ua en ru

Спадщина Зурабова: чого чекати від зміни посла Росії

Спадщина Зурабова: чого чекати від зміни посла Росії Фото: чиновника Зурабова в Україні змінить "чекіст" Бабич
У Росії більше ні посла в Україні. Вчора Володимир Путін офіційно звільнив Михайла Зурабова, який займав цю посаду з 2009 року. Відставку посла Росії в Раді Федерації назвали плановою ротацією. У Держдуму вже внесли кандидатуру нового посла Михайла Бабича. Втім, російські депутати прогнозують, що кандидатуру нового посла розглянуть, швидше за все, тільки в кінці вересня, після того, як в Росії пройдуть парламентські вибори.

У Росії більше ні посла в Україні. Вчора президент РФ Володимир Путін офіційно звільнив Михайла Зурабова, який займав цю посаду з 2009 року.

Відставку посла Росії в Раді Федерації назвали плановою ротацією. У Держдуму вже внесли кандидатуру нового посла Михайла Бабича. Втім, російські депутати прогнозують, що кандидатуру нового посла розглянуть, швидше за все, тільки в кінці вересня, після того, як в Росії пройдуть парламентські вибори.


До цього часу обов'язки посла буде виконувати тимчасово повірений у справах Сергій Торопов.

Українські дипломати сумніваються, що в сформованих обставинах Росії вдасться отримати агреман (згоду) на нового посла і не виключають подальшого погіршення дипломатичних відносин між країнами і чергового загострення військового конфлікту на сході країни.

Чим запам'ятався в Україні Михайло Зурабов, і чого чекати від його наступників - в матеріалі РБК-Україна.

Посол нелегкого часу

Сім років тому Михайло Зурабов змінив колоритного, але вже колишнього важко хворим Віктора Черномирдіна.

Ще при призначенні багато експертів відзначали, що Зурабову не вдасться повторити долю свого попередника. Черномирдін їхав в Україну у статусі колишнього прем'єра і особистого друга президента Леоніда Кучми.

Зурабов прийшов на посаду, коли відносини України і Росії "йшли в мінус" – президент Віктор Ющенко не прагнув налагодити відносини з Росією, зіпсовані підтримкою України Грузії під час "п'ятиденної війни" 2008 року.

Призначення Зурабова викликало здивування у колі політичних експертів – вони чекали фігуру за статусом і колориту, порівнянну з Черномирдіним.

Останній ніколи дипломатичністю мови не страждав і за словом в кишеню не ліз, а вів себе, що називається, як "старший брат".

Досить згадати епізод прощальної вечері Черномирдіна, описаного в журналі "Кореспондент".

"Віктор Степанович Черномирдін закотив прощальну вечерю, завершуючи свою посольську місію. Весь вечір йому говорили приємне, тільки один український політик м'яко пожартував: "Одного ми не змогли, навчити пана Черномирдіна говорити правильно "в Україні" замість "в Україні"". У свою чергу, Черномирдін вже наприкінці прийому у матчі-тості подякував усім, додавши: "А вам, молодий чоловіче, я можу сказати тільки одне: ідіть на х***".

Зурабов навіть у найгірші часи таких висловлювань собі не дозволяв.

Призначення Зурабова супроводжувалося суперечкою тодішніх президентів РФ і України Дмитра Медеведева і Віктора Ющенка. Російський глава держави навіть погрожував залишити Київ без посла, а у вірчих грамотах не було вказано ім'я президента.

В результаті перепалки Зурабов приїхав у Київ лише у січні 2010 і вручив копії вірчих грамот тодішньому міністру закордонних справ і нинішнього президента України Петру Порошенку. Надалі В ЗМІ не раз з'являлася інформація про дружні стосунки Порошенко і посла.

У 2012 році в РФ після повернення на президентську посаду Володимира Путіна ходили чутки, що Зурабов повернеться працювати в Москву. Але посол залишився в Україні.

23 лютого 2014 року, після розстрілів на Майдану і втечі президента України Віктора Януковича, Зурабов був відкликаний з України в Москву. Але повернувся влітку, після обрання президентом Петра Порошенка.

Українські дипломати вважають, що на рішення україно-російського конфлікту посол не впливав.

"Ви розумієте, не посол визначає політику, а керівництво держави, - каже колишній міністр закордонних справ та екс-посол України в Росії Костянтин Грищенко. - Якщо стосунки держав йдуть по синусоїді вгору, то роль посла зростає, якщо вниз - відповідно, падає. Українсько-російські відносини на даному етапі знаходяться в такому складному стані, що їх вирішення залежить не просто від перших осіб обох держав, а й від лідерів світового співтовариства".

"Полковники не визначають стратегію, вони її виконують і пропонують тактичні кроки для її поліпшення. Роль послів вище, ніж у полковників, але стратегію обирають не вони. Зурабов в даному випадку не міг допомогти у вирішенні конфлікту і давно не бачив перспектив перебування в Україні", - додав Грищенко.

За словами російського сенатора Володимира Джабарова, Михайло Зурабов обіймав цю посаду в "найважче там час". "Наскільки я знаю, він давно просився у відставку", - сказав сенатор.

Поки тимчасовим повіреним у справах РФ в Україні став Сергій Торопов. Інформації про нього вкрай мало. Відомо тільки те, що він працював як перший секретар російського посольства в Латвії, відповідав за зв'язки посольства з пресою, і був відкликаний з країни в 2008 році.

