ua en ru

Україна говорить: країну сколихнула вбивство журналіста Павла Шеремета

Україна говорить: країну сколихнула вбивство журналіста Павла Шеремета Фото: Журналіст Павло Шеремет убитий сьогодні вранці в Києві
Автор: RBC.UA
Сьогодні, 20 липня, о 7.45 у центрі Києва вибухнув автомобіль. За кермом перебував журналіст і ведучий інтернет-видання "Українська правда" та  Радіо "Вести" Павло Шеремет. В результаті вибуху він загинув. Генеральний прокурор Юрій Луценко вже заявив, що в автомобілі Шеремета спрацював вибуховий пристрій, і назвав трагедію вбивством. Поліція завела кримінальну справу за фактом умисного вбивства. Колеги Павла Шеремета, народні депутати, урядовці, керівництво правоохоронних органів, а також перші особи країни висловлюють співчуття. РБК-Україна приєднується до співчуття рідним і близьким Павла Шеремета.

Сьогодні, 20 липня, о 7.45 у центрі Києва вибухнув автомобіль. За кермом перебував журналіст і ведучий інтернет-видання "Українська правда" і "Радіо Вести" Павло Шеремет. В результаті вибуху він загинув. Генеральний прокурор Юрій Луценко вже заявив, що в автомобілі Шеремета спрацював вибуховий пристрій, і назвав трагедію вбивством. Поліція завела кримінальну справу за фактом умисного вбивства Павла Шеремета.

Колеги Павла Шеремета, народні депутати, урядовці, керівництво правоохоронних органів, а також перші особи країни висловлюють співчуття. РБК-Україна приєднується до співчуття рідним і близьким Павла Шеремета.

Президент України Петро Порошенко:

"Жахлива трагедія в Києві. Шок - інших слів немає. Знав Павла особисто. Співчуваю рідним і близьким. Доручив правоохоронним органам негайно розслідувати цей злочин. Винні мають бути покарані".

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман:

"День почався з жахливої новини. Сьогодні вранці загинув відомий в Україні журналіст Павло Шеремет. Мої глибокі співчуття близьким, друзям і всім шанувальникам журналістського таланту Павла. Я вже звернувся в міліцію з вимогою забезпечити швидке та ефективне розслідування інциденту".

Спікер Верховної Ради Андрій Парубій:

"Загинув український журналіст Павло Шеремет. За інформацією поліції, в автомобілі було закладено вибуховий пристрій. Я знав Павла особисто. Пам'ятаю дуже добре його на Майдані. А в березні 2015 року він зателефонував і попросив записати інтерв'ю. Тоді ще в кабінеті віце-спікера у стінах Верховної Ради ми спілкувалися втрьох: Я, Павло і Марія Жартовська. Ворог, на жаль, привчив нас до смерті і вони вже не сприймаються чимось надзвичайним. Щодня ми чуємо суху статистку загиблих на Донбасі захисників незалежності України.

Сьогодні вранці я дізнався про загибель Павла Шеремета - це шок. У центрі Києва цинічно підірвали автомобіль журналіста. Українців хочуть залякати, хочуть залякати українських журналістів. Показово, цинічне вбивство журналіста - це виклик українській демократії та правоохоронній системі. Як Голова Верховної Ради України, закликаю правоохоронні органи невідкладно розслідувати цей злочин і покарати замовника і виконавців. Зло має бути покаране. Висловлюю співчуття родині загиблого. Царство небесне і вічна пам'ять Павлу!".

Журналіст Євген Кисельов у коментарі РБК-Україна:

"Нам потрібно дочекатися хоча б попередніх заяв органів слідства - це раз. Друге - те, що це (вбивство, - ред.) пов'язане з професійною діяльністю Шеремета, і в тому, що у цього вбивства може бути політична підоснова, у мене ніяких сумнівів немає.

Останнім часом я звертав увагу на те, що у нього з'являлися великі дуже серйозні, глибокі інтерв'ю з яскравими постатями української політики та українського бізнесу. На мене, наприклад, враження справило дуже цікаве інтерв'ю з новим лідером фракції БПП Ігорем Гринівим. Що стосується якихось розслідувань кримінального або антикорупційного властивості - про це я нічого не знаю.

Я скептично ставлюся до того, що різні роду чиновники, корупціонери, представники кримінального світу всерйоз побоюються такого роду публікацій. Мій журналістський досвід показує, що вкрай рідко вдаються до таких крайніх заходів ось ці люди. Я не виключаю того, що це просто якесь демонстративне злочин, спрямований на те, щоб налякати журналістський цех в цілому. Я не виключаю того, що у нього справді готувалася якась серія публікацій. Зрозумійте, якщо інтерв'ю записано, матеріали зібрані неможливо зупинити публікацію. Знайдуться інші товариші, колеги, які доведуть цю роботу до кінця, так вже влаштована професія".

