ua en ru

Теорія великого вибуху: хто з ким і проти кого "воює" в оточенні президента, частина 2

Теорія великого вибуху: хто з ким і проти кого "воює" в оточенні президента, частина 2 Констянтин Григоришин зробив ставку на прем'єрство Міхаїла Саакашвілі

Боротьба в оточенні президента Петра Порошенка за можливість впливати на гаранта перебуває в активній фазі. Конфлікт по лінії Григоришин - Ложкін не єдиний в оточенні голови держави. В обох антагоністів непрості стосунки ще з одним найближчим соратником Порошенко - заступником голови фракції БПП Ігорем Кононенко.

Незважаючи на різку критику на адресу голови АП Бориса Ложкіна, бізнесмен Костянтин Григоришин зберігає сильні позиції в оточенні Порошенка. Про його вплив на енергетичний сектор РБК-Україна розповіло у першій частині матеріалу. При цьому Григоришин, який не так давно повернувся в країну, вже встиг "побити горщики" і зі своїм кумом, нардепом від "Народного фронту" Миколою Мартиненком. Останній став фігурантом скандалу, пов'язаного з кримінальними справами за підозрою в корупції в Швейцарії і Чехії.

Про те, чим обернеться для уряду політична війна в оточенні президента - в матеріалі РБК-Україна.

Ігри в партизанів

Союз голови Адміністрації президента Бориса Ложкіна та першого заступника голови фракції БПП Ігоря Кононенка виявився неміцним. Вже восени відносини між ними ускладнилися. Причина - операція по затриманню голови партії "УКРОП" Геннадія Корбана.

РБК-Україна писало, що Кононенко - єдина людина, крім Петра Порошенка, який був посвячений у деталі підготовки головою СБУ Василем Грицаком і генпрокурором Віктором Шокіним операції по затриманню Корбана. Для Ложкіна, якого прийнято вважати головним комунікатором між президентом і групою "Приват", операція стала несподіванкою і, за словами його оточення, глава АП розцінив це як прояв недовіри з боку глави держави.

Випадково чи ні, але після арешту Корбана коридорами АП поповзли чутки про швидке звільнення Бориса Ложкіна. У числі головних претендентів на його крісло тоді називали члена Мінської контактної групи Романа Безсмертного, а також народних депутатів Сергія Березенко і його дядька - Анатолія Матвієнка. Втім, зараз в команді Ложкіна запевняють: якщо їх шеф все-таки піде з Банкової, то лише за власним бажанням, а поки він цього робити не планує.

Борис Ложкін Порошенко потрібен як мінімум для того, щоб залагодити відносини з групою "Приват". Оточення глави АП каже, що поки конфлікт з цієї ФПГ у глави держави не вичерпаний.

"Ключових вимог до "Привату" три: вирішення питання з дивідендами "Укрнафти", врегулювання питань рефінансування "Приватбанку" і не розгойдування ситуації в країні. Якщо вони будуть зроблені, претензій до Ігорю Коломойському у президента не буде", - запевнив співрозмовник РБК-Україна в оточенні Ложкіна.

За його словами, ключове питання - все ж рефінансування "Приватбанку". Джерело РБК-Україна, близьке до керівництва Нацбанку стверджує, що між НБУ і "Приватом" було підписано угоду про докапіталізацію фінустанови, яка діє до 1 січня 2016 року. У ньому, зокрема, йдеться про обсяги докапіталізації банку кожної із сторін, та погашення "Приватом" так званих пов'язаних кредитів, тобто позик, які банк видав структурам, афілійованим з його власниками. За словами співрозмовника видання, поки що група "Приват" у повній мірі не виконала свою частину зобов'язань.

У свою чергу, співрозмовник РБК-Україна, близьке до Ложкіну, розповів, що зараз команди Геннадія Боголюбова (співвласник "Приватбанку" і партнер Коломойського, - ред.) і глави Нацбанку Валерії Гонтарєвої працюють над тим, щоб "вичистити" пов'язані кредити і визначити точні суми докапіталізації банку.

За останньою інформацією, група "Приват" вже докапитализировала банк на 8 млрд грн. Нагадаємо, що за негласною угодою між Порошенком і Коломойським, докапіталізація повинна проходити в пропорції 1/3. Тобто, держава має "влити" в банк в три рази більше коштів, ніж акціонери.

Темна сторона президента

Від операції по затриманню Геннадія Корбана Ігор Кононенко не отримав додаткових бонусів. Адже через кілька днів після арешту колишній перший заступник голови Дніпропетровської ОДА за рішенням суду був відпущений під домашній арешт.

