ua en ru

Трагедія в Кривому Озері: подробиці вбивства Олександра Цукермана

Трагедія в Кривому Озері: подробиці вбивства Олександра Цукермана Жителі селища намагалися влаштувати самосуд над поліцейськими
В Україні перший суд над поліцейськими. У Миколаївській області судять 6 співробітників Нацполіції селища Криве Озеро. Їх звинувачують у вбивстві 31-річного Олександра Цукермана. Трагедія сталася вночі 24 серпня. ЗМІ вже порівнюють її з сумнозвісною Врадіївкою, де три роки тому співробітники тоді ще міліції зґвалтували і жорстоко побили місцеву жительку Оксану Макар. Як і у випадку Врадіївки в Кривому Озері вже пройшли акції протесту і штурм райвідділу міліції.

В Україні перший суд над поліцейськими. У Миколаївській області судять 6 співробітників Нацполіції селища Криве Озеро. Їх звинувачують у вбивстві 31-річного Олександра Цукермана. Трагедія сталася вночі 24 серпня. ЗМІ вже порівнюють її з сумнозвісною Врадіївкою, де три роки тому співробітники тоді ще міліції зґвалтували і жорстоко побили місцеву жительку Ірину Крашкову. Як і у випадку Врадіївки у Кривому Озері вже пройшли акції протесту і штурм райвідділу міліції.


РБК-Україна постаралося розібратися в трагедії і зрозуміти, які наслідки вона може мати для Національної поліції.

По сусідству з Врадіївкою

Більше сотні розлючених жителів селища Криве Озеро у день двадцять п'ятої річниці незалежності України намагалися вчинити самосуд над затриманими поліцейськими і побили їх, коли тих намагалися вивезти у СІЗО. Жителі штурмували поліцейський відділок - зламали ворота, закидали будівлю камінням і спалили біля нього кілька шин.

"Настрої не змінилися. Тільки вже ніхто не трощить і не палить. Я вам скажу, особливо ніхто нічого не ламав. Були, звичайно, заворушення. Побили цих поліцейських, які скоїли цей злочин", - описує ситуацію в селищі шеф-редактор інформаційного порталу "Новости-N" Анатолій Онуфрійчук.

Місцеві жителі пояснюють, що напружена криміногенна ситуація в Кривоозерському та Врадіївському районах пов'язана з їх віддаленістю від обласного центру. До того ж, Криве Озеро знаходиться в 40 кілометрах від Врадіївки.

"До обласного центру 200 кілометрів. Там забуті Богом місця. Туди набагато рідше приїжджає керівництво. Тому там "свавілля міліції" набагато більше, ніж будь-де", - додає Онуфрійчук.

Причини вбивства Олександра Цукермана достеменно невідомі. За інформацією ЗМІ, напередодні чоловік повернувся додому з відрядження із Львівської області, де працював на будівництві доріг. Він був п'яний і почав скандалити з дружиною, яка і викликала наряд поліції. Ще один наряд викликав таксист, який привіз чоловіка додому, і який нібито постраждав від нападу Цукермана.

За словами головного редактора інформаційного порталу "Преступности.Нет" Анатолія Чубаченко, в поліцію надійшло два повідомлення від дружини і від таксиста.

"За версією таксиста, Цукерман напав на нього з лопатою, побив йому машину, відібрав 500 гривень. Ще є версія, що у них був якийсь сімейний конфлікт. Спочатку прибули три співробітника поліції, які намагалися його заспокоїти. За версією поліції, він напав на них з лопатою і ганявся за ними. За версією матері, вони витягли його з машини, куди вона поклала його спати ", - сказав Чубаченко РБК-Україна.

"Вийшла дурна ситуація, жінка викликала поліцію, щоб втихомирити чоловіка, а отримала труп", - коментує ситуацію в місті шеф-редактор іншого інформаційного порталу "Новости-N" Анатолій Онуфрійчук.

За попередньою інформацією, після дзвінка таксиста, на місце події прибув ще один наряд поліції з трьох чоловік. Поліцейські сильно побили чоловіка, наділи на нього наручники, а потім, у присутності його матері, дружини і сина, застрелили з нелегальної травматичної зброї. "Було застосовано нетабельну зброю. І це, безумовно, злочин. Її законність (зброї, – ред.) ми ще будемо перевіряти", - підтвердив РБК-Україна радник міністра внутрішніх справ Арсена Авакова Зорян Шкіряк.

Аналогічну версію озвучив генеральний прокурор Юрій Луценко.

Згідно з висновком судово-медичної експертизи, зробленої в Миколаєві, причиною смерті жителя Кривого Озера стала "гостра внутрішня кровотеча, травматичне ураження серця". За даними експертизи на тілі Цукермана було виявлено як мінімум 4 вогнепальні поранення, імовірно з травматичного пістолета так званим "патрон Флобера". Дві кулі були знайдені в серці, ще одна застрягла в легені. Однак, сім'я загиблого не погодилася з такими результатами експертизи і вже на наступний день, 25 серпня, тіло вбитого відправили в сусідню Черкаську область - в Умань.

Паршива вівця

У підсумку всіх шістьох поліцейських заарештували. До речі, четверо з них пройшли переатестацію. Їх імена і прізвища вже потрапили у ЗМІ. Це старший лейтенант поліції Микола Хоменко, сержант поліції Олександр Причипойда і сержант поліції Денис Ляхвацький. Останній - головний підозрюваний - ніби саме він вбив Олександра Цукермана з травматичного пістолета, потім викинув зброю в водойму.

Приймали участь в інциденті ще троє поліцейських. Це Василь Трубаченко, Володимир Лемеха і Роман Богач. Однак їм обвинувачення не пред'явлено.

Сьогодні в ході судового засідання Причипойда підтвердив, що в Цукермана стріляв Ляхвацький. У той же час він спростував інформацію, що він і його колеги побили чоловіка.

Керівництво Нацполіції вже відреагувало на трагедію. Там запевняють, що стурбовані вбивством чоловіка і будуть вимагати якнайшвидшого об'єктивного розслідування справи. Але наполягають, що це лише окремий випадок, який не повинен спричинити дискредитацію всієї поліції.

"Всі, хто замішаний в злочинних та протиправних діях - підуть під суд і ніякої спроби обілити "честь мундира" - не буде. Слідство Генпрокуратури, Внутрішньої безпеки Нацполіції і суд, переконаний, зможуть швидко та неупереджено встановити всі обставини смерті людини і покарати винних ", - написав пізніше на своїй facebook-сторінці міністр венутрішніх справ Арсен Аваков.

У свою чергу Шкіряк додає, що перевищення співробітниками поліції службових повноважень вже практично доведено.

Справу про вбивство чоловіка спочатку кваліфікували як " перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронних органів (ч. 3 ст. 365 ККУ). Але під час судового засідання по обранню запобіжного заходу її перекваліфікували як умисне вбивство. Вбивці загрожує 15 років позбавлення волі.

На момент публікації статті слухання щодо обрання запобіжного заходу для поліцейських продовжувалися. Двох з них Олександра Причипойду і Миколу Хоменка заарештували на один місяць без можливості внести заставу. Тим часом Хатія Деконаидзе змінила ще й голову Нацполіції Миколаївської області. Новим керівником став Юрій Мороз, який після Майдану протягом одного місяця очолював міліцію Києва.