ua en ru

Останній герой: Як Гройсман, Яресько і Яценюк змагаються за посаду прем'єра

Останній герой: Як Гройсман, Яресько і Яценюк змагаються за посаду прем'єра Фракція "Блок Петра Порошенко" запропонувала кандидатуру спікера Ради Володимира Гройсмана на посаду прем'єра

Голова Верховної Ради Володимир Гройсман вчора, 24 березня, нарешті, публічно підтвердив, що готовий зайняти пост прем'єр-міністра. Втім, від намірів очолити уряд не відмовляється і міністр фінансів Наталія Яресько. Не поспішає звільнити крісло для наступників і чинний глава Кабміну Арсеній Яценюк, який заявляє про готовність піти лише у разі, якщо в Раді буде сформована нова коаліція. У тому, яка парламентська більшість можуть створити фракції, і які шанси Гройсмана стати прем'єром - розбиралася РБК-Україна.

- Ви зможете сказати президенту "ні"? - запитав вчора кореспондент РБК-Україна Володимира Гройсмана. За 5 хвилин до цього спікер Верховної ради на брифінгу публічно оголосив, що готовий очолити уряд, якщо його кандидатуру підтримає парламент.

- А ви як думаєте? - посміхнувся у відповідь спікер Верховної Ради.

- Я не знаю, от вас і питаю, - парирував кореспондент.

- Авжеж, зможу, - запевнив Гройсман, витримавши паузу, і йдучи, додав: - Я це вже робив.

Щоправда, коли саме, і з якого приводу голова парламенту відмовляв Петру Порошенко, він не уточнив.

Володимир Гройсман не перший публічно погодився змінити на посаді чинного прем'єр-міністра Арсенія Яценюка. У вівторок, 22 березня, аналогічну заяву зробила міністр фінансів Наталя Яресько.

Тим часом глава уряду Арсеній Яценюк не поспішає звільняти крісло можливим змінникам. Депутати його фракції "Народний фронт" пояснюють, що прем'єр готовий піти тільки, якщо в парламенті буде створена нова коаліція, яка запропонує президентові кандидатуру нового глави Кабінету міністрів.

Нинішня більшість у Раді припинить існування в понеділок 28 березня - в цей день в секретаріат парламенту має надійти заява 21 депутата від Радикальної партії Олега Ляшка про відкликання їх підписів під коаліційною угодою. Вчора це анонсував лідер партії Олег Ляшко. Після цього в коаліції залишиться 216 депутатів - тобто, менше половини складу Ради.

Вже сьогодні голови фракцій "Блок Петра Порошенко", "Народний фронт", РПЛ і "Батьківщина" почнуть консультації про формування нової парламентської більшості. Їх підсумком може стати формування нового складу Кабміну.

РБК-Україна спробував розібратися, чи є шанси, що ці переговори закінчаться успішно, і хто може увійти в новий склад уряду.

Жіночий хід

Чутки про те, що табір президента "підійме" в прем'єри Володимира Гройсмана поповзли ще два тижні тому, після того як стало зрозуміло, що команда Петра Порошенко не планує підтримувати главу Мінфіну Наталія Яресько.

У п'ятницю, 18 березня, на презентації книги глави Адміністрації президента Бориса Ложкіна "Четверта республіка" у столичному готелі Intercontinental, деякі чиновники і народні депутати навіть заздалегідь вітали спікера Ради з потенційним призначенням.

Одночасно соратники глави держави в неформальних бесідах почали говорити про те, що команда НФ згодна на відставку Яценюка в обмін на посаду спікера Ради і 5 міністерських портфелів. Найбільш вірогідний кандидат на посаду голови парламенту нинішній перший віце-спікер Ради Андрій Парубій, а його крісло може зайняти, представник президента в Раді Степан Кубів (фракція БПП).

Команда прем'єра відмовчувалася, але неофіційно інформацію про домовленості не підтверджували, наполягаючи, що нічого ще не вирішено.

Завдяки масованим "информвбросам" оточення Порошенко і пасивності команди Яценюка складалося враження, що два табори дійсно нарешті домовилися.

Ситуація змінилася у вівторок, 22 березня. Наталія Яресько, призначення прем'єром якої до того часу практично всі припинили обговорювати, несподівано опублікувала розлогий пост у себе в Facеbook.

