ua en ru

Задля траншу МВФ уряд може добити внутрішній газовидобуток

Задля траншу МВФ уряд може добити внутрішній газовидобуток .
Міжнародний валютний фонд вимагає від уряду України виводу енергетики з кризового стану. Щоб виконати вимогу МВФ і отримати його транш, Кабмін підвищує для населення тарифи на газ і теплову енергію і декларує скорочення залежності від російського газу, нарощуючи постачання палива з Європи. У той же час, нові рентні ставки можуть призвести до подвійного скорочення видобутку вітчизняних енергоресурсів і стагнації газодобувної галузі.

Міжнародний валютний фонд вимагає від уряду України виводу енергетики з кризового стану. Щоб виконати вимогу МВФ і отримати його транш, Кабмін підвищує для населення тарифи на газ і теплову енергію і декларує скорочення залежності від російського газу, нарощуючи постачання палива з Європи. У той же час, нові рентні ставки можуть призвести до подвійного скорочення видобутку вітчизняних енергоресурсів і стагнації газодобувної галузі.

Вся справа в транші

Кожен раз, коли у чергового уряду виникає потреба в грошах Міжнародного валютного фонду (МВФ), піднімається питання про підвищення тарифів на теплову енергію та природний газ. Влада забуває, як у боротьбі за голоси виборців вони обіцяли не допустити зростання комунальних тарифів більше ніж на 15% від щомісячного доходу українців. І починаються розповіді про необхідність приведення тарифів до економічно обґрунтованого рівня.

Перебуваючи в опозиції, нинішній прем'єр Арсеній Яценюк не бачив підстав для тарифного зростання. "Азаров заявив про підвищення тарифів на газ. Так нехай він розповість правду. Українці споживають 18 млрд кубометрів газу, а Україна видобуває 20 млрд кубометрів. Кожен з нас повинен отримувати газ власного виробництва, вартість якого не перевищує 70 дол. Але цей газ нам не віддають, його продають по 300-400 дол., а різницю кладуть в кишеню", - заявив Арсеній Яценюк в кінці 2013 року

Зазначимо, що до 1 квітня Україна продає газ власного видобутку ненабагато дорожче 10 дол./ тис. куб. м, або 349 грн - з урахуванням девальвації гривні. З 1 квітня ціна зросте до 1590 грн.

У "Газпрому" ми закуповуємо газ майже по 330 дол., з урахуванням стодоларової знижки, яка закінчується 1 квітня. Реверсний газ, згідно з офіційними повідомленнями, обходиться казні на 100 дол. дешевше, ніж нинішній російський газ. При цьому ціни на імпортний газ падають, оскільки вони прив'язані до вартості нафти, яка у другій половині минулого року на світових ринках просіла в ціні майже вдвічі.

Звідки Яценюк взяв 70 дол. за тисячу кубометрів - загадка для всього ринку

Днями Арсеній Яценюк закрив перші 100 днів свого другого прем'єрства. І пообіцяв, що ціна на газ для населення буде зростати протягом двох років.

Причина росту тарифів - потреба в 17,5 млрд дол. МВФ. "Уряд України має намір у рамках нової програми далі підвищувати тарифи на енергоносії, реструктурувати банки, реформувати державні підприємства і внести законодавчі зміни для реалізації антикорупційної і судової реформ... Щоб допомогти пом'якшити регулювання, особливо для найбідніших верств населення, приймаються заходи по зміцненню і більш цілеспрямованій системі соціального захисту", - повідомила після після закінчення роботи Місії Фонду в Україні.глава МВФ Крістіан Лагард.

Глава Нацбанку Валерія Гонтарєва уточнила, що з МВФ узгоджено підвищення вартості газу на 285%, тепла - на 67%.

А, за словами глави НКРЭКУ Дмитра Вовка, з квітня нові тарифи на газ і теплову енергію будуть на 100% покривати їх собівартість. З 1 квітня вартість гігакалорії тепла для українців подорожчає на 71,8%, - до 537,2 грн (без ПДВ).

За газ доведеться платити в 3,3 рази більше - 3,6 грн/куб. м, за умови, що його щомісячне споживання не буде перевищувати мінімального порогу в 200 куб. м. Інакше побутовим споживачам доведеться платити по 7,2 грн за кубометр.

Нагадаємо, перший раз уряд на чолі з Арсенієм Яценюком підвищило тарифи на теплоенергію в липні минулого року - в середньому на 40%. Зокрема, ціна на газ зросла на газ - на 48-63%, в залежності від обсягів споживання.

Тоді міністр фінансів Олександр Шлапак анонсував наступний 40-відсотковий тарифний зростання в травні 2015 року і 20-відсоткові тарифні стрибки - в наступні два роки. "За чотири роки ми плануємо вийти на 100% покриття собівартості, ціни газу, так і тарифів на тепло", - запевняв попередник Наталії Яресько.

