ua en ru

Пляжі в Україні: хто з'їдає узбережжі в Коблево

Пляжі в Україні: хто з'їдає узбережжі в Коблево Поки підприємці і чиновники борються за землю Коблево, в селищі зникає пляж
За останні 15 років Коблево - один найпопулярніших курортів українського Причорномор'я - був предметом багатьох суперечок. За право власності на турбази сперечалися між собою Україна і Молдова, за землю - лісники і прокурори, і навіть зараз Одеська та Миколаївська області з'ясовують: на чиїй території знаходиться найпривабливіша частина селища. Тим часом курорт втрачає своє головне надбання – пляж.

За останні 15 років Коблево - один найпопулярніших курортів українського Причорномор'я - був предметом багатьох суперечок. За право власності на турбази сперечалися між собою Україна і Молдова, за землю - лісники і прокурори, і навіть зараз Одеська та Миколаївська області з'ясовують: на чиїй території знаходиться найпривабливіша частина селища. Тим часом курорт втрачає своє головне надбання – пляж.


Про те, як це відбувається, в матеріалі РБК-Україна.

Море мстить

-Пам'ятаю ще 15 років тому тут був пляж,-- Олексій, підприємець з Миколаєва, гнівно постукує ногою по дерев'яній підлозі невеликого кафе в жвавому центрі Коблево.

Меланхолійно пережовуючи суші, він з ностальгією згадує, як їздив в Коблево студентом: один дешевий номер на п'ять чоловік, нічні тусовки, чисте море, просторі пляжі безкоштовні. Тепер же, прогулюючись вздовж узбережжя, доводиться уважно лавірувати між численними кафе, кіосками з шаурмою, будками з вином, альтанками "платних зон відпочинку", водними атракціонами і сміттєвими купами.

Втім, трохи на схід, подалі від "ділового центру" пляж все ж відвойовує територію. Сьогодні, в найкращих місцях він ледь досягає 30 метрів у ширину - це якщо власники прилеглих баз не розпочнуть будівництво якийсь черговий тераси.

- коли Я подорожую, завжди дивуюсь: як це у людей існує поняття недоторканного пляжу, на якому можна тільки лежати, а будувати нічого не можна,- засмучено міркує Олексій, Скрізь, блін, є поняття сто-двестиметровой захисної зони, далі набережна з ресторанами і тільки потім готелі. У нас же всі разом: ось тобі гірка, поруч кафе, поруч туалет.

Пляжі в Україні: хто з'їдає узбережжі в КоблевоФото: Сьогодні пляж в Коблево ледь досягає 30 метрів у ширину

На пляжі Коблево настає не тільки безладна забудова, але й море. В цьому році шторми практично повністю "з'їли" береговою зону в районі бази відпочинку "Зоря" - робочі вже другий раз переносять огорожу вглиб території. Роззувшись, ми обходимо будівельників по щиколотку у воді, слідом за нами крокує двогорбий верблюд - місцева пам'ятка фотографічна.

Екологи стверджують, що причина підмиву в глобальному потеплінні і безконтрольної видобутку піску. Свайная забудова піщаних пляжів також руйнує берег.

- Море мстить,- чи то жартома, чи то всерйоз заявляє Тетяна Квасняк, власниця місцевої бази відпочинку "Олімп",- Мстить за те, що з ним так по-хамськи зверталися. Якщо терміново не зробити, то Коблево залишиться з купою дорогих готелів, кафе, клубів, але без головного - без пляжу.

Влада Коблево вже задумалися над зміцненням берега. Заступник голови сільради Володимир Коц оцінює вартість робіт в 180 млн гривень - бюджет усього сільради років так за двадцять. Втім, навіть якщо таку суму вдасться відшукати в найближчий рік-два, з будівництвом можуть виникнути проблеми - земельні спори навколо пляжів Коблево не вщухають вже майже десять років.

Тіньовий господар

Історія Коблево нетипова для причорноморських курортів. Активно забудовувати селище почали наприкінці 1960-х. При чому робили це відразу з двох сторін. У західній частині узбережжя зводили свої бази відпочинку підприємства Молдавської РСР, у східній - миколаївські. Умовне адміністративний поділ на "молдавську" і "миколаївську" зони існує до цих пір, хоча після розпаду Радянського Союзу Молдова почала поступово втрачати контроль над закордонною курортною інфраструктурою.