Заступник голови Комітету Ради з питань свободи слова та інформації Сергій Висоцький у коментарі РБК-Україна:

"Я бачу за цим чітко початок спецоперації по дестабілізації ситуації в країні. Вбивство здійснили в такий спосіб, який не є поширеним, адже це навіть не граната, закладена під машину, а конкретний вибуховий пристрій, швидше за все, на дистанційному управлінні, а це означає, що працювала команда кілерів... Це спланована показова страта. Я не розумію, кому треба вбивати Шеремета всередині країни. Це не в наших політичних та економічних традиціях, чіпати журналістів. Він (Шеремета - ред.) іноземець, громадянин Білорусі, я не знаю, що конкретно буде далі, але маю відчуття, що починається якась велика спецоперація наших "чудових" північних сусідів".

Глава представництва Євросоюзу в Україні Ян Томбінський:

"Я висловлюю щирі співчуття рідним Павла Шеремета і всім його колегам, завдяки роботі яких в Україні існують незалежні медіа. Я закликаю органи влади докласти всі зусилля для проведення слідства і швидко залучити винних у цьому жахливому злочині до відповідальності".

Головний редактор інтернет-видання "Українська правда" Севгиль Мусаєва-Боровик:

"Я думаю, що так воно і є (хотіли вбити саме Павла, - ред.), тому що Павло Шеремет у цей час щоранку вирушав на ефір заради "Вести" на цій машині. В цей ранок він виїжджав на ефір в 7:45, 8 було початок ефіру. Павло був одним з найбільш позитивних людей, яких я пам'ятаю у своєму житті. Ми робили з ним багато різних цікавих інтерв'ю. Також він останнім часом займався розвитком школи журналістики "УП", і ми навчали студентів, проводили майстер-класи цікавих журналістів. Він міняв українську журналістику, він був учителем і хотів би поділитися своїм професійним досвідом і далі. Ще він був дуже сміливим. Це удар по всій українській журналістиці, і дуже складно повірити в те, що трапилося".

Журналіст інтернет-видання "Українська правда" Дмитро Рясной:

"За час роботи журналістом ставився до витрат своєї проф. діяльності за принципом "невловимий тому що на х... нікому не потрібен".
Смерть Паші змушує переглянути цей принцип і опубличить не дуже приємні речі:
1. За останні півроку в мене і членів сім'ї були зламані електронні пошти.
2. Мій телефон прослуховується. Останні кілька місяців - цілодобово.
3. Два перших пункти не змусили і не змусять відмовитися від роботи. Тим більше - в УП/ЕП.
4. Влада, навіть якщо ти не маєш ніякого відношення до події з Пашею (у що я щиро вірю), зроби, будь ласка, так, щоб вищезгаданий принцип знову став актуальним. Спасибі".

Редактор інтернет-видання "Європейська правда" Сергій Сидоренко:

"Я зазвичай далекий від конспірології. Я також не знаю всіх деталей. Але. Зараз є одна сила, якій вигідна загибель Павла Шеремета. Саме в центрі Києва, саме вибухом, саме його, саме в прив'язці до УП. Тільки одна. Інший я, принаймні зараз, не бачу. Дестабілізація - це хліб для Москви. Створення помилкового іміджу воєнізованої України, де "так само, як і в Москві, вбивають журналістів" - мрія для Кремля. Тому я цілком серйозно припускаю причетність Росії до цього жорстокого, безглуздого, цинічного вбивства. PS. Тут мені підказують, і я не можу з цим не погодитися, що справу необхідно передати до СБУ. Це цілком відповідає КПК, адже теракт не виключений. І, при всій повазі до Хатии (Хатія Деканоїдзе, - ред.), силами однієї тільки поліції злочин російських спецслужб, боюся, не розкрити".

Голова Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький:

"З сумом і болем дізнався про загибель у самому серці столиці відомого журналіста Павла Шеремета. Це, безумовно, замах на свободу слова в Україні та спроба залякати тих, хто не боїться в очі, говорити правду. Впевнений, що відповідні правоохоронні органи докладуть усіх зусиль для розкриття цього злочину і покарання вбивць. Я особисто знав Павла як патріота України і Білорусі. Висловлюю щирі співчуття рідним і близьким загиблого".

Генеральний прокурор України Юрій Луценко:

"З місця події доповіли, що смерть Павла Шеремета, слідство вибухового пристрою. Це вбивство. Співчуваю Алена (Альона Притула, співзасновник інтернет-видання "Українська правда") і всім друзям покійного. Зроблю все, що можу, щоб разом з колегами розкрити злочин".

Перший віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко:

"Я шокована. Співчуття всім рідним, всім друзям, УП і всім, хто Павла знав і любив. Життєлюб ... Паша ... ми всі любили. Алена (Альона Притула, співзасновник видання «Українська правда»), так важко.... Не вкладається в голові".

Спеціальний кореспондент ІД "КоммерсантЪ" Ольга Алленова:

"Паша був чесним у всьому. Він зав'язав з телебаченням саме з цієї причини. Для нього ніколи не стояло питання, чи можна за хороші гроші працювати на кого-то, кому не віриш. Він пішов у друковані ЗМІ, на голі гонорари, писав книги, викладав студентам, їздив з лекціями по країні. Завжди був життєрадісний та оптимістичний, навіть у важкі для нього хвилини. Коли він з'являвся в нашій редакції на Врубеля, все навколо оживали — він на ходу хвалив зустрінутих колег за хороші матеріали, робив компліменти жінкам, напівжартома-напівсерйозно провокував начальство: "Вас ще не закривають?"