Його ключовий меседж - з нинішньою політичною кризою може впоратися тільки технократичний уряд, а вона готова зібрати таку команду. "Я готова зібрати таку команду, яка прямо зараз здатна працювати на інтерес всієї країни, всіх її громадян, а не окремих політичних або бізнес-груп", - написала чиновник. Щоправда, кого саме глава Мінфіну бачить в своєму Кабінеті, вона не уточнила.

Бувають часи, коли потрібна велика політика, щоб всією країною обговорювати фунаментальні питання її політичного майбутн...

Опубліковано Наталія Енн Яресько / Natalie Ann Jaresko 22 березня 2016 р.

Чому Яресько, яка до цього не коментувала своє можливе призначення прем'єром, несподівано зважилася на таке публічна заява ні вона, ні її оточення толком не пояснюють.

найпростіше пояснення: міністр фінансів усвідомила, що програє інформкампанію Гройсману і вирішила перехопити ініціативу. Адже ще кілька тижнів тому в ЗМІ просочилася інформація про те, що Яресько погодилася стати прем'єром і вела переговори про формування своєї команди.

Змова або тиск Заходу

Втім, тут же народилися і "конспірологічні версії". За однією з них главу Мінфіну намовили вийти на публічний простір "куратори з Вашингтона", за іншою - прем'єр Арсеній Яценюк.

Згідно з першою, американці вирішили позбавити Петра Порошенка аргументів про те, що альтернативи Гройсману на посаді прем'єра не існує. Адже якщо Яценюк все ж піде то краще б його місце зайняла зрозуміла для Заходу Яресько, а не "людина президента" Гройсман.

У ніч після заяви глави Мінфіну Порошенко дзвонив віце-президент США Джо Байден, а обговорювали вони українську "прем'єріаду" достеменно не відомо. Прес-служба Петра Порошенка повідомила тільки про розмову, яка у політиків відбувся про долю льотчика Надії Савченко. У вівторок, 22 березня, російський суд засудив її до 22 років позбавлення волі.

Друга версія говорить - прем'єр підмовив главу Мінфіну до такого кроку, щоб розколоти команду президента. Адже в ній є симпатики як Гройсмана, так і Яресько. Мовляв, поки команда Порошенко буде з'ясовувати стосунки між собою, чинний прем'єр збереже посаду.

В оточенні Яценюка "змову" з Яресько всіляко заперечують. "Прем'єр дуже здивувався, коли прочитав заяву Яресько. Але потім, коли дізнався, як воно розлютило президента, довго сміявся, бо Наталка сплутала карти бажаючим призначити Гройсмана", - розповідає один з найвпливовіших нардепів від НФ.

Поки в Мінфіні переговорний процес офіційно не коментують. Джерела, знайомі з ходом переговорів, розповіли РБК-Україна, що президент пропонував Яресько залишитися в Кабміні. Але Гройсман, у свою чергу, поки що жодних переговорів з міністром фінансів поки не вів. Хоча ще вчора спікер анонсував консультації з Наталією Яресько про її входження у новий уряд.

Не виключено, що її мовчання зараз пояснюється тим, що Яресько не хоче створювати прецедент, який «винесе на поверхню весь бруд переговорів» і не дозволить їй після цього залишитися в країні.

Справді, Яресько свідомо чи ні зіграла на руку Яценюку. Адже після її заяви питання нового прем'єра вже не здавався вирішеним, і було незрозуміло, кого все ж таки буде підтримувати БПП: її або Гройсмана. Частина депутатів президентської фракції тут же публічно виступила на підтримку кандидатури міністра фінансів.

А заступник голови фракції БПП Мустафа Найєм оголосив про створення так званої "Реформаторської платформи", в яку увійдуть парламентарії, урядовці і громадські активісти, які підтримують ідею формування технократичного уряду на чолі з Яресько.

Один з членів Кабміну, розповідає, що в середу, 23 березня, на закритій частині засідання уряду Яценюк був дуже задоволений і багато жартував. Хоча за кілька днів до цього прем'єр ходив "чорніше хмари".