Оточення президента розцінило це як демонстрацію безсилля правоохоронців: навіщо було проводити операцію з 500 бійцями "Альфи", якщо потім Корбана все одно відпустили?

До речі, історія з затриманням Геннадія Корбана, а раніше з арештом нардепа від Радикальної партії Ігоря Мосійчука, чітко продемонструвала - в оточенні президента оформилося "силове крило", що складається з тріо Кононенко - Грицак - Шокін.

Ще одна проблема Ігоря Кононенка - відносини з послом США Джеффрі Пайеттом, а точніше їх відсутність.

Показовим був останній візит Пайетта у Верховну Раду, де він зустрічався зі спікером парламенту Володимиром Гройсманом, щоб обговорити перспективи конституційної реформи. Посол і Кононенко перетнулися в кулуарах, але перший заступник голови фракції БПП пройшов повз, розмовляючи по телефону, і не зупинився, щоб привітатися з Джеффрі Пайеттом.

"Я Ігорю сказав, що йому варто серйозно подумати над ситуацією. Тому що на моїй пам'яті останньою людиною, з яким відмовлялися спілкуватися в посольстві США, був Павло Лазаренко", - розповів один з близьких соратників президента.

Команди Ложкіна і Григоришина запевняють - вони з Кононенко не воюють. "Кононенко - це темна сторона Порошенко, а хто ж буде воювати з президентом?", - заявив один зі співрозмовників РБК-Україна на Банковій.

Амбітні бажання

Інтереси Григоришина, Ложкіна і Кононенко перетинаються не тільки в області енергетики, але і в політиці. Кожен з них має свої інтереси в процесі переформатування уряду. РБК-Україна писало, що Григоришин не проти зайняти посаду першого віце-прем'єра в уряді. Правда, за умови, що Кабмін очолить Михайло Саакашвілі. У команді Григоришина підтвердили РБК-Україна цю інформацію.

"Ще влітку Григоришин запропонував президенту змінити прем'єра і голову АП. На першу посаду він рекомендував Саакашвілі, на другу - себе. До речі, він ще рік тому Порошенко просив дати йому українське громадянство, але тоді президент не зважився на цей крок", - розповів співрозмовник в оточенні Григоришина.

За його словами, у вересні Григоришин познайомився з Саакашвілі і ще більше переконався в тому, що той повинен очолити уряд.

"А той, у свою чергу, запитав, чи готовий Костянтин Іванович стати його першим заступником в Кабміні, на що Григоришин дав позитивну відповідь", - зазначило джерело РБК-Україна.

Більш того, в оточенні Григоришина відзначають, що ще влітку, під час відпочинку на Гаваях, бізнесмен написав на 30 сторінках стратегію розвитку і реформ для президента.

Сам Михайло Саакашвілі ще на початку листопада заявляв ЗМІ, що готовий очолити український Кабмін і стати прапороносцем реформ". Але пізніше в той же день Михайло Саакашвілі написав обережний пост, про те, що "у нього немає бажання очолити Кабмін". Про свої стосунки з Григоришиним Саакашвілі в публічних виступах не згадував.

Є у Костянтина Григоришина та пропозиції щодо кадрового складу уряду. За словами його оточення, він рекомендує призначити на посаду міністра економічного розвитку російського бізнесмена-емігранта Євгена Чічваркіна. За версією співрозмовників РБК-Украина, саме він влітку нинішнього року познайомив Чичваркіна з Петром Порошенком, і той сам запропонував йому взяти участь в конкурсі на посаду директора "Укрнафти".

Як відомо, Чичваркін заявив, що готовий очолити компанію, а у конкурсі зареєстрований не був, так як уряд скоротив терміни його проведення. Крім того, джерела, близькі до Григоришину, кажуть, що їх шеф пропонує змінити главу Мінфіну. На його думку, цю посаду має зайняти екс-віце-прем'єр Словаччини Іван Міклош, "оскільки Наталя Яресько не справляється зі своїми обов'язками".

Крім того бізнесмен хоче бачити в Кабміні російського вченого Сергія Гурієва, який у минулому році емігрував в США, але в оточенні Григоришина сумніваються, що той погодиться приїхати в Україну.

Не забув Костянтин Григоришин і про Адміністрацію президента. У його оточенні кажуть, що на місці Ложкіна той бачить керуючого директора близькою до президента компанії ICU Макара Пасенюка. Зазначимо, що ця компанія за час президентства Порошенко стала постачальником кадрів для органів влади. Найбільш відомі вихідці з компанії Пасенюка - глава Нацбанку Валерія Гонтарєва і міністр енергетики Володимир Демчишин.

