ua en ru

Свої серед чужих: кого Луценко привів до Генпрокуратури

Свої серед чужих: кого Луценко привів до Генпрокуратури Луценко попросив команду Шокіна звільнитися за власним бажанням
Юрій Луценко освоюється у ролі генерального прокурора. Вчора він представив команду, яка буде допомагати йому садити представите лей старої і нової влади. Генпрокурор зробив ставку на добре знайомих йому людей, які, щоправда, ніколи не працювали в ГПУ.Пропрацювавши в ГПУ два тижні Луценко зрозумів, що у нього немає матеріалів для гучних кримінальних справ. За його словами, зараз він шукає юридичні зачіпки у справі про так званих "вишках Бойка" і не проти посадити когось із можновладців, для формування у суспільства довіри до ГПУ. Хто увійшов до команди Луценка, що буде зі "старою гвардією" в ГПУ і кого Луценко спробує посадити розбиралося РБК-Україна.

Юрій Луценко освоюється у ролі генерального прокурора. Вчора Луценко представив команду своїх заступників, яка буде допомагати йому саджати у в'язницю представників старої і нової влади. Генпрокурор зробив ставку на добре знайомих йому людей, які, щоправда, ніколи не працювали в ГПУ. Хто увійшов до команди Луценка, що буде зі "старою гвардією" в ГПУ і кого Луценко спробує посадити - розбиралася РБК-Україна.

Нова мітла

Прийшовши на посаду, Юрій Луценко зіткнувся з проблемою кадрового резерву. З одного боку, нинішні заступники генпрокурора знаходяться під постійною критикою громадських активістів, і їх потрібно міняти. З іншого боку, свого прокурорського загону у двічі міністра внутрішніх справ теж не було.


Порадившись зі своїм найближчим оточенням, Луценко все ж зробив вибір. Він запропонував звільнитися за власним бажанням трьом заступникам, які орієнтувалися на Віктора Шокіна: Роману Говде, Олегу Заліско та Юрію Севруку.

"Я попросив їх написати заяви про звільнення", - повідомив Луценко. За інформацією РБК-Україна, Говда та Заліско прохання генпрокурора виконали, а ось перший заступник глави ГПУ Севрук повинен зробити це сьогодні.

У той же час, як повідомили джерела видання в Адміністрації президента, колишньому заступнику генпрокурора може бути запропонована посада посла в Білорусі.

Поки Севрук не звільнився з ГПУ, команда президента не може виконати свої зобов'язання перед партнерами з "Народного фронту". По ній посаду першого заступника Луценко повинен отримати нардеп від НФ Дмитро Сторожук. Луценко вже анонсував, що той отримає обіцяну посаду.

З допомогою свого партійного юриста Сторожука соратники Арсенія Яценюка зможуть контролювати, чи не з'являться на них справи. Вже у вівторок народний депутат повинен вийти на роботу в ГПУ. Правда, перед цим йому треба встигнути скласти депутатський мандат.

Джерела РБК-Україна, у ГПУ розповіли, що рішення звільнити трьох заступників Віктора Шокіна не дуже сподобалося попередника Луценка на посаді. Він це визнав зрадою своїх інтересів.

Втім, новий генпрокурор зберіг посаду заступника, який курує слідство, за Юрієм Столярчуком. Він, як і Севрук, після звільнення Шокіна розглядався як один з можливих кандидатів на посаду генпрокурора. Втім, Луценко істотно урізав повноваження Столярчука.

Продовжить працювати в ГПУ і заступник генпрокурора Анатолій Матіос, який очолює військову прокуратуру.

Одіозних заступників Шокіна Луценка замінив юристами, які користуються симпатіями громадськості, але у яких немає досвіду роботи в ГПУ.

На посаду заступника генпрокурора, який буде займатися реформою органів прокуратури, він покликав адвоката Валентину Теличенко. Раніше за цей напрямок в ГПУ відповідав Давид Сакварелідзе, якого Шокін звільнив перед своїм відходом з посади.

Теличенко відома як адвокат Мирослави Гонгадзе у справі про вбивство її чоловіка, журналіста Георгія Гонгадзе. Багато в чому саме завдяки її зусиллям, виконавці вбивства отримали свої терміни.

Також Теличенко представляла в Європейському суді з прав людини інтереси заарештованих при президенті Януковичі Юлії Тимошенко, колишнього в. про. глави Міноборони Валерія Іващенка і нинішнього генпрокурора Юрія Луценка. Всі позови в ЄСПЛ були задоволені.

Вона не одразу дала ствердну відповідь на пропозицію, але все ж погодилася прийти працювати на Різницьку.

Разом з Теличенко в якості радника генпрокурора буде працювати суддя Печерського і Апеляційного судів Анжела Стрижевська. Остання знайома з генпрокурором ще з 2005 року, коли була суддею у справі Бориса Колеснікова.

Перевіряти прокурорів на охайність буде Петро Шкутяк. Раніше за цей напрям відповідав Давид Сакварелідзе. За словами Луценка, він добре знає нового "чистильника" та його батька, екс-мера Івано-Франківська Зіновія Шкутяка.

35-річний Шкутяк учасник Революції Гідності, воював у добровольчому батальйоні "Айдар" і був серйозно поранений під Луганськом. Після війни зайнявся політикою - розвитком БПП в Івано-Франківській області.