"Він провів засідання за 15 хвилин, потім сказав, мовляв, у нас залишився ще годину вільного часу, давайте поспілкуємося, розкажіть, як у кого справи. Колеги почали скаржитися, що чиновники середньої ланки зараз фактично не працюють, а все більше читають новини. На що Арсеній Петрович відповів, мовляв, хлопці, нам треба протриматися до травня, а там буде літо, від нас відстануть, і ми спокійно опрацюємо до осені", - розповів РБК-Україна співрозмовник з оточення Яценюка.

У прем'єра справді був привід для гарного настрою. Адже керівництво фракції БПП відмовилося від планів організувати позачергове засідання парламенту для розгляду питання зміни уряду. Хоча ще в неділю, 18 березня, глава президентської фракції Юрій Луценко заявляв про те, що уряд може змінитися вже в цей четвер.

Луценко йде ва-банк

Поки заява Наталії Яресько хвилювала громадськість, команди президента і прем'єра продовжували переговори про відставку прем'єра. Вони традиційно зустрічалися на засіданнях так званого Стратегічного ради ("сімка", в яку входять президент Порошенко, глава АП Борис Ложкін, прем'єр Арсеній Яценюк, спікер Володимир Гройсман, секретар РНБО Олександр Турчинов, голова МВС Арсен Аваков, і керівник фракції БПП Юрій Луценко).

Офіційно про результати переговорів учасники "сімки" не повідомляли. У неформальних бесідах розповідали, що в понеділок два табори знову пересварилися. "Є фільм "День бабака", так ось у нас "ніч бабака" - кожне засідання одне і те ж", - розповідає один з учасників.

Ще минулого тижня соратники президента анонсували з'їзд його партії "Солідарність". У неформальних розмовах вони запевняли, що на ньому висунутий Гройсмана кандидатом у прем'єри. Але після заяви Яресько проведення з'їзду вирішили відкласти.

Тим не менше, вчора соратники президента пішли в наступ на Яценюка. Володимир Гройсман скликав на засідання голів фракцій, які входили в коаліцію "Європейська Україна" - БПП, НФ, "Самопоміч", РПЛ і "Батьківщину".

Парламентарі готуються сформувати нову більшість. На засіданні у Гройсмана керівники фракцій домовилися, що якщо у них це вийде, вони запропонують президенту кандидата в прем'єри. Правда, для цього Яценюк повинен написати заяву про звільнення. Про те, чи готовий прем'єр зробити це, голови фракцій запитають його в понеділок, 28 березня, на спеціальній нараді з президентом.

Не чекаючи початку переговорів про формування більшості, Юрій Луценко від імені БПП запропонував в якості кандидата в прем'єри Володимира Гройсмана, а той відразу погодився. Правда, вийшла нісенітниця, адже Гройсмана ще не підтримала фракція БПП.

Сьогодні, о 15.00, Гройсман повинен подати головам фракцій свою програму. А за годину до цього в "Мистецькому Арсеналі" відбудеться з'їзд партії "Солідарність", на якому спікера повинні затвердити кандидатом в прем'єри.

АПД.Сьогодні о 14.00 на Лаврській відбудеться зїзд.БПП, куди запрошують депутатів - ТІЛЬКИ ЧЛЕНІВ ПАРТІІ:) - без повід...

Опубліковано Віктором Чумаком 25 березня 2016 р.

В неофіційних розмовах нардепи від БПП, які мають вплив на прийняття рішень у фракції, визнають, що запропонувавши кандидатуру Гройсмана, не затвердивши її ні на з'їзді партії, ні навіть на засіданні фракції, Луценко пішов ва-банк. Але виправдовують його тим, що "треба було щось робити", а багатьох нардепів від БПП фізично не було в столиці.

Правда, вчинок Луценка в БПП схвалюють далеко не всі. Так, його колега Сергій Лещенко вже публічно обурився діями глави фракції.

Обговорюючи сьогоднішні події, варто пам " ятати: фракція БПП не збиралася та кандидатуру Гройсмана не висувала. Про рішення члени фракції дізналися з фейсбук-сторінки Юрія Луценка.

Опубліковано Сергій Лещенко 24 березня 2016 р.

Тепер Луценко і Гройсману потрібно придумати, як переконати депутатів від БПП підтримати кандидатуру спікера, замість Яресько і не допустити при цьому публічного скандалу. Мабуть саме тому з'їзд БПП сьогодні хочуть зробити закритим.