"Макар сам не пропонує кандидатури на ту чи іншу посаду, але президент звертається до нього за порадами і прислухається до них, власне, так в Кабміні і з'явився Демчишин", - розповів співрозмовник РБК-Україна з АП.

До речі, про Пасенюку схвально відгукуються і співрозмовники РБК-Україна в оточенні Кононенко. Втім, вони не вірять, що той перейде на держслужбу.

"Потрібно знати Макара. Він геніально вирішує питання "рефинанса". Він взагалі по натурі художник, навряд чи він захоче займатися адміністративною роботою", - розповіли в оточенні першого заступника голови фракції БПП.

РБК-Україна не вдалося зв'язатися з Макаром Пасенюком та дізнатися, чи бачить він себе в якому-небудь статус у владі.

Ідея-фікс

Костянтин Григоришин - фактично єдина людина, близький до Порошенка, який лобіює призначення Михайла Саакашвілі на прем'єрський пост. На цьому ґрунті він вже встиг зіпсувати відносини зі своїм кумом, нардепом від "Народного фронту" Миколою Мартиненком. Той упевнений, що масивна кампанія по наданню розголосу кримінальних справ проти нього в Швейцарії і Чехії - справа рук Костянтина Григоришина.

Нагадаємо, з осені нинішнього року нардеп від БПП Сергій Лещенко регулярно публікував документи, які, на його думку, свідчать про те, що Мартиненко - корупціонер. Нардеп навіть передав матеріали прокуратури Швейцарії прем'єр-міністру Арсенію Яценюку.

відповідь Мартиненко минулого тижня заявив, що має намір скласти депутатський мандат.

"Мартиненко впевнений, що Лещенко діяв за ініціативи Костянтина Івановича, але це не так, тому що Сергійко - некерований. Тим не менш, Мартиненко з вересня не бере трубку у відповідь на дзвінки Григоришина", - розповів співрозмовник в оточенні російського бізнесмена.

Втім, він не став заперечувати, що у Григоришина хороші відносини з Лещенко: після заяви Мартиненка бізнесмен дзвонив нардепу і поздоровляв з перемогою.

Відносини Григоришина і Мартиненко могли зіпсуватися і на більш прагматичною ґрунті. Співрозмовники РБК-Україна в оточенні бізнесмена розповідають, що на початку осені Мартиненко намагався домовитися з їхнім патроном про призначення на посаду директора "Укренерго" Володимира Бузінова - зараз він займає посаду заступника директора з міжнародних відносин, інвестицій та закупівель НЕК. Однак Григоришин не погодився.

Як би там не було, скандал навколо Мартиненко вигідний Григоришину, адже він послабив позиції Яценюка. Крім того, оточення Григоришина запевняє - їхній шеф не сидів у США склавши руки, а з допомогою лобістів активно працював над просуванням в коридорах Держдепартаменту ідеї про прем'єрство Саакашвілі.

За інформацією РБК-Україна, у найближчі вихідні Григоришин планує виступити на антикорупційному форумі в Одесі, де хоче представити свою схему тіньової економіки України. У ній, за даними його команди, задіяні прем'єр і його оточення, а також люди, близькі до Петра Порошенка, зокрема, Ігор Кононенко. За підрахунками бізнесмена, мова йде про 4-5 млрд. доларів щорічно.

Тим часом, команди Яценюка і Ложкіна продовжують підготовку проекту нової структури Кабміну. За останньою інформацією, сторони зійшлися на тому, що потрібно ліквідувати або об'єднати шість міністерств, а держпідприємства об'єднати в 4-7 держхолдингів, залежно від профілю їх діяльності.

Олігархічний протекторат

Якщо Костянтин Григоришин - головний ворог Арсенія Яценюка в оточенні президента, то Борис Ложкін - основний союзник. РБК-Україна писало, що Борис Ложкін оцінює шанси чинного прем'єра зберегти посаду вище 50%.

Головний аргумент глави АП - звільнити прем'єра не так проблематично, як призначити на його місце нового людини. За інформацією оточення Ложкіна, він сумнівається, що в Раді для цього вистачить голосів.

"І тоді Яценюк залишиться в статусі виконуючого обов'язки, а це значить, що до призначення нового прем'єра про співпрацю з МВФ можна забути", - підкреслив співрозмовник РБК-Україна на Банковій.

