ua en ru

Ігри з портфелями: як міністри борються за формування своїх команд

Ігри з портфелями: як міністри борються за формування своїх команд Кабмін має якнайшвидше визначитися з кандидатурами заступників міністрів
В уряді Володимира Гройсмана йдуть не менш запеклі протистояння за посади заступників міністрів, ніж за крісла керівників міністерств. Сьогодні уряд має намір визначитися з топ-менеджментом відомств. Ряд членів Кабміну вже заявили про те, що нав'язувалась їм ззовні кадрова політика може стати причиною їх добровільної відставки. РБК-Україна розбиралася в ситуації з призначеннями в экономблоке уряду.

уряді Володимира Гройсмана йдуть не менш запеклі протистояння за посади заступників міністрів, ніж за крісла керівників міністерств. Сьогодні уряд має намір визначитися з топ-менеджментом відомств. Ряд членів Кабміну вже заявили про те, що нав'язувалась їм ззовні кадрова політика може стати причиною їх добровільної відставки. РБК-Україна розбиралася в ситуації з призначеннями в экономблоке уряду.

Сьогодні Кабмін планує визначитися з кадровими призначеннями в міністерствах. Йдеться про заступників міністрів, навколо кандидатур яких ведуться не менш палкі суперечки, ніж за міністерські портфелі ще два тижні тому.


За інформацією РБК-Україна, на нових міністрів чиниться тиск, як з боку Адміністрації президента, так і парламенту. "Суть у тому, що можуть бути нав'язані такі кандидатури заступника міністра, що сам міністр і поворухнутися не зможе без їх відома", - розповідає співрозмовник РБК-Україна в уряді.

Всім відома ситуація в Міненерго під керівництвом Володимира Демчишина, якому де-факто не підпорядковувалися всі його заступники. Їх пов'язували з олігархами Ігорем Коломойським і Костянтином Григоришиним, а також екс-головою профільного парламентського комітету Миколою Мартиненком.

Публічно не всі міністри готові визнавати тиск. "Мені ніхто нічого і нікого не нав'язує. Що стосується кадрової політики, я зараз дивлюся на ефективність кожного члена команди, ми працюємо, я аналізую все зроблене, аналізую плани і це єдиний шлях, який, у всякому разі, у мене в міністерстві є", - заявив РБК-Україна міністр агрополітики Тарас Кутовий.

Одразу ж після свого призначення ряд міністрів запевняли РБК-Україна, що мають намір формувати свою команду, якій "довіряють, як самому собі". А будь-який тиск ззовні на кадрові призначення будуть розголошувати.

Як відзначають в уряді, наприклад, міністру фінансів Олександру Данилюку до сьогоднішнього дня вдавалося маневрувати між бажанням призначити "своїх" людей і "рекомендаціями з боку".

Один із кандидатів на посаду заступника міністра розповів РБК-Україна, що Данилюк навіть встиг посваритися з головою комітету з питань податкової та митної політики Ніною Южаниной. Комітет на прохання президента радив міністра кандидатуру Світлани Горобець на посаду куратора податково-митного спрямування замість нинішнього заступника Олени Макеєвої. Вона в різні роки працювала і в Мінфіні, і в Державній податковій адміністрації.

Однак на цій посаді міністр фінансів хоче бачити людину зі своєї команди - Яну Бугримову. У 2012-2014 роках вона була заступником Данилюка в Координаційному центрі (КЦ) з впровадження економічних реформ при президентові України. Зараз Бугримова - координатор проектів Адміністрації президента, вона спеціалізується на сферах ЖКГ, енергетики, енергоефективності та житлової політики.

Джерела РБК-Україна в АП відзначають, що, таким чином, дійсно намічається конфлікт, так як для Яни Бугримової податкова тематика не є профільною. "Зараз не час вчитися, вже потрібно працювати, проводити реформи, - каже співрозмовник видання. - Хоча вона має хорошу якість: навчальна і прислухається до порад, але вона "нульова" для такої посади, тому що вона не знає, які зараз існують проблеми. Її точка зору повинна бути глибокою, аргументованою, щоб зуміти переконати депутатів. Але вона поки не володіє такою якістю. Якщо призначать Яну, все завалиться дуже швидко".

Сама Бугримова заявила РБК-Україна, що поки що інформація про її призначення не підтверджена, вона нічого коментувати не буде. "Давайте я уточню у міністра, а потім ми поговоримо", - сказала вона.