Вова і його команда

Зважившись включитися в боротьбу за прем'єрство, Володимир Гройсман повинен впоратися з трьома завданнями. По-перше, виграти своєрідні праймеріз всередині БПП у Наталії Яресько. По-друге, сформувати "під себе" коаліцію в Раді. І, нарешті, по-третє, створити коаліційний уряд.

Зараз у спікера є перевага перед главою Мінфіну. Сьогодні він представить детальну програму дій. За власним визнанням Гройсмана, документ готувався "не день і не два". Тим самим він фактично підтвердив, що давно планував перейти з парламенту в Кабмін. Яресько ж поки що лише тезисно назвала пріоритети роботи її можливого уряду.

Крім того, вчора Гройсман назвав трьох людей, яких хотів би бачити у своєму Кабміні. Це екс-віце-прем'єр Словаччини Іван Міклош, і заступники міністра економічного розвитку і торгівлі Юлія Ковалів і Максим Нефьодов. Правда, на яких посадах він бачить їх у своєму уряді, спікер не уточнив.

За інформацією РБК-Україна, погоджуючись бути кандидатом у прем'єри, Гройсман зажадав у президента для своїх людей на посади віце-прем'єра і одного міністра і отримав на це згоду. Правда, прізвища протеже спікера поки не відомі.

Відразу кілька депутатів, які вчора спілкувалися зі спікером, розповіли РБК-Україна, що той бачить Міклоша на посаді першого віце-прем'єра - міністра фінансів.

У свою чергу, Ковалів ймовірно очолить Міністерство енергетики та вугільної промисловості, а Нефедов - МЕРТ.

Втім, домогтися призначення своїм першим заступником Міклоша Гройсману буде не просто.

По-перше, це може не сподобається українському бізнесу. Адже Словаччина та Україна - прямі конкуренти за залучення західних інвестицій. Тому у словака Міклоша в українському уряді може бути прямий конфлікт інтересів. Йому також можуть пригадати, що, в кінці минулого року, коли Міклош був радником глави МЕРТ Айвараса Абрамавичуса, Україна програла Словаччині боротьбу за право побудувати автомобільний завод Jaguar Land Rovers.

На цю посаду незалежно від кандидатури прем'єра претендує глава Адміністрації президента Борис Ложкін. Хоча публічно він це прагнення заперечує, останнім часом глава АП розгорнув потужну інформаційну кампанію. Офіційно вона проходить в рамках презентації його книги "Четверта республіка".

У неформальних бесідах політики жартують, що книгу Борис Ложкін написав, щоб довести бізнесменові і одного президента Костянтину Григоришину, що він людина освічена. Нагадаємо, минулої осені Григоришин в інтерв'ю Українській правді заявив, що "Борис Євгенович не дуже освічена людина, судячи з його підробленими дипломами".

Команда Ложкіна в неформальному спілкуванні активно намагається донести тезу, що Ложкіна на посаді першого віце-прем'єра хочуть бачити і Яценюк, і Яресько, і Гройсман. Більше того, нібито і Яресько та Гройсман вже запропонували цю потенційну посаду Ложкіну.

Раніше РБК-Україна писало, що ще один претендент на посаду першого віце-прем'єра в незалежності від того, хто очолить Кабмін - заступник Ложкіна з АП Віталій Ковальчук.

Втім, співрозмовники РБК-Україна, в оточенні президента, сумніваються, що Ложкін або Ковальчук отримають таке жадане крісло. Логіка проста - для того, щоб умовити НФ залишитися в коаліції після відставки Яценюка, БПП пропонує союзникам посаду спікера.

Але для того, щоб отримати ще й посаду першого віце-прем'єра соратникам президента необхідно запропонувати "фронтовикам" ще щось натомість. В принципі пунктом для розміну можуть служити міністерські портфелі. Нагадаємо, команда Порошенко стверджує, що НФ вимагає в уряді для себе п'ять міністерств - МВС, Мін'юст, Мінінфраструктури, Мінекології та Міносвіти. За інформацією РБК-Україна, зараз також НФ наполягає на тому, щоб свою посаду зберіг глава НАК "Нафтогаз-України" Андрій Коболєв.

Ще одна складність на шляху Ложкіна в Кабмін лежить у сфері функціональних обов'язків.