Більшість пансіонатів спочатку передали керуючої компанії, а потім - місцевим орендарям. На початку 2000-х коблевські санаторії були предметом розгляду україно-молдавської економічної комісії. Але до кінця суперечка так і не вирішили – судові розгляди по деяких об'єктах тривають.

Важливим моментом приватизаційних розборок того часу, була відсутність у всьому цьому курортно-санаторному раю формального органу місцевої влади. Більше ста пансіонатів перебували поза межами села Коблево на території, яка називалася "курортною зоною" і управлялася директорами санаторіїв.

Більш того, фактично вся земля вільна від забудови на той момент вважалася лісом, а точніше частиною лісового урочища "Коблево" і управлялася Очаківським лісництвом. Будувати на таких землях нові пансіонати, кафе і магазини, само собою було незаконно.

Тому з початку 2000-х Очаківське лісництво починає помітно рідшати - до 2006 року його землі вилучає і передає місцевим підприємцям Березянская райадміністрація. Пізніше це право переходить до обласного керівництва.

Пляжі в Україні: хто з'їдає узбережжі в Коблево

Фото: за пляжі Коблево спочатку сперечалися Україна і Молдова, а тепер Миколаївська і Одеська області

У 2008 році виконуючи рішення обладміністрації, лісгосп передає приватному підприємству "ААС" 8,75 га коблевської пляжу в довгострокове користування на 49 років з платою менше ніж 9 тис. гривень на рік. Само собою для благоустрою та організації дозвілля відпочиваючих. У сусідній Рибаківці 7,7 га пляжу на аналогічних умовах отримує підприємство "Річ ААС".

Співзасновником обох компаній став Анатолій Гуртовий, син Валентина Гуртового, який ось вже понад 10 років очолює Березанський райрада. Саме Гуртового-старшого вважають головним тіньовим господарем Коблево з початку 2000-х.

Спочатку "ААС" представляв молодий одеський ресторатор Андрій Зарічанського, який обіцяв вмить перетворити миколаївське узбережжі в європейську рів'єру. З цією метою пляж в Коблево обнесли парканом і навіть намагалися стягувати плату за вхід. Але незабаром "ААС" зосередилося на своїй основній діяльності - здачі пляжу в суборенду. Оформлялося це під видом договорів про співробітництво та взаємне використання майна.

Особливістю таких договорів була майже що шпигунська туманність: у багатьох з них "ААС" зобов'язалася надати партнеру земельну ділянку для будівництва кафе або торгового павільйону, не уточнюючи ні площі цієї ділянки, ні його місцезнаходження. Від партнера потрібно швидко побудувати об'єкт і узаконити будівництво в Березянском районному або Коблевському сільському радах, де традиційно не виникало жодних проблем.

Часто великі договору "ААС" укладав з "спорідненими" фірмами. Так, наприклад, чверть гектара коблевської берега зайняв розважальний комплекс "Мама пляж", побудований в 2011 році компанією "Арена 23". Одним з засновників цієї компанії значився Анатолій Гуртовий, а директором - одесит Олег Изман, якому в Коблево належить нічний клуб "Аква" і ще ряд об'єктів.

"Приїхали якісь бандити зі зброєю..."

У 2011 році новому голові Миколаївської обладміністрація "регіоналу" Миколі Круглову прийшла в голову оригінальна ідея як підвищити інвестиційну привабливість Коблево. Разом з Валентином Гуртовим і главою Коблевської сільради Володимиром Паничем вони вирішили перетворити курортну зону в місто, приєднавши прибережну територію до селища. У вересні 2011 року, після відповідного рішення облради, площа Коблево збільшилася в шість разів. Правда, містом він до цих пір і не став.

Розширення меж Коблево дозволило з новими силами "пиляти" землі лісового господарства. У 2011-2013 року Очаківське лісництво "добровільно" передало десятки га природоохоронних земель в резерв Коблевської сільради. Потім ділянки змінили цільове призначення та передали в оренду, під дачне будівництво або зовсім продали приватним інвесторам.