Конкурсну комісію по відбору в Генинспекцию ГПУ очолить помічник федерального прокурора США Витвицький Богдан. У Штатах він очолював підрозділ по боротьбі з економічними злочинами, зараз працює консультантом посольства США.

Вітвіцького раніше розглядали як кандидата на голову Національного антикорупційного бюро і навіть генпрокурора. Але 67 річний американець не підходив там за віком та іншим нормам законодавства.

Порадили Вітвіцького Луценка представники американського посольства, але вийти на роботу в ГПУ він зможе не раніше, ніж у липні.

Менше всіх відомий новий заступник ГПУ, що займається питаннями міжнародного співробітництва Євген Єнін. Його генпрокурора порадили в МЗС. До останнього часу він був радником посольства України в Італії, також працював в управлінні розвідки СБУ і Служби зовнішньої розвідки.

Знайдіть справу

На відміну від заступників Віктора Шокіна, керівники слідчих департаментів ГПУ поки зберегли свої посади.

"Вони отримують 100 днів, щоб довести до суду все, що може бути доведене в цей термін", - заявив Луценко журналістам.

За інформацією РБК-Україна, генпрокурор був дуже незадоволений, ознайомившись з результатами справ. Більш того, у нього є підозра, що в один з підрозділів ГПУ методично відбувається витік матеріалів справи.

"У нас є кілька кримінальних проваджень про те, що працівники Генпрокуратури, наприклад, остання інформація, що по системі Viber передають підозрюваним весь план слідчих дій", - заявив Луценко журналістам. Як стало відомо РБК-Україна, мова йде про управління спецрозслідувань, яке очолює Сергій Горбатюк. Як і Севрук він був конкурентом Луценка за посаду глави ГПУ.

Луценко запевнив, що управління Горбатюка, який займається "справою Майдану", отримав все необхідне, щоб продемонструвати результати. Він також не погодився з журналістами, що департамент занадто завантажений.

У цьому позиція Луценка близька до його попередників. "У них є слідчі, у яких лежить аж одну справу за Автомайдану, і вони не можуть і там наздогнати винного. А в інших слідчих місцевих прокуратур буває по 800 справ", - кажуть співрозмовники в ГПУ.

"Крім того, там навіть немає нормально зібраних матеріалів по Захарченко. Зараз його адвокати захищають у судах беркутівців, і з-за цього ГПУ не може отримати свідчення бійців по колишньому міністру внутрішніх справ", - говорить на умовах анонімності один з адвокатів.

Тим не менш, щоб уникнути звинувачень і зайвих сварок, Луценко вивів управління Горбатюка з підпорядкування Юрія Столярчука та оформив в окремий департамент.

Економічні злочини епохи Януковича, які потрібні для справи по організованого злочинного формування, передані у відання заступника військового прокурора Володимира Жербицького. Йому ж дістануться розслідування щодо діяльності побіжного младоолигарха Сергія Курченко і міністра доходів і зборів Олександра Клименка.

Причому Луценко настійно попросив йому зловити рибу крупніше, ніж інспектори Печерської та Шевченківської податкової.

Ще один виклик для Луценка – приборкати департамент у справах держслужби і власності, яке очолює Володимир Гуцуляк. У народі його охрестили "департаметом Кононенко-Грановського".

Адже першого заступника голови фракції БПП Ігоря Кононенка та його соратника Олександра Грановського регулярно звинувачують у тому, що вони "опікають" Гуцуляка. Так, голова Одеської ОДА Михайло Саакашвілі минулого тижня заявив, що обшуки, які прокурори влаштували в приміщенні облдержадміністрації, санкціонували саме Кононенко і Грановський.

"Департамент під керівництвом Володимира Гуцуляка втратив свій особливий статус. Він заходить в блок слідства. Він не буде курируватися жодним депутатом і буде підпорядковується виключного мій заступник по слідству і мені персонально", - заявив Луценко.

Бідна ВерВанна

Одержавши посаду генпрокурора, Луценко обіцяв, що доведе до суду справи проти колишнього президента Віктора Януковича і його оточення. Зараз він працює над цим. Також над тим, щоб передати в суд справу проти одного з лідерів "Опозиційного блоку" Юрія Бойка. Нагадаємо, його звинувачують у закупівлі бурових установок за завищеними цінами.

Також генпрокурор розраховує до осені зібрати матеріал на ще одного видного регіонала. Але ні він сам, ні його оточення не називають ім'я "кандидата".

"Крім того, ми розуміємо, що для формування довіри доведеться зайнятися кимось із нинішніх можновладців", - кажуть у Генпрокуратурі. Теж стосується і керівників прокуратур на місцях.

Поки ж єдиною кандидатурою на гучні слідчі дії є Віра Ульянченко, губернатор Київської області епохи Віктора Ющенка. Саме вона передала землі заповідника Сухолуччя під мисливські угіддя Віктора Януковича. І це єдиний доведений епізод, на відміну від передачі скандального "Межигір'я".

Луценко розповів журналістам, що на одному з днів народжень депутата БПП, зустрів Ульянченко і попередив, що виходу для неї, крім явки з повинною немає.

"Не знаю чи ви будете першою, але точно будете", - процитував Луценко розмова з Ульянченко. До речі, колишня "няня" Ющенко є тещею близьким до Петра Порошенка Макару Пасенюку. "Але і це її не врятує, бо хоч якийсь результат потрібен не тільки Луценка, але президенту", - кажуть у ГПУ.