ua en ru

Віддам завод у хороші руки: Кабмін розширив список приватизації

Віддам завод у хороші руки: Кабмін розширив список приватизації Глава ФДМ Ігор Білоус пояснює розширення приватизаційного переліку продовженням "стратегії великої приватизації"
Уряд переглянув список об'єктів держвласності, які підлягають приватизації до кінця 2017 року. Перелік збільшено на 430 підприємств. На чверть з них зараз поширюється заборона на продаж. Мова, зокрема, йде про таких об'єктах, як "Укрспирт" і "Артемсіль". Право на перегляд - за Верховною Радою, яка вже півтора року блокує ухвалення нового списку. Такі зміни необхідні для того, щоб почати передпродажну підготовку і прискорити пошук інвесторів. На думку експертів, це виглядає як спроба хоч якось врятувати ситуацію з відрахуваннями в бюджет на тлі провалу першого конкурсу з приватизації Одеського припортового заводу.

Уряд переглянув список об'єктів держвласності, які підлягають приватизації до кінця 2017 року. Перелік збільшено на 430 підприємств. На чверть з них зараз поширюється заборона на продаж. Мова, зокрема, йде про таких об'єктах, як "Укрспирт" і "Артемсіль". Право на перегляд - за Верховною Радою, яка вже півтора року блокує ухвалення нового списку. Такі зміни необхідні для того, щоб почати передпродажну підготовку і прискорити пошук інвесторів. На думку експертів, це виглядає як спроба хоч якось врятувати ситуацію з відрахуваннями в бюджет на тлі провалу першого конкурсу з приватизації Одеського припортового заводу.

Кабмін вирішив збільшити кількість об'єктів госсосбвенности, які планується продати в 2016-2017 роках (документ). На засіданні уряду затверджено два списку. У перший, затверджений ще за керівництва Кабміном Арсенія Яценюка в травні 2015 року, додано 320 нових об'єктів. Спочатку він припускав приватизацію 302 держпідприємств протягом 2015-2016 років. Однак особливого попиту на об'єкти немає, тому плани з продажу держвласності в цілому залишаться незмінними до кінця наступного року.


З нових об'єктів, внесених рішенням Кабміну в список, - Об'єднана гірничо-хімічна компанія (ОГХК), "Турбоатом", "Українські поліметали", Запорізький титано-магнієвий (ЗТМК) і алюмінієвий комбінати (ЗАлК), Державна продовольчо-зернова корпорація, "Київпассервіс", "Укрбуд", "Електроважмаш".

Ряд активів справді ліквідні. ОГХК, наприклад, у 2015 році заробив чистого прибутку понад 500 млн гривень. Вартість активів, за оцінками Мінекономрозвитку, становлять понад 1,6 млрд гривень."Турбоатом" - 630 млн гривень і 4 млрд гривень відповідно, ЗТМК - 350 млн гривень і 2,3 млрд гривень. У той же час, у ЗАлК обсяг збитків становить майже 2 млрд гривень, вартість активів 264 млн гривень.

Додамо, що у списку значиться і Одеський припортовий завод, і ряд обленерго, продаж яких, як сподівається уряд, відбудеться ще до кінця 2016 року.

Перша спроба продати ОПЗ за стартовою ціною в 520 млн доларів виявилася невдалою по ряду політичних і економічних причин. Наступний конкурс повинен відбутися в жовтні-листопаді, розраховує голова Фонду держмайна Ігор Білоус.

Вчора, 31 серпня, Кабмін затвердив нову методику стартової ціни, незважаючи на заперечення міністра МВС Арсена Авакова (документ). Це стосується не тільки ОПЗ, а всіх об'єктів. Раннє Ігор Білоус заявляв, що нова стартова ціна ОПЗ може бути з дисконтом - до 50%. Глава ФДМ уточнив РБК-Україна, що зменшену стартову вартість затвердили, але прем'єр отримав погодити її з усіма парламентськими фракціями.

"Навколо ОПЗ серйозні зусилля додаються, щоб зберегти його в держвласності, як годівницю. Я мати відношення до цього не буду. Ми повинні дати можливість ФДМ виставити стартову ціну такої, яка приверне як можна більшу кількість людей до покупки. А далі уряд буде затверджувати", - заявив прем'єр-міністр Володимир Гройсман.

Крім того, з першого списку виключений ряд шахт, зокрема, шахта імені Засядька, держконцерн "Укрторф", агроперерабатывающие підприємства, Укрбізнесбанк.

Другий перелік підприємств збільшено на 110 компаній. Ці держактиви можуть бути продані тільки після того, як парламент виключить їх із списку держмайна, яке не підлягає приватизації. У чинній редакції тут 44 об'єкта.