Журналіст Андрій Куликов:

"Насамперед хочу сказати, що він не просто білоруський журналіст, він і український журналіст. П'ять років в Україні, активну участь у журналістській діяльності, активну участь у суспільних процесах. Ця людина глибоко переживав те, що робиться в країні, в нашій країні. Людина, яка глибоко усвідомлював зв'язку між білорусами і українцями, як історичні, так і нинішні. Щодо версій, я не можу робити ніяких припущень, а щодо того, що це втрата і для української журналістики, і для українського громадянського суспільства, на мою думку, так. Щоправда, єдине, що втішає, що в такому випадку може втішати, Павло встиг зробити дуже-дуже багато. Не кожен колега може піти з життя з такими досягненнями...

Чому Павло опинився у нас? Тому що йому не дали працювати так, як він хотів, ні в Білорусі, ні в Росії. В Україні він шукав і знайшов і поле для своїх творчих і професійних здібностей, і, очевидно, щось близьке для його душі. Вчора на "Громадському радіо" він був у нас в програмі з Ларисою Денисенко, ми вели цю програму. Це були півгодини дуже цікавого і дружнього спілкування. Павло розповідав, як змінювалися його погляди, зокрема на долю білоруської мови, білоруської культури. Людина дуже світлий, з посмішкою. Я не знаю, чи пішов він з життя з усмішкою, навряд чи він зміг усвідомити, що відбувається, але це людина, який дарував іншим і знання, і гарний настрій".

Журналіст Петро Шуклинов:

"Ми живемо в страшний час. Але мені здається, що навіть у цей час у Павла Шеремета просто не могло бути ворогів. Цей світлий і відкрита людина міг розташувати до себе, здається, кого завгодно. Це вбивство ніяк не можна пояснити логічно. Втім, один з останніх матеріалів Павла стосувався двох скандальних персон - Переломи і Щурикова. За цими двома коштує стільки людей українського політикуму, що складно собі уявити. Я нічого не стверджую. Тим більше що після публікації його замітки про цих двох минуло всього три дні - навряд чи таке вбивство можна підготувати так швидко. Навряд чи. Та й немає там чогось такого, що могло викликати таку реакцію. Чи було? Не знаю. Російський слід? Мені чомусь здавалося, що росіяни оберуть когось з найгостріших критиків президента - це було б зрозуміло з точки зору їх хворий логіки. Але Павла-то за що? Кому він міг перейти дорогу? Не віриться. Просто не віриться. Українська журналістика втратила кита. А я так і не прийшов до тебе на ефір. Прости".

Шеф-редактор "Детектор медіа" Наталія Лігачова:

"Ми були знайомі особисто. Павло Шеремет був дуже світлою людиною. Швидше за все, це пов'язано з тим, щоб залякати незалежних журналістів. Це був сигнал, який був посланий і за межі України. Причин багато, так як Павло співпрацював з "Українською правдою", був білорусом, працював у Росії. Думаю, це удар по позиції журналіста, який займається антикорупційними розслідуваннями".

Шеф-редактор видання "Лівий берег" Соня Кошкіна:

"Та страшна, дика хвилина, коли ти дуже далеко і, прокидаючись, не тягнешся відразу до інтернету, ні, ти прокидаєшся від смс колеги - "Шеремета вбили". І все.
У мене немає слів зараз. Шок. Жодного слова. Вражає цинізм скоєного: у двох кроках від будинку, посеред міста. Господи, як же це взагалі можливо?".

Фотокореспондент Владислав Содель:

"В останній раз ми спілкувалися на Покрову. Паша, R. I. P".

Директор Фонду "Демократичні ініціативи" Ірина Бекешкіна:

"Відчуття - просто шок. Ще в п'ятницю бачилися - "Відродження" збирало експертів. Сидів навпроти - жартував, веселий, оптимістичний, красивий. І раптом - все. Просто шок".

Речник Міністерства внутрішніх справ України Артем Шевченко:

"Зухвале вбивство Павла Шеремета в центрі Києва шляхом підриву вибуховим пристроєм автомобіля, в якому він знаходився за кермом, - це зухвале і цинічне злочин спрямований на дестабілізацію ситуації в державі. Загиблий був відомим і популярним журналістом. МВС висловлює співчуття його рідним і близьким. Всі сили правоохоронних органів будуть задіяні для розкриття цього злочину".

Народний депутат Антон Геращенко:

"Не виключаю, що цинічне вбивство журналіста "Української правди" Павла Шеремета може бути використано для дестабілізації внутрішньополітичної ситуації в Україні і розкидання бездоказових звинувачень українськими політиками один на одного з метою отримання сумнівних політичних дивідендів.

Слідство вивчить всі можливі версії вбивства Павла Шеремета з метою встановлення особистостей виконавців, організаторів і найголовніше замовників цього злочину".

За матеріалами телеканалу "112 Україна", Facebook, Twitter, РБК-Україна