Зростання тарифів уряд тоді мотивувало точно так само - тарифи наводяться до економічно обґрунтованого рівня, тобто йшла боротьба за черговий транш МВФ. Всього в 2014 році Україна отримала від Фонду 4,6 млрд дол. двома траншами.

Тут, мабуть, можна згадати, що Микола Азаров, будучи прихильником іншої політичної лінії, був менш згідливий з МВФ в питанні тарифоутворення і навіть критикував Фонд у застарілих підходах. Але справа в тому, що тарифний аспект є лише однією з багатьох складових проблеми, яка насправді турбує глобального донора.

Ця проблема - масштаби дефіциту. З наявного в розпорядженні РБК-Україна тексту Меморандуму між МВФ і Кабміном, дефіцит "Нафтогазу" повинен бути скорочений до 3,1% від ВВП.

Для порівняння. Дефіцит "Нафтогазу" в 2014 році склав, за словами Яценюка, 103 млрд грн. А дефіцит держбюджету-2014 склав 68 млрд грн. При таких фінпоказники Наку, будь кредит МВФ, навіть при нинішній девальвації гривні, ризикує повністю розчинитися в латанні дірок.

Щоб ці дірки стали трохи менше влади і мають намір "вжити рішучі заходи щодо підвищення тарифів для населення", - наголошується в проекті меморандуму про співпрацю з МВФ. Таким чином, Кабмін планує до 2017 року ліквідувати поточний дефіцит нафтогазової монополії.

Підвищення комунальних тарифів, за задумом влади, має прибрати ціновий перекіс на користь побутових споживачів. Населення - найбільший консолідований клас споживачів - отримує газ і тепло за цінами, які покривають витрати на генерацію, транспортування та постачання максимум на 65-70%. Решта покривається за рахунок бюджету.

Тільки в 2014 році, затверджує Мінрегіон, на покриття тарифної різниці з держбюджету було спрямовано 12,4 млрд грн - при запиті майже на 15 млрд грн. Тепер перехресне субсидування йде нанівець. В цьому році рядок на покриття тарифної різниці в основному фінансовому документі держави стиснулася до 500 млн грн.

Щоб зробити перехід до нових цін менш болючим, плата для населення за енергоресурси під час опалювального сезону буде проводитися за єдиним тарифом (рівними частками щомісяця). Також для побутових споживачів, які опалюються природним газом за наявності лічильника і щомісячному обсязі споживання не більше 200 куб. м , до 30 жовтня зможуть розраховуватися за енергоносії за пільговою ціною 3,6 грн за куб. м. У разі перевищення встановленого порогу споживання, ціна газу становитиме 7,2 грн за куб. м.

Стрімко пропалюючи майбутнє...

За обіцянками, даними МВФ, уряд має намір спростити процедуру оформлення і видачі комунальних субсидій. Новий механізм субсидування, вважають у Мінсоцполітики, охопить практично всіх громадян, які претендують на субсидії. Тим самим, кількість реальних пільговиків збільшиться майже в три рази - до 3 млн осіб.

У Меморандумі з МВФ прописано, що джерелом фінансування компенсаційних виплат буде рента за користування надрами та транспортування газу. Для цього в грудні 2014 року Верховна Рада підвищила приватним газодобувачам рентний платіж з 28% до 55%. Вважається, що це принесе в бюджет більше 12 млрд грн.

А 2 березня нардепи підняли ренту і для державних ПАТ "Укргазвидобування" та ПАТ "Укрнафта" з 20 до 70%. Міністр фінансів Наталія Яресько заявила, що це дозволить залучити до держбюджету додаткові 9 млрд грн - при поточних показниках видобутку енергоресурсів.

Але ініціативи парламенту і Кабміну призведуть до скорочення видобутку газу на 20-30%, впевнений фінансовий директор ТОВ "Карпатигаз" ("дочка" шведської MisenEnergy) Артур Сом. "За нашими розрахунками, при ренті в 28% ми можемо видобувати в рік близько 950 млн куб. м, при 55% - 700-720 млн. куб. м, а при 70% видобуток доведеться скоротити майже наполовину - до 480-500 млн куб. м", - сказав РБК-Україна Артур Сом.

Державне "Укргазвидобування" рента в розмірі 70% взагалі "поставить на межу виживання", - упевнений голова правління держкомпанії Сергій Костюк.

"Підвищення ренти за фактом до 72%, з урахуванням витрат газу на технологічні потреби, повністю нівелює можливість нарощувати видобуток навіть при відпускній ціні газу в 1590 грн", - заявив Сергій Костюк.