За цією схемою за кілька років власниками дорогоцінної курортної землі, з роздрібною вартістю в кілька тисяч доларів за «сотку», стали чиновники обласної адміністрації, прокуратури, міліції і само собою лісового господарства.

Зростання території Коблево практично відразу ж обурив сусідів. В адміністрації Комінтернівського району Одеської області заявили, що миколаївські влади з жадібності приєднали до селища 14 га одеської землі. Несподівано спірної виявилися сама межа між областями - в Миколаєві стверджують, що з 1981 року вона проходить по заплаві Тилігульського лиману, а в Одесі наполягають на лінії, проведеної в 2001 році прямо через кілька баз відпочинку.

Втім, головним предметом територіальних суперечок стали не існуючі пансіонати, а новострой в пляжній зоні. У 2012 році Комінтернівська райадміністрація опротестувала будівництво пляжного клубу Bora Bora - за договором з тією ж "ААС" його намагалася звести компанія "Боско". Засновниками "Боско" на той момент були племінник голови коблевської сільради Олексій Осипенко, володіє місцевими супермаркетами "Марка" і "Моя країна", а також Олег Боз, власник популярного клубу Brasil, пансіонату "Блакитна лагуна" і ще цілого ряду об'єктів.

Будівництво Bora Bora визнає незаконним навіть Вищий госпсуд -- взимку 2014 року виноситься постанова про його демонтаж. Але до початку сезону ділянку пляжу під клубом стає приватною власністю Боза і замість демонтажу його все-таки добудовують.

"У якийсь момент ми з'ясували, що ця ділянка знаходиться поза межами орендованої землі "ААС" і оформили його у власність,- розповідає Олег Боз,-- Ми виконали рішення суду, демонтували клуб і побудували інший."

Аргументи забудовника звучать звично для курортних селищ: Коблевський сільрада не закріплював природоохоронну зону за пляжем, а значить, її не існує, і будувати на березі може кожен, хто орендує або купує тут землю.

Пляжі в Україні: хто з'їдає узбережжі в Коблево

Фото: суперечки чиновників і забудовників в Коблево не кінчаються

“Ми ж єдині хто вкладає тут гроші у благоустрій центральних алей. Коли будували Bora Bora, ми вклали $20 тис., поклали 600 кв. м тротуарної плитки. В цьому році фінансували освітлення курортної зони, поставили в пляжній зоні 40 урн для сміття",- розповідає Боз.

Будівництво Bora Bora визнав незаконним навіть Вищий госпсуд - взимку 2014 року виноситься постанова про його демонтаж. Але до початку сезону ділянку пляжу під клубом стає приватною власністю Боза і замість демонтажу його все-таки добудували.

Нещасливий пляжний клуб викликав обурення у багатьох старожилів коблевских. "Це капітальне будівництво в природоохоронній прибережній зоні,- обурюється Тетяна Квасняк,- По суті, Олег Боз за підтримки сільради нахабно приватизував шматок громадського пляжу - тепер за нього не можна вільно пройти, до ранку гримить музика по сусідству з пансіонатами". Сам же власник клубу вважає подібні звинувачення упередженими - за його словами Квасняк і сама претендувала на забудову пляжної зони.

Втім, претензії до Олега Бозу не закінчуються одним клубом. За останні кілька років він, члени його сім'ї та афілійовані компанії стали власником більше ста земельних ділянок в Коблево і околицях. Значна частина з них - невеликі наділи площею в кілька соток, причому розташовані на території, яка давно зайнята чужим бізнесом. Наприклад, у травні підприємець виявився власником десяти соток землі, які традиційно вважалися ділянкою бази "Олімп".

- Приїхали якісь бандити зі зброєю, поставили тут паркан прямо на території бази,- гнівно згадує Квасняк,- Зараз ось тільки дозволили прибрати: у мене тут сімейний дитячий будинок з Вінниці трейлер поставив.

За її словами, Олег Боз разом з головою сільради Володимиром Паничем займаються банальним вимаганням грошей у місцевих бізнесменів, – Квасяк пропонували викупити спірну територію за $30 тис.

- Схема проста: все ще незареєстровані ділянки віддаються сільрадою підставним особи як дачі. Потім викуповуються потрібними людьми та переоформлюються, як відведені під будівництво комерційних об'єктів,- пояснює Квасняк.