Відклали до виборів

У Держдумі РФ вважають, що затвердження нового посла в Україні станеться не раніше осені цього року. Вчора до Держдуми внесли постанову про призначення нового посла в Україні Михайла Бабича. Але, до вересня депутати будуть на канікулах, а вже 18 вересня в Росії заплановані вибори Держдуми.

Колишній посол України в Росії Костянтин Грищенко не впевнений, що восени посла таки вдасться призначити.

"При відсутності бажання й можливості для влади призначати посла в Москві з нашого боку, я не бачу, яким чином може бути призначений посол Росії в Україні. Звільнення Зурабова – це встановлення паритету у відносинах. Адже в Москві вже давно немає нашого посла", - каже колишній посол.

На його думку, завжди краще, щоб діалог вів посол, а не заміщають його особи. І догляд Зурабова – це втрата ще однієї можливості вести політичний діалог.

Колишній посол України в Білорусі і донедавна член контактної мінської групи Роман Безсмертний не вірить, що будуть призначені український і російський посол.

"З моєї точки зору, не буде призначений ні український посол у Москві, ні російський тут. Ми опускаємося до технічного співробітництва на рівні консульств, і тут важливо простежити, чи буде Росія скорочувати кількість дипломатів та консульств в Україні. Якщо так, то це буде знаком наближення військового конфлікту", - вважає Безсмертний.

Таким же поганим знаком, на думку Безсмертного, буде і те, якщо раптом тимчасові повірені в обох країнах стануть раптом не бути на офіційні заходи за запрошенням керівництва країн, під приводом хвороби або відрядження.

Грищенко не бачить ознак згортання дипломатичних відносин, і якийсь катастрофи від сьогоднішнього рішення, але визнає, що каналів для вирішення конфлікту стало менше.

Підкилимні ігри

Кореспонденту РБК-Україна не вдалося отримати від Адміністрації президента чітку відповідь, чи відомо президенту Петру Порошенку про наближення відкликання кандидатури Зурабова і його можливого наступника Михайла Бабича. Він - політик з досвідом роботи в КДБ і ФСБ.

Спадщина Зурабова: чого чекати від зміни посла РосіїФото: Михайло Бабич працював у Чечні і був депутатом Держдуми

З 1990 по 1995 рік Михайло Бабич служив на командних посадах у Повітряно-десантних військах і військах КДБ СРСР, брав участь у бойових діях. Також він керував корпорацією "Антей" - підприємства, зібрані в концерн, що розробляють, виробляють і модернізують зенітно-ракетне і радіолокаційне обладнання та його компоненти. Основна сфера діяльності концерну — протиповітряна оборона.

З листопада 2002 по лютий 2003 року - голова уряду Чеченської Республіки.

З 2003 по 2011 рік - депутат Держдуми. В останні п'ять років - повпред президента в Приволзькому федеральному окрузі.

У той же час, названа прізвище турбує українських дипломатів.

"Мене дуже турбує озвучена прізвище Бабича. Адже до повідомлення країні, куди їде посол, прізвища не озвучують. Якщо українська влада погодилася на таку кандидатуру, то у мене дуже великі питання до неї. Якщо це прізвище назвали без відома української влади, то це теж дуже нехороший знак", - вважає Безсмертний.

Він вказує на те, що російська присутність за його даними на Донеччині продовжує зростати. "Те, що я говорив про збільшення російської присутності (на Донбасі - ред.) виявилося правдою. Зараз там командують росіяни вже навіть взводами за 30 людей, тому що там йде повне моральне розкладання і треба це якось тримати під контролем", - говорить екс-представник України в мінській контактної групи.

За його словами, зараз робота цієї групи "всихає", і в якості компенсації будь-якого прогресу у її роботі можна розглядати хіба що чергові заяви, що мінські домовленості повинні бути виконані.

Безсмертний вважає, що зараз Володимир Путін зосередиться на виборах всередині країни.

"А потім Росія включитися в кампанію в США, а потім і вибори в Німеччині та Франції. Зараз Путін грає в човникову дипломатію, щоб створити вигідну для себе ґрунт", - говорить політик.

З цією позицією Безсмертного неформально згодні навіть представники "Оппоблока". Один з нардепів від цієї партії на умовах анонімності поділився думкою, що Путіну вигідно зараз тримати конфлікт замороженим, щоб у випадку перемоги на президентських виборах у США республіканця Дональда Трампа і Ніколя Саркозі - у Франції, вести переговори з Україною з зовсім інших позицій.

Перед думськими виборами в Росії він може піти і на ескалацію конфлікту. Нещодавно один з близьких соратників президента на питання про можливість зміни уряду в серцях відповів: "У нас тут знову загроза війни, Росії можуть скасувати санкції, а ви про якусь зміну уряду запитуєте".

Як відомо, останнім часом обстріл українських частин з боку бойовиків почастішали, а втрати військових збільшилися.

В останній розмові з канцлером ФРН Ангелою Меркель, на початку цього тижня, президент України вказував на цей факт, і говорив про карті імплементації мінських угод. Після цього канцлер поговорила з президентом США Бараком Обамою, де вони підтвердили нагальну необхідність припинення насильства на сході України і негайного виконання мінських домовленостей.

Але, як цього досягти, поки не зрозуміло. Якщо під час приїзду в Україну у квітні помічник держсекретаря США Вікторія Нуланд говорила про необхідність проведення вже влітку виборів на Донбасі, то кілька тижнів тому, під час візиту держсекретаря США Джона Керрі такого жорсткого вимоги вже не було. Мова йшла про те, щоб почати хоч як то розглядати закони, необхідні для виборів на Донбасі, і позбавити Росію козирів у торгах за санкції.