Традиційно перший віце-прем'єр в уряді поєднує дві функції - комунікацію з Верховною радою та координацію роботи економічного блоку. Але Гройсман з парламентом має намір спілкуватися особисто, а Міклош більш відомий як економіст, ніж Ложкін і Ковальчук.

Втім, в оточенні Порошенка вважають, що Ложкін в уряді повинен буде "наглядати" за Гройсманом як для президента, так і для найбільших олігархів Ігоря Коломойського і Ріната Ахметова. Нагадаємо, у якості глави АП Ложкін виступає "зв'язковим" президента і двох мільярдерів.

Імена інших потенційних членів уряду Гройсмана поки що не відомі. Але нарівні з Ложкіним, в Кабміні не проти працевлаштуватися та його заступник Дмитро Шимків.

В минулому році, коли грузинський "варяг" написав заяву про звільнення, глава АП пропонував Шимківа у якості заміни Олександр Квіташвілі на посаді глави Моз. Втім, раніше в оточенні Шимківа стверджували, що їхній шеф не проти отримати в Кабміні і посаду одного з віце-прем'єрів, правда, не уточнюють, яку саме напрям він хоче займатися.

"Впихнути невпехуемое"

Паралельно з створенням "матриці Кабміну" Гройсману і команді президента потрібно створити нову коаліцію в Раді.

Ще перед засіданням у Гройсмана РПЛ і "Батьківщина" заявили, що готові взяти участь у формуванні нової більшості, але тільки якщо в коаліційній угоді пропишуть їх вимоги.

Олег Ляшко наполягає, щоб у документі союзники відмовилися підвищувати пенсійний вік, продавати сільгоспземлі і надавати особливий статус Донбасу. Соратники лідера "Батьківщини" Юлії Тимошенко теж наполягають, щоб Рада не скасовувала мораторій на продаж сільгоспземель, а також зобов'язала уряд знизити комунальні тарифи, підвищити зарплати і пенсії на рівень інфляції, підтримувати малий і середній бізнес за рахунок дотацій з держбюджету і "розірвати зв'язок з олігархами при формуванні Кабміну".

Ляшко не проти, "якщо бог дасть", отримати для себе і соратників крісла в Кабміні, і президії Ради. А от "Батьківщина" пообіцяла, що брати участь у розподілі портфелів не буде.

"Самопомочь" Андрія Садового і зовсім заявила, що нова більшість не увійде ні при яких умовах.

БПП і НФ вимоги колегам не виставляли. Тим не менше, в обох фракціях допускають, що їх "молодші партнери", що називається "включать задню". Очевидно, що вимоги як РПЛ, так і "Батьківщини" суперечать вимогам МВФ, а умови Ляшко ще й не узгоджуються Мінськими угодами.

У "Батьківщині" впевнені, що не вимагають чогось нереального. "З МВФ треба працювати. Лагард (директор-розпорядник МВФ Крістін Лагард, - ред.) адже зустрічалася з нашою фракцією, і ми їй показали економічно обґрунтовані тарифи, і вони були набагато нижче, ніж в уряду. І главі МВФ нічого було заперечити", - сказав РБК-Україна депутат Олександр Абдуллін.

В команді президента не будують ілюзій з приводу підтримки "Батьківщини". Соратники президента впевнені, що "Батьківщина", в першу чергу, буде працювати на проведення дострокових парламентських виборів, а тому не зацікавлена у створенні нової більшості.

Крім того в таборі президента підозрюють, що на переговорах РПЛ буде підігравати "Народного фронту". Адже лідера "радикалів", як і прем'єра Яценюка пов'язують відносини з Рінатом Ахметовим.

РБК-Україна писав, що в оточенні Порошенка зараз розглядають варіант формування коаліції за участю позафракційних депутатів з числа людей, які не були членами Партії регіонів. Наприклад, 5 екс-депутатів від "Самопомочи" на чолі з Ганною Гопко.

В такому випадку для нової коаліції достатньо буде фракцій БПП і НФ, щоправда, за умови, що вони все-таки зможуть домовитися.

Поки що це виглядає проблематичним. В НФ не будують трагедії з можливого провалу коаліціади. За конституцією відсутність коаліції не означає відставки Кабміну. Тобто уряд буде працювати, та й Рада буде приймати закони, зараз же бере, хоч фактично більшості вже давно немає - каже один із впливових депутатів від НФ".