ua en ru

Секрети "чорної бухгалтерії": кому може зашкодити каса Клюєва

Секрети "чорної бухгалтерії": кому може зашкодити каса Клюєва Партія регіонів платила чорним налом політикам і журналістам
В Україні черговий корупційний скандал. На цей раз причиною стало оприлюднення чорної бухгалтерії Партії регіонів. У суботу екс-перший заступник голови СБУ Віктор Тріпак передав у НАБУ документи про фінансових витратах Партії регіонів на суму більше 2 мільярдів доларів. Згідно із заявою екс-сбушник у цьому списку багато діючих політиків та журналістів.

В Україні черговий корупційний скандал. На цей раз причиною стало оприлюднення чорної бухгалтерії Партії регіонів.

У суботу екс-перший заступник голови СБУ Віктор Трепак передав у НАБУ документи про фінансових витратах Партії регіонів на суму більше 2 мільярдів доларів. Згідно із заявою екс-сбушника у цьому списку багато діючих політиків та журналістів.


Але в тих матеріалах, які потрапили в ЗМІ, великих політичних гравців нинішнього часу немає. Хоча Олег Ляшко перестрахувався, і заявив, що він хабарів у Партії регіонів не брав.

Де спочатку взяли документ, невідомо. Стати доказом у кримінальній справі він зможе тільки в разі наявності інших матеріальних доказів і показань свідків, що отримання грошей мало місце бути.

Поки що єдиний, кому оприлюднення каси може реально нашкодити – це нинішній голова ЦВК Михайло Охендовський. Згідно з оприлюдненими документами він в 2012 році отримав від Партії регіонів півтора мільйона доларів.

Суботній переполох

В минулу суботу Тріпак передав у НАБУ так звану "комірну книгу", що підтверджує незаконні виплати Партією регіонів готівкових коштів ряду колишніх і нинішніх високопоставлених чиновників.

Як розповів Трепак в інтерв'ю ZN.UA, мова йде про так званої "чорної бухгалтерії" Партії регіонів із загальними виплатами на суму близько 2 мільярдів доларів.

У понеділок НАБУ повідомило, що зареєструвала кримінальне провадження за ч. 4 ст. 369 (пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди посадовій особі).

А у вівторок частина матеріалів з тієї ж бухгалтерії була оприлюднена на "Українській правді". Звідки вони взяли матеріали, ні Трепак, ні представники ЗМІ не повідомили.

Народний депутат від БПП Сергій Лещенко, один з авторів публікації на "Українській правді", стверджує, що документи до нього потрапили ще в січні нинішнього року. За словами депутата-журналіста, весь цей час він шукав докази їх автентичності.

В той же час народні депутати від "Народного фронту" розповідають, що ще два місяці тому їм пропонували такий же пакет документів за 200 тисяч доларів.

"Ми не розуміли, звідки взялися ці документи, тому не взяли їх", - говорить депутат від НФ на умовах анонімності.

Крім того, депутати запевняють, що документи були спочатку розділені на декілька пакетів. Частина з них потрапили до Лещенка, але оскільки їх довго не оприлюднили, то почали шукати інші канали "засвітки".

Втім, є й ті, хто вважає, що документи потрапили до Лещенка та Трепаку практично одночасно .

Так чи інакше, оприлюднення "амбарной книги" Партії регіонів за медиапопулярности майже затьмарила навіть перший робочий день у парламенті Надії Савченко.

В кулуарах Верховної ради журналісти бігали за депутатами, з питаннями, чи є у їхніх політсил така ж "чорна бухгалтерія".

Впливові депутат від БПП Сергій Березенко віднікувався: "Ні, звичайно, наші депутати заможні люди. Ми їх не фінансуємо".

"Звичайно, у нас є чорна каса. Тільки ведемо ми її не так незграбно", - чесно відповів один з керівників іншої політсили.

А ось депутат від «Оппоблока» Юрій Бойко справжність чорної бухгалтерії своєї колишньої партії не визнав і звинуватив владу у спробі відвести удар від себе.

"Чорна бухгалтерія" ПР – це спосіб тиску, вона може виявитися фальшивкою, - заявив Бойко - "Це як з плівками майора Мельниченка. Пам'ятаєте, колись був пакет нібито плівок Мельниченка, і коли виникала якась політична ситуація, яка вимагала тиску на владу імущих, то виникали ці плівки".

"Мені здається, що ця "амбарна книга", як її називають - це певний спосіб тиску, і я не виключаю, що це може бути фальшивка. Відбувається загострення політичної ситуації, економічна ситуація погана, треба відволікти увагу суспільства від провалів економіки, переговорів з МВФ, тому виникають такі речі", - додав один з лідерів "Оппоблока"

Давши цей коментар, Бойко тут же зупинив у кулуарах Сергія Березенко зі словами, що їм треба терміново поговорити. Але, побачивши, що натовп журналістів продовжує бігти за ними, Березенко швидко зник у залі. Бойко зайшов слідом за ним.

А чи був хлопчик?

Напередодні оприлюднення документів у пресі Олег Ляшко заявив, що у нього є інформація, що він теж буде в цьому списку. І депутат поспішив відхреститися від хабарів.

"Це робиться з однією метою - дискредитація нашої політичної сили за нашу позицію - раз. Друга мета - відволікти увагу від офшорів, корупції президента Порошенко і його оточення", - сказав Ляшко журналістам у кулуарах парламенту.

Але на ранок в списку його не виявилося. Оскільки у ЗМІ оприлюднені не всі папери, а тільки за половину 2012 року, то залишається невідомим, чи був там Ляшко.

Ще в понеділок у високих кабінетах урядового кварталу натякали, що і Ляшко, і журналіст Савік Шустер в цих списках були. Потім від слів своїх відмовилися.

