ua en ru

Збройне пограбування: як бойовики здали Донецьк на металобрухт

Збройне пограбування: як бойовики здали Донецьк на металобрухт Бойовики на Донбасі знищують українські міста, звинувачуючи в своїх же українських військових злочинах
Війна зруйнувала Донбас. Сепаратистська "влада" та бойовики традиційно звинувачують у цьому українську армію, розповідаючи, що обстріли з української сторони не дають привести місто та його околиці в порядок. Але жителі Донецька знають іншу правду - бойовики систематично самі обстрілюють місто, мародерствують і "ріжуть" його на металобрухт. Про те, як живеться в окупації - у матеріалі РБК-Україна.

Війна зруйнувала Донбас. Сепаратистська "влада" та бойовики традиційно звинувачують у цьому українську армію, розповідаючи, що обстріли з української сторони не дають привести місто та його околиці в порядок. Але жителі Донецька знають іншу правду - бойовики систематично самі обстрілюють місто, мародерствують і "ріжуть" його на металобрухт. Про те, як живеться в окупації - у матеріалі РБК-Україна.

Стрілянина наосліп

Говорити про те, що Донецьк лежить в руїнах або методично стирався з лиця Землі протягом останніх двох років, можуть тільки любителі страшних історій. У них не бракує – ні в любителях, ні в історії. "Донецьк засипали фосфорними бомбами", "Окраїни міста – це тільки купки битих цеглин", "Всі мости і дороги в Донецьку підірвані"...

Це лише мала частина "страшилок", які люблять розповідати деякі психічно неврівноважені жителі міста. Або люди, які сидять в сотнях кілометрах від Донецька, але чомусь вважають, що вони краще знають місто, ніж місцеві жителі.


Реальність така, що Донецьк, дійсно, втратив багато чого за ці два роки. Наприклад, колишня гордість міста - дороги - навіть в центрі виглядають не кращим чином. Найнеприємніше "прикраса" донецьких доріг - це навіть не асфальтові "латки", до них звикли. Це - сліди від гусеничної військової техніки, розриває траками і без того кволу асфальтну поверхню.

Проїжджі частини центральних вулиць Донецька поцятковані малюнками траків, і два роки тому донецькі діти навіть грали у своєрідну гру, вгадуючи по відбитках, що за техніка тут пройшла, і в яку сторону.

Незважаючи ні на що, латаються дороги бригадами дорожнього ремонтно-будівельного управління. Правда, не завжди зрозуміла логіка ремонту. Так, після активних обстрілів у 2014 році мікрорайону Гладківка на асфальті залишилися сліди осколкових бризок. Перші латки на місці дірок, з'явилися лише через рік. Але, коли снаряди розірвалися неподалік, на Київському проспекті в районі видавництва "Донеччина", ремонтники були там мало не на наступний день.

Довго зяяли дірки в дорозі після трагічного обстрілу тролейбуса в мікрорайоні Боссе в січні минулого року, їх закрили відносно недавно. І таких прикладів десятки.

Донеччани підозрювали, що активность-неактивність комунальних служб безпосередньо пов'язана з тим, звідки вівся обстріл. "Я точно знаю, що біля видавництва снаряд увійшов в асфальт зі сторони центру міста. А адже нам постійно говорили, що Донецьк обстрілюється з аеропорту, з північної окраїни. Снаряд тоді стирчав, мабуть, з годину в дорозі, потім його спішно вийняли, а робочі залатали дірку", - розповів Антон Поліщук, який живе на вулиці Поліграфічної в районі видавництва.

Втім, це вже потім люди дізналися про "недолетах", коли бойовики буквально лупили по околицях аеропорту (тоді він утримувався "кіборгами") з центру Донецька, а не долітали снаряди і падали на голови мешканцям Путиловки, тієї ж Гладківка, Гілки та району заводу "Точмаш".

