ua en ru

Річниця розстрілу на Майдані. Холодна війна між ГПУ і МВС

Річниця розстрілу на Майдані. Холодна війна між ГПУ і МВС
Автор: RBC.UA
Чим ближче 20 лютого - день, коли в Україні будуть згадувати криваві події часів Майдану, - тим частіше силовики повідомляють про свої досягнення у розслідуванні обставин розстрілу Небесної сотні і зловживань колишнього Президента Віктора Януковича і його оточення.Відносини між силовиками завжди були натягнутими, і зараз ми є свідками чергової конкурентної боротьби між ними.

Валерій Калниш, спеціально для РБК-Україна

Чим ближче 20 лютого - день, коли в Україні будуть згадувати криваві події часів Майдану, - тим частіше силовики повідомляють про свої досягнення у розслідуванні обставин розстрілу Небесної сотні і зловживань колишнього Президента Віктора Януковича і його оточення.

Відносини між силовиками завжди були натягнутими, і зараз ми є свідками чергової конкурентної боротьби між ними.

Прізвищами назовні

Протягом минулого тижня ГПУ і МВС повідомили, що правоохоронними органами арештовані рахунки Віктора Януковича, на яких заморожені мільярдні кошти. "Не враховуючи активів у нерухомості і часток у компаніях, заарештовані українськими силовиками грошові активи (гроші на розрахункових рахунках та високоліквідні цінні папери) становлять 2 млрд дол. за кордоном +1,8 млрд дол. і 6 млрд грн всередині країни", - заявив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

Генеральна прокуратура також відзвітувала, що зробила все можливе для оголошення в міжнародний розшук колишніх чиновників, подавши в Інтерпол список з 22 осіб з переліком конкретних звинувачень. "Особи, які оголошені в міжнародний розшук, - Янукович Віктор Федорович, Янукович Олександр Вікторович, Азаров Микола Янович, Курченко Сергій Віталійович, Богатирьова Раїса Василівна, Арбузов Сергій Геннадійович, Ставицький Едуард Анатолійович, Колобов Юрій Володимирович", - заявив генпрокурор Віталій Ярема.

17 січня ГПУ повідомила про завершення досудового розслідування справи щодо колишнього заступника міністра МВС Сергія Лекаря, який "діючи за попередньою змовою з колишнім міністром внутрішніх справ В. Захарченко, іншим його заступником В. Ратушняком і керівником департаменту матеріального забезпечення МВС України П. Зіновим, протягом січня-лютого 2014 року здійснили розтрату коштів МВС України в розмірі 1,17 млн грн. Зазначені кошти використані для оплати незаконно поставлених в Україну спеціальних засобів посиленої дії виробництва Російської Федерації (світлошумових і газових гранат), які заборонені для використання в Україні".

Силовики поспішають. Справа не тільки в традиційному бажання приурочити гучні розкриття до дати. І не тільки в тому, що підходить відведений для розслідування злочинів на Майдані річний термін. Демонстрація активності - намагання уникнути відставки. А відставка, зокрема, генпрокурора Віталія Яреми - можлива. Нардепи вже почали збирати підписи в парламенті за відповідне рішення. Хоча адресувати претензії варто не тільки голові ГПУ, але і Президенту Петру Порошенку, який призначив Ярему на цей пост.

Спроб відправити у відставку Арсена Авакова поки немає, Мабуть, мало хто хоче псувати свої відносини з людиною, якій, як кажуть, підконтрольні усі добровольчі батальйони.

Листи не щастя

Відносини між МВС і ГПУ і навпаки ніколи не були безхмарними. Ще більше погіршили ці відносини розслідування злочинів на Майдані.
Силовики спочатку заявляли про труднощі з розслідуванням, які дійсно носили об'єктивний характер. Частина бійців "Беркута", яких слідство підозрювало в причетності до скоєння злочинів, втекли з країни. Так само бігли і ті, хто віддавав накази. Більшість утікачів зараз перебувають у Росії, яка не має наміру співпрацювати з українським слідством.

Так, восени радник глави МВС Антон Геращенко заявив, що Україна направила в РФ "близько 400 запитів по загальнокримінальним злочинам".