Того, що документи могли фільтрувати, бояться і деякі народні депутати.

Так, позафракційний нардеп Віктор Чумак висловив стурбованість, де документи Тропака були 72 години, після того, як він їх передав НАБУ.

"Згідно з повідомленням НАБУ кримінальне провадження зареєстровано 30.05. Згідно статті в ДТ, Віктор Тріпак передав матеріали в НАБУ 27.05. А у відповідності зі ст. 214 КПК вони повинні бути зареєстровані "невідкладно, але не пізніше 24 годин. У мене питання, який статус був них ці 72 години? Хто читав? Хто бачив? Хто з ними працював?", - написав депутат у Facebook.

"до Речі, з ранку до 17 вечора в суботу активували порохоботов бомбити Тропака... Потім до них дійшло, що їм нічого не загрожує, і тепер вони пишуть, що це спецоперація БПП", - говорить один з медіа-експертів.

Це наводить на думку, що на Банковій не знали, що в документах і потім активно читали.

У своєму інтерв'ю Тріпак сказав, що передаються списках багато діючих політиків та журналістів. Але те, що поки що вийшло в ЗМІ, навряд чи можна назвати викриттям діючих політиків.

"Хто там в списку? Ігор Рибаков? Перша парламентська тушка. Жах! Яке розчарування! А я то думав, що це найчистішої душі людина", - жартував у кулуарах один із прес-секретарів, що працює в парламенті вже другий десяток років.

Народний депутат від "Батьківщини" Сергій Власенко не виключає, що документи були вкинуті, щоб відвести увагу від офшорного скандалу на фінансові зловживання інших політиків.

З його думкою згодні й деякі депутати "Народного фронту".

"Ми сьогодні навіть посперечалися: колега каже "Так, що ви порівнюєте – там Panamapapers, а тут якісь розписки на 20 тисяч". А я кажу: "Ні! Для пересічного українця офшор – це незрозуміле лайливе слово, а ось те, що комусь в конверті заплатили 20 або 50 тисяч доларів на місяць – це дуже зачіпає", - каже депутат- " фронтовик на умовах анонімності.

"до Речі, можуть бути вигідні ці папери і самим регіоналам. Нікого з великих гравців там немає. Зате тепер вони можуть сказати: а що ви взагалі краще, ви ж все у нас на зарплаті сиділи?", -додає депутат.

Збити Охендовського

В оприлюднених документах інформація про більш ніж 500 проплати. У той же час, більшість з фігурантів "чорної бухгалтерії" - пішли в минуле депутати (лідер УНП Юрій Костенко, рядові депутати-регіонали минулих скликань Станіслав Скубашевський, Валентин Зубов, перебіжчик із «Батьківщини» Ігор Рибаков) або люди, про яких і так було відомо, що вони співпрацюють з Партією регіонів. Як у випадку з журналістом Алеексеем Мустафіним або політологом Костем Бондаренком.

Що стосується знакових політиків у списку виявилися тільки депутат від Партії регіонів Володимир Сівкович, екс-заступник голови АП Олена Лукаш, екс-міністр закордонних справ Леонід Кожара і голова ЦВК Михайло Охендовський.

Всі ці люди, так чи інакше, пов'язані з Андрієм Клюєвим – багаторічним керівником виборчого штабу Партії регіонів.

Саме Клюєва і Сівковича Сергій Лещенко вважає натхненниками розгону "студентського Майдану" 30 листопада 2013 року. Олена Лукаш до останнього працювала в Клюєвим в адміністрації президента Януковича, а Кожара разом з ними як то намагався виправдати всю ситуацію зими 2013-2014.

Що стосується члена ЦВК Охендовського, то його зв'язок з Клюєвим також давно відома пресі.

І поява його в такому списку не можна грає на руку Адміністрації президента Порошенко.

Як відомо, в останні пару тижнів Банкова дуже активно обіцяє замінити склад ЦВК, який і так вже 2 роки працює понад термін своїх повноважень.

Згідно з останніми заявами президента це буде абсолютно новий склад виборчої комісії. Тобто, у ньому не буде поданих "Оппоблоком" Охендовського, "Батьківщиною" Жанни Усенко-Чорної і "Народним фронтом" Андрія Магери.

"Думаю, президент набрав стільки зобов'язань перед Охендовским, а потім їх традиційно не виконав, що тепер йому потрібен будь-який привід, щоб його збити", - говорить один з депутатів-фронтовиків.

Публічний скандал може бути в такому випадку слушним приводом.

У той же час, якщо склад ЦВК так і не замінять найближчим часом, то саме він буде проводити довибори в 5 округах, заплановані на середину липня. "Думаю, що підвішений кримінальною справою Охендовський теж стане в нагоді", - жартує один із представників БПП.

Публікація каси епохи Клюєва ніяк не позбавляє від головного болю нинішню команду влади при зборі голосів під законопроекти.

Наприклад, в найближчий четвер має пройти голосування змін до Конституції щодо судоустрою. Поки свої голоси під нього дають БПП, «Народний фронт», «Воля народу» і «Відродження». Але для того, щоб проголосувати зміни в цілому потрібно 300 голосів.

"Я думаю, що під цей законопроект консолідується весь зал. Ці зміни до Конституції потрібні всім", - запевняє депутат БПП Сергій Березенко.

Поки "Оппоблок" не визначився, чи дасть голоси. У середу рішення з цього приводу приймуть "Батьківщина" і "Самопоміч".

Виходячи з того, що розповідають за очі один про одного нинішні депутати, іноді ціна за голос сягає 200 тисяч доларів і методи роботи мало відрізняються від тих, коли головним касиром парламенту був Андрій Клюєв.