Крім того, в Мінфіні бюджетне напрямок може очолити Сергій Марченко, який зараз є експертом Bendukidze Free Market Center. А раніше він також, як і Бугримова, працював під керівництвом Данилюка координатором по впровадженню реформ КЦ і спеціалізувався на теми держфінансів і співробітництва з МФО.

Нагадаємо, після звільнення з посади першого заступника міністра Ігоря Уманського наприкінці 2015 року бюджетне напрямок очолила соратник міністра Наталії Яресько Оксана Маркарова. В уряді не виключають, що вона також залишиться працювати в Мінфіні. "З нею розмовляв особисто президент і просив залишитися", - уточнив співрозмовник РБК-Україна в Кабміні. На ній зараз розробка проекту так званої Бюджетної резолюції на 2017 рік та підготовка до секвестру бюджету.

Марченко вчора відмовився коментувати перспективу свого призначення, однак не приховує бажання працювати в Мінфіні: "Звичайно, я б хотів працювати в міністерстві. Але як, коли і за яку сферу я буду відповідати, зараз не є важливим".

На блок співпраці з МФО, який курирував Артем Шевальов, претендує Юрій Буца. Також представляючи команду Олександра Данилюка, він зараз є членом Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку. За інформацією українських ЗМІ, Юрій Буца в 2014 році вже претендував на посаду заступника міністра економрозвитку з питань євроінтеграції. Крім того, з батьком Юрія Буци Богданом пов'язаний скандал. Богдана Буцу на посаді заступника міністра оборони звинувачували в провалі матеріального забезпечення армії, але його провина так і не була доведена.

За інформацією РБК-Україна, всі кандидати в крісло заступника міністра зараз беруть активну участь у нарадах міністра Данилюка. До ряду зустрічей також залучаються його соратники Євген Капінус і Юрій Драганчук. На зустрічах також поки присутні ряд нинішніх заступників з команди Яресько. Всі вони вже написали заяви про звільнення. Єдиний, хто планує продовжити роботу в новому уряді - це Роман Качур, який відповідає зараз за напрям бюджетних витрат і верифікацію соцвиплат. За даними джерел, йому запропоновано посаду заступника міністра Кабміну.

У МЕРТ кадрова ситуація більш стабільна. Віце-прем'єра-міністра економіки Степана Кубіва поки влаштовує команда, сформована його попередником Айварасом Абромавичусом. "Ми придивляємося, показуємо хто як працює і менш, ніж за місяць вже буде зрозуміло, хто залишається. Але ми поки що можемо говорити про позитивний настрій", - каже РБК-Україна один з заступників міністра.

Як стало відомо РБК-Україна, курирувати питання економіки, фінансів та корпоративного управління у Міненерго міністр Ігор Насалик запросив Ігоря Уманського.

Після свого звільнення з Мінфіну, він був позаштатним радником голови парламентського комітету з питань бюджету. Ще пару місяців тому йому пророкували посаду глави "Укргідроенерго". Не виключав Уманський і свого повернення в Мінфін.

За даними РБК-Україна, свою посаду заступника міністра в Міненерго може зберегти Светелік Олександр, який курує блок элетроэнергетики. Новим для міністерства людиною може стати старший консультант департаменту податкового та юридичного консультування KPMG в Україні, головний юрист-консультант НАК "Нафтогаз України" Єлизавета Баданова. Ще вчора вдень її прізвище називали, як можливого заступник міністра з євроінтеграції. Однак увечері питання так і не було вирішене. Всі заступників в цьому напрямі планується обирати на конкурсній основі.

Не все просто з кадровими погодженнями у міністра інфраструктури Володимира Омеляна. "У мене не буде нав'язаних людей. Я тоді просто звільнюсь", - сказав міністр РБК-Україна.

За даними видання, єдиний кандидат в крісло заступника, з яким погоджується Омелян - це Євген Кравцов, ще близько місяця тому обіймав посаду в. о. голови правління "Укрзалізниця". Кравцов вчора не захотів коментувати можливість свого призначення.

Уряду варто було б поквапитися. З 1 травня вступає в силу нова редакція закону "Про державну службу". Його норми передбачають, що всі призначення в держапарат повинні проходити виключно на підставі конкурсного відбору.