. Мовить з Бельгії Шарій дивним чином виявляється в курсі всіх подій на Донбасі, який знає краще донеччан, хто куди стріляв і чому. Шарія вставляють в дірки між передачами, старі люди хапаються за серце, в аптеках збільшується попит на корвалол.

Ноу-хау донецького телебачення можна назвати контент, побудований здебільшого на роликах з YouTube і сторінок з соцмереж. Втім, історична боротьба телевізора і холодильника ще триває, але ТБ вже поступається: є пропагандистську локшину донеччанам вже набридло, та й життя доводить щось інше, ніж телевізор.

Що ж стосується газет, то "республіканські друковані ЗМІ", судячи з усього, скоро підуть у небуття. Хоча б від того, що випускати кілька газет з абсолютно ідентичним змістом - збитково, неефективно і нема чого. А вже продавати їх за ціною 15-18 рублів - взагалі безглуздо.

Так, місцева преса в Донецьку представлена газетами "вечірній Донецьк", "Донецьке час" і "Новоросія". Остання колись лунала безкоштовно, але, врешті-решт, її навіть безкоштовно брати перестали.

оплот3333333

"Донецьке час" і "вечірній Донецьк" гарні телепрограмою. Все інше - суцільний інтернет і штампи а-ля СРСР. "Пріоритети: громадянськість і патріотизм" - це заголовок статті про прийом громадян у Київському районі Донецька. "Життєве кредо - активність" (стаття про ЖКГ ДНР). Нічого нового, дивуються, мотивуючого, цікавого. Порівняно з нинішніми газетами нелегального ДНР радянські "Правда" або "Известия" - еталон бездоганного смаку і стилю.

оплот5555555

Газетні кіоски у Донецьку демонструють сумно-оскудевший асортимент. Втім, "жовтих" газет криза не торкнулася - наявність інтернету дозволяє справно штампувати газети про все і про всіх. Також виходять місцеві вкладки в центральні видання газет типу КП або МК. Кіоскери, продаючи газету, щиро дивуються кожному покупцеві. Виняток - дешевенька газета "Копійка", її беруть добре і багато.

Радіоефір Донецька забитий російськими та місцевими хвилями, крізь які пробивається і українські, типу "Радіо 24". Місцеві радіостудії крутять опівдні "гімн ДНР" і "свіжу" музику п'ятирічної давнини. А радіо "Новоросія-Рокс" вже не викликає нападів сміху безглуздям своєї назви і вмісту - рок і важкий метал для шанувальників "новороссий", як кажуть у Донецьку, "недуховно і нескрепно".

Віщають на столицю Донбасу кілька станцій: радіо "Комета", "Донбас ФМ", "Спадщина", "Супутник", "Метро", а також "Радіо Ваня" з Пітера, "Батькове " радіо" і "Радіо на 7 пагорбах", не рахуючи "Вести ФМ", "Ретро", "Енерджі", "Гумор ФМ" та інших. Розмаїття на цих хвилях стільки ж, скільки в армійській казармі.