оккупированный донецкФото: Донецьк в окупації, фото з відкритих джерел

Кіборги довели до істерики

Донецькому аеропорту імені Прокоф'єва, або, як його стали називати скорочено, ДАП - дісталося найбільше. Його дійсно стерли з лиця землі: 242 дні без зупинки його поливали артилерійським вогнем бойовики так званої ДНР. Аеропорт відповідав – і ці "відповіді" тут же видавалися в ефір з істеричним "Українська армія обстрілює Донецьк!". Хоча є вже кілька свідчень місцевих жителів, які розповідали про те, як бойовики розгортали знаряддя і стріляли в бік центру міста, імітуючи "отвєтку" аеропорту.

"Мені бабусі-сусідки постійно говорили: "Ну не можуть бойовики самі себе обстрілювати!" Як виявилося, можуть. Правда, не себе, а чужих для них людей – ми, донеччани, не вони. Коли бабусі побачили, як від нашого будинку на Київському проспекті луплять з мінометів зовсім не в сторону аеропорту, вони були шоковані і повторювали "Та що ж це таке?" раз сто, напевно. Це війна, тут правил немає", - ділиться житель Андрій Садников.

Після відходу "кіборгів" з аеропорту той район став спокійним. Винними тепер призначили українських солдатів в Авдіївці і на Пісках - нібито вони обстрілюють околиці. Але жителі селища шахти "Октябрська", Админпоселка, Спартака, Грабарей вже говорять про те, що чують виключно вихідні, від яких трясуться їх будинки і вилітають вікна.

А бойовик Едуард Басурин кожен вечір монотонно доповідає по телевізору: "Українські військові випустили по Донецьку 62 міни"... Число може варіювати в будь-яких межах.

Донецкий аэропротФото: Донецький аеропорт, фото з відкритих джерел

Брехня і маніпуляція

спосіб маніпулювання свідомістю переляканих донеччан – це заява про обстріл дитячого садка або школи. Їм теж добряче дісталося, і два роки тому донеччани мало не падали в непритомність, уявляючи собі страшну картину.

Наприклад, влітку 2014-го снаряди влетіли в дитячий сад селища їм. Абакумова, в західній частині Донецька. Правда, потім виявилося, що в цей дитсадок давно вже не ходять діти – замість них групи, ігрові та спортзал займають "дядька-бойовики", які перетворили ясла вогневу точку. І саме її акуратно накрили українські солдати.

За два роки Донецьк залишився не тільки без аеропорту, а також без автовокзалу "Західний", який знаходиться менше ніж в кілометрі від ДАП. Виїхати автобусом за межі міста можна тільки з автовокзалу "Південний". Або з узбіч автостанцій – перевізники тепер набирають пасажирів не там, де призначено, а де бог пошле, де людей більше.

Залізничний вокзал пам'ятає, як в липні 2014-го звідси пішов останній поїзд. Більше не стукають колеса поїздів на стиках рейок, зате гучномовець кілька разів в день закликає донеччан бути уважними та звертатися в поліцію при виявленні невідомих предметів. Сама будівля вокзалу не постраждала, а ось скляний корпус досі зберігає сліди обстрілу: скла вставлені не скрізь, і не всі діри в даху закриті.

Зате до вокзалу, нарешті, знову почала ходити трамвай № 1. Більше року цей маршрут закінчувався на п'ять зупинок раніше кінцевої. "Місцева влада" пояснювали, що в цілях безпеки немає сенсу возити людей в обстреливаемый район.

Однак це не завадило мешканцям потрапляти в район вокзалу іншим способом, наприклад, автобусом. Так що справжня причина, по якій не їздив трамвай, виявилася більш прозаїчною - на неабиякому шматку маршруту були відсутні дроти.

Зрізана контактна мережа та по маршруту тролейбуса № 10, який возив пасажирів з центру в селище шахти "Жовтнева" - зокрема, в самому селищі. Зруйнований Путиловський шляхопровід, через який добиралися тролейбуси, а цвинтар "15-е Застанционное", біля якого проходив маршрут, закрита для відвідувань не тільки з-за небезпеки обстрілу, але й з причини величезної кількості мінних розтяжок. Така ж ситуація на Іверському кладовище, яке межує з аеропортом.

Про відновлення кладовищ, мостів і інших маршрутів пасажирського транспорту і мови не йде. Крім того, як і раніше стоїть напіврозвалений Палац молоді "Юність", в якому, як не дивно, ще працюють якісь дитячі секції.