Голова ФДМ Ігор Білоус пояснює розширення переліку продовженням "стратегії великої приватизації". "Ми визначили близько півтори тисячі підприємств як призначені для приватизації. Частина з них вже включена в перелік, навіть в цьому переліку якісь підприємства потрібно буде продати відразу, на підготовку інших – витратити більше часу, якісь- притримати до більш сприятливого часу. Ми зрозуміємо це, коли вони опиняться в управлінні Фонду і ми почнемо вивчати документацію", - повідомив він РБК-Україна.

До 2017 року уряд пропонує продати "Укрспирт". Під його приватизацію розроблений законопроект. Від реалізації монополії міністр АПК Тарас Кутовий, у віданні якого перебуває підприємство, очікує 200-400 млн доларів. Його активи, за даними МЕРТ, оцінюються в понад 1 млрд гривень. Обсяг збитків становить 532 млн гривень.

Серед нових підприємств у списку, зокрема, "Артемсіль", авіакомпанія "Одеські авіалінії", Одеські завод шампанський вин і коньячний завод, Азовський судноремонтний завод, Мелітопольський "Гідромаш". Більш ліквідним перше ДП - вартість активів оцінюється в 984 млн гривень, чистий прибуток в 2015 році -143,5 млн гривень.

Оцінка вартості активів і фінрезультати підприємств за 2014 рік (дані Мінекономрозвитку)

Позбутися від більшої частини своїх активів державі, на думку Ігоря Білоуса, необхідно по трьох причинах. "Три головні причини: усунення корупції на підприємствах, відновлення або модернізація виробництва, і як наслідок перших двох – держава починає отримувати податки замість того, щоб утримувати збиткові здебільшого підприємства. Тому за дорученням прем'єра ми розширюємо список і будемо приймати ці підприємства від міністерств за спрощеною процедурою, яку зараз розробляємо", - пояснив він РБК-Україна.

Але, за словами голови ФДМ, це ускладнить Фонду виконання завдання підготовки до приватизації. "Оскільки на багатьох підприємствах відсутня елементарна документація, це як брати "кота в мішку". Але ми витрачаємо досить багато часу на підготовку", - вважає Білоус.

Однак депутати з грудня 2014 року не можуть затвердити оновлений список об'єктів, що не підлягають приватизації. Його розгляд справи кілька разів відкладався, хоча профільний комітет Ради з питань економічної політики рекомендував його до прийняття в першому читанні.

У результаті в лютому цього року урядовий законопроект був відправлений на доопрацювання. "Сподіваємося, що з нового політичного сезону наші депутати зможуть розглянути цей законопроект", - зазначила РБК-Україна перший заминистра економічного розвитку і торгівлі Юлія Ковалів. "Вода камінь точить. Згадайте, скільки разів голосували за зміни в закон про приватизацію. Будемо разом з МЕРТ пояснювати, переконувати парламент у необхідності такого кроку", - повідомив Білоус.

Останні зміни в документ, за словами заступника голови спеціальної контрольної комісії парламенту з питань приватизації Павла Різаненка (БПП), вносилися "за царя Гороха" - в 2012 році. "Зійшлося, на жаль, занадто багато інтересів корпоративних, власних. При всієї влади держпідприємства були джерелом корупції. Як прямої - просто крадіжкою грошей звідти, так і непрямий - через вплив на кадрові призначення. Тому приватизація - це концептуальний підхід". А в списку об'єктів, продаж яких заборонено, має бути мінімум підприємств. Наприклад, такі компанії, як "Енергоатом".

На думку експертів, перегляд списку виглядає як спроба Кабміну хоч якось виконати план з приватизації в цьому році. В бюджеті закладена цифра 17 млрд гривень, а план за півріччя виконано всього на 46,4 млн гривень.

"З того, що ФДМ реально зможе продати - це обленерго. Всі документи, за фактом готові, але про це так відкрито, як з ОПЗ не говоритися. Бюджет горить, тому дірку треба перекривати", - зазначив експерт Реанімаційного пакету реформ Ілля Несходовский.

"Навіщо додавати нові об'єкти, якщо старі, як ОПЗ, не можуть продати. Хоча я не можу зрозуміти до чого такий поспіх продавати за безцінь, - додає екс-глава ФДМ Олександр Бондар. - Чому ніхто не цікавиться, як розпродується майно збанкрутілих банків? Там майна на мільярди, а продається за мільйони. Якби реалізовувалося як треба, то давно б перекрило план по приватизації".

Незважаючи на скепсис експертів, Юлія Ковалів впевнена, що основна приватизація за оновленим списком буде в 2017 році. Дохід у бюджет, від успішного продажу, вона оцінює не менш чемм в 1,5 млрд доларів. Перегляд переліку зараз дасть можливість ФДМ почати передприватизаційну підготовку. Крім того, МЕРТ ініціює зміни в процедуру передачі об'єктів від міністерств на баланс ФДМ. Термін передачі, за її словами, може бути скорочений за 4-8 місяців до одного.