Він додав, що теоретично можливий прибуток при новій ціні видобутку становить 1,8 млрд грн. "Але навіть для збереження видобутку на рівні 2014 року необхідно капітальних інвестицій на суму 8,5 млрд грн при курсі 17 грн за долар. Валютна складова видобутку становить 44%", - підкреслив голова правління "Укргазвидобування", яка видобуває близько 15 млрд куб. м газу в рік.

У "Нафтогазі" не змогли надати офіційний коментар. Але джерело РБК-Украина, знайоме з ситуацією, пояснило, що спочатку замислювалося максимально зрівняти вартість газу для всього ринку і сформувати одночасно реальний інвестплан для "Укргазвидобування".

"Очевидно, що з сьогодні на завтра "Укргазвидобування" все одно не зможе освоїти суттєві бюджети. Потрібна підготовка. Тому планувалося, що більша частина отриманих коштів піде на субсидії для населення", - сказало джерело.

У 2014 році імпорт газу по лінії "Газпрому" скоротився майже в два рази - до 14,5 млрд куб. м. При цьому приватні газовидобувні компанії збільшили видобуток на 18% - до 3,3 млрд куб. м. А разом з компаніями, що працюють на підставі договорів про спільну діяльність - до більш ніж 4 млрд куб. м. Ці два чинники, незважаючи на втрату Чорноморського шельфу, дозволили скоротити російський газ у структурі споживання до 34%, повідомили в ПАТ "Укртрансгаз".

У цьому році Україна імпортувала 4,1 млрд куб. м газу, з яких 56% - європейського походження. Але диверсифікація зовнішніх поставок не знімає важливості внутрішнього видобутку.

"Через зупинку більшої частини хімічних підприємств, металургії, споживання газу в країні скоротилося вдвічі, відповідно, якщо ситуація не буде змінюватися на краще, то Україна, в принципі, може прожити при нинішніх обсягах. Але, консервуючи власний видобуток зараз, ні про яке скорочення енергозалежності говорити не доведеться", - сказав директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАНУ Валентин Землянський.

Він нагадав, що в США сланцева революція відбулася тільки завдяки податковим преференціям для учасників ринку. "Крім того, при вартості українського газу до 1,59 тис. грн НАК продає майже 6 тис. грн. Куди витрачається дельта?", - звернув увагу експерт.

Президент центру глобалістики "Стратегія XXI" Михайло Гончар вважає, що "частину отриманих від ренти коштів логічніше інвестувати у газовидобувну галузь, на закупівлю дожимних компресорних станцій, а не направляти ці кошти на субсидії або платити за імпортний газ".

... і не помічаючи цього

У 2014 році наші співгромадяни сплатили 92,2% ЖКП. В січні 2015 року цей показник знизився до 88,3%. Сьогодні заборгованість споживачів з урахуванням попередніх періодів становить понад 13 млрд грн, з яких майже 23% припадає на борги по оплаті за опалення і гаряче водопостачання, а 17% - несплати за природний газ.

"Підвищення тарифів негативно позначиться на платіжної дисципліни населення. Деяке падіння рівня платежів було і після торішнього зростання тарифів на тепло і газ", - повідомив РБК-Україна генеральний директор ПОКПП "Полтаватеплоенерго" Володимир Чернявський.

За його словами, ціна газу для виробництва теплової енергії для населення становила 1309 грн за тисячу кубометрів. "Сподіваємося, що нові тарифи будуть повністю покривати вартість газу, яка тепер для нас складе 2934 грн", - уточнив Чернявський.

Втім, навіть стовідсоткове покриття собівартості виробництва не дозволить теплоенергетикам займатися інвестиціями в модернізацію. А рівень зношеності основних фондів ТКЕ перевищує 60%.

Крім того, перехід галузі на єдиний тариф додатково ускладнить непросту ситуацію з розрахунками теплоенергетиків за спожитий в опалювальний сезон газ. Отримувати оплату з населення ТКЕ будуть протягом усього року, а заплатити "Нафтогазу" за природний газ - повинні за фактом опалювального періоду.За даними НАК, 3 березня сумарний борг ТКЕ та ТЕЦ за газ становив 13,6 млрд грн, з них більше 1 млрд грн - борг за 2015 рік.

"Як держава має намір скорочувати дефіцит НАК, якщо при переведенні населення на єдиний тариф за фактом опалювального сезону нам нічим буде розрахуватися за газ? Споживачеві так легше, але це система свідомо заганяє нас у борги перед постачальником енергоресурсу. При цьому нові тарифи покриють тільки вартість газу, вони не передбачають можливості для теплоенергетиків взяти кредит для покриття касових розривів", - обурився директор одного з ТКЕ, що побажав залишитися неназваним.