Поруч закликає відвідувачів Краєзнавчий музей, в якому снаряди розривалися прямо в музейних залах. Все це було два роки тому, і розгрібали завали там волонтери, а не комунальники.

так само зяє дірками після пожежі дитячо-молодіжний центр в Калінінському районі. Страшне видовище являють склади і колишня автобаза в Київському, мучаться від неможливості повернути житла колишній вигляд жителі Куйбишевського.

Місцеві псевдовлади, створивши якийсь Центр управління відновленням Донецька, заявили, що в першу чергу допомога буде надана мирним мешканцям, чиї будинки постраждали в результаті обстрілу.

Донецк в оккупацииФото: Донецьк, 2016 рік, фото з відкритих джерел

З надією на себе

"У липні буде два роки, як я ходжу з папірцями по всяких інстанціях і намагаюся домогтися ремонту свого житла. У Жеку не хотіли спочатку приходити і фіксувати руйнування, все ніяк не могли зібрати комісію. Потім зібралися, довго-довго складали акт. Я сфотографував, у що перетворилася моя квартира після того, як під вікном вибухнув снаряд. Толку - нуль. Торік приїжджали замірники, поміряти віконні прорізи, і поїхали", - розповів донеччанин Олексій Резич, житель Админпоселка.

Він упевнений, що чекати допомоги ззовні безглуздо, і все доведеться відновлювати своїми силами. "Сусіди вже перекрили дах, а я шукаю зараз виробників вікон з осудними цінами. Тому що 10 тисяч рублів (майже 3700 гривень) за одне вікно - це занадто. Знаю, що є якась організація волонтерів з Чехії, вони безкоштовно начебто ставлять вікна, але не можу їх знайти", - каже Олексій.

Так роблять багато донеччани, які, не дочекавшись допомоги, починають самі ремонтувати свої будинки і квартири. У той же час, "влади" Донецька воліють витрачати гроші на паради і свята, ніж на ремонт. Нелегітимні правителі роздають квартири бойовикам, а не тим, хто живе в напівзруйнованих будинках.

Латки на дорогах надають місту пошарпаний вигляд, а неприбраний два роки сміття і покручені конструкції згорілих ринків - на Привокзальній площі, Путиловке або Жовтневої - ясно показують, в якому місці "влади" бачили Донецьк з усіма його жителями.

Донецк в оккупацииФото: Донецьк після обстрілів

Мародерствують, не соромлячись

Потикати пальцем в українських військових і розповісти, що це вони зруйнували місто, "адміністрація Донецька", звичайно може.

Проте все частіше бойовики розповідають про те, як безмежно вони і їх підлеглі розкрадали захоплені міста. Наприклад, днями глава адміністрації" міста Ясинувата зізнався, що це його люди "добивають" залізну дорогу (Ясинувата – один з найбільших транспортних вузлів на залізниці не тільки в регіоні, але і в Україні).

"По підприємству "Залізниця", як його тут різали-добивали, це теж всім відомо. Як розстрілювали вагони з танків - в YouTube всі ролики є й обличчя всім відомі, - сказав "мер" Дмитро Шеховцов. - Якби ще деякі архаровцы перестали відстрілювати дроти, тролів, що вони роблять періодично... Якщо зупиниться повністю розкрадання, якщо командири цих підрозділів візьмуть це на заміточку і перестануть заохочувати дані заходи, то залізниці теж стане трохи легше".

Рівно така ж ситуація на іншому залізничному вузлі - у Дебальцевому. Про розпиляний на металобрухт шахтах і заводах у Донецьку, Горлівці, Макіївці знають навіть діти.

Як бойовики обстрілюють ремонтні бригади, які намагаються відновити об'єкти - фільтрувальні станції, котельні або лінії електропередач - бачили багато. Потім ці обстріли публічно подаються як "злодіяння ВСУ", мовляв, ми хотіли полагодити, а Україна завадила.

"Якщо б підбивалися якісь підсумки, я б сказала: "Донецьк здали на металобрухт". Відчуття, ніби за цим і приходили, за металом, а по дорозі знищили купу людей і будівель. Чому таке допустили, чому наше місто не був захищений - хто тепер скаже...", - поскаржилася дончанка Марина Володимирська.