Як Ложкін, так і Яценюк зараз найбільш лояльні до олігархам люди у владі. РБК-Україна неодноразово писало про те, що у прем'єра хороші стосунки з Ахметовим, а у своєму нещодавньому інтерв'ю Lb.ua про Яценюка позитивно відгукувався Ігор Коломойський. Сам прем'єр визнає, що його головний опонент в середовищі великого бізнесу, Дмитро Фірташ, пішов назад, і зараз перераховує гроші в бюджет, в обмін на зняття арешту з належних йому обсягів газу.

Свідомо чи ні, на цьому тижні команда прем'єра підіграла олігарху. У відповідь на повідомлення про приліт Фірташа в Київ для участі у з'їзді Федерації профспілок України, глава МВС Арсен Аваков пообіцяв затримати його і навіть вислав в аеропорт групу захоплення. У відповідь Фірташ заявив, що відмовився від ідеї летіти до Києва.

Тепер, коли у Відні будуть апеляційні слухання у справі про екстрадицію Фірташа в США, олігарх зможе стверджувати, що підлягає в Україні політичних переслідувань. Нагадаємо, захист Фірташа наполягає, що справу, яку проти нього порушили США, носить політичний характер. Ця тактика одного разу вже спрацювала - навесні цього року суд Відня відмовив США в екстрадиції Фірташа.

Втім, публічно Фірташ не перестає критикувати уряд Яценюка.

"Нинішній уряд є політичним банкрутом. Чим швидше воно залишить владу, тим краще для людей. Якщо уряд не впаде сьогодні, то це, ймовірно, відбудеться навесні", - сказав Фірташ в інтерв'ю агентству Reuters на наступний день після невдалого прильоту в Київ.

У свою чергу, Ложкін не приховує, що регулярно "п'є чай" з Ахметовим і спілкується з групою "Приват", насамперед з Геннадієм Боголюбовим. Правда, на відміну від Яценюка, у Ложкіна немає ніяких відносин з Фірташем. Глава АП каже, що бачив власника Group DF один раз в житті, а на знаменитій зустрічі у Відні не був присутній.

У суперечці навколо Кабміну інтереси Григоришина перетинаються не тільки з Яценюком і Ложкіним, але і з Кононенко. Адже той теж не проти зайняти посаду першого віце-прем'єра, правда, в уряді Яценюка. У всякому разі, відповідні чутки ходять по кулуарах парламенту ще з весни цього року. Сам Кононенко цю тему не коментує, каже тільки, що він командний гравець, і якщо президент йому запропонує цю посаду, він готовий до такої відповідальності.

Втім, команда Григоришина сподівається, що амбіції Кононенко зменшить візит в Україну віце-президента США Джо Байдена.

"Думаю, після цього Кононенко відійде в тінь і перестане думати про посади в уряді", - припустив співрозмовник РБК-Україна в оточенні Григоришина.

Квантовий комп'ютер

Хто ж з бізнес-оточення переможе в битві за "вуха президента", і вплине на його бачення долі уряду? Один з людей, близьких до Порошенка, порівняв президента з квантовим калькулятором. За його словами, Петро Олексійович має унікальну здатність обробляти в розумі одночасно безліч варіантів обчислень, але проблема в одному - ніхто не знає, який з них він видасть в кінцевому підсумку.

У той же час всі співрозмовники РБК-Україна в оточенні президента сходяться в одному: ідеальним прем'єром той для себе бачить нинішнього спікера Ради Володимира Гройсмана, на другому місці - Арсеній Яценюк і тільки потім - Михайло Саакашвілі.

У той же час, вирішення питання з урядом буде мати серйозні наслідки для найближчого кола Порошенко. За півтора роки президентства Петро Порошенко привчив до того, що не дозволяє опонентам "добивати", когось із свого оточення, але не проти, щоб вони постійно гризлися.

Якщо прем'єром стане Саакашвілі - це буде тріумф Григоришина, причому не факт, що той отримає посаду першого віце-прем'єра, хоча б тому, що у бізнесмена поки що немає українського громадянства.

Якщо ж своє місце збереже Яценюк - це буде означати збереження комфорту Ложкіна і ключових олігархів. Але, не факт, що в новому Кабміні Арсенія Яценюка знайдеться місце для Кононенко.

Не виключено, що Порошенко вирішить продовжити "прем'єріаду" - Рада звільнить Яценюка, і він продовжить працювати в статусі в. о., а тим часом, команди президента і прем'єра продовжать торги. Але в такому випадку виникає ймовірність того, що доторгуются вони до дострокових парламентських виборів, за якими можуть піти і аналогічні президентські.