За її словами Олег Боз разом з головою сільради Володимиром Паничем таким чином займаються банальним вимаганням грошей у коблевских бізнесменів -- їй самій пропонували викупити спірну територію за $30 тис.

- Схема проста: все ще незареєстровані ділянки віддаються сільрадою підставним особи як дачі. Потім викуповуються потрібними людьми та переоформлюються як відведені під будівництво комерційних об'єктів,-- пояснює Квасняк.

Сам Олег Боз заперечує подібні звинувачення: “Так, у нас є у власності кілька ділянок, ми ж ведемо тут бізнес вже більше 20 років. Але всі вони під нашими об'єктами, ніяких гектарів там і близько немає. Ті конкуренти, які не встигли оформити на себе землю, вигадують проти нас якісь історії".

В очікуванні цунамі

- Коблево врятує тільки цунамі, яке змиє весь цей хаос до біса,- похмуро жартує мій супутник Олексій поглядаючи на щільно забудований пляж,- Може тоді, почавши все заново, вдасться привести в божеський вигляд.

За останні два роки прокуратура Миколаївської області порушила цілу низку справ, пов'язаних з незаконною забудовою та землевідведенням у Коблево. Ведуться судові розгляди щодо договорів, укладених нещасливої компанією "ААС", заперечується передача і продаж понад 60 га земель лісового фонду. Втім, перспективи більшості спорів сумнівні - претензії прокуратури розбиваються про хитрозапутанные схеми договорів або про строки позовної давності.

Пляжі в Україні: хто з'їдає узбережжі в КоблевоФото: останні два роки прокуратура оскаржує передачу та продаж 60 га земель лісового фонду

- Деякі підприємці обурюються усіма цими справами - вони свої ділянки купили за справедливі гроші, і не винні в тому, що сільрада або попередній власник отримали її незаконно,- каже Квасняк. За її словами, з таким підходом люди просто бояться вкладати гроші в розвиток курорту - адже завтра може виявитися, що твій бізнес належить іншій людині, або не зовсім легальний.

Призначений в цьому році голова Березанської райдержадміністрації Сергій Танасов вважає, що розгляди, які ініціювала прокуратура, все ж повинні бути доведені до кінця. Щоб показати наскільки неправильним було розвиток курорту в останні 15 років.

- Я, на жаль, не можу вплинути на рішення проблем - вони перебувають у компетенції сільської ради, який, судячи з усього, багато в чому замішаний,- пояснює чиновник,- Але це не означає, що я до них байдужий. З Валентином Гуртовим, який, наскільки я знаю, причетний до діяльності "ААС", ми, наприклад, працюємо в одній будівлі. Кожен раз, коли стикаємося в коридорі, я прошу його, щоб ця компанія хоча б підтримувала пляж у чистоті. Але він намагається не говорити на цю тему.

Кореспонденту "РБК-Україна" не вдалося зв'язатися з Валентином Гуртовим по службовому телефону. Редакція готова опублікувати позицію.

У цьому році, райадміністрація, як і їх херсонські колеги проводить кампанію "лагідною легалізації", переконуючи курортних бізнесменів законно реєструвати свій бізнес. Сергій Танасов вважає, що кампанія йде відносно успішно - в перший же тиждень на облік у податковій стало більше десятка підприємців.

Тетяна Квасняк бачить проблему Коблево в тому, що з приходом в курортну зону сільських влади, власники пансіонатів та інші підприємці втратили останні залишки незалежності:

- Взяти той же сміття: була у нас нормальна компанія з Миколаєва: роздали контейнери по пансіонатам, сітки для пластику, кілька машин. Все класно. Прийшов сільрада, сказав: ні, тепер ми будемо заробляти. А в них дві машини на весь селище, контейнери довелося самим купувати.

Більшість працюючих в Коблево підприємців позбавлені можливості законно впливати на сільраду, так як зареєстровані в інших населених пунктах. А спроби досягти компромісу не дають результату, запевняє Тетяна Квасяк. На її думку, курортна зона повинна повернути право на самоврядування, адже працюють не перший рік бізнесменам краще зрозумілі перспективи розвитку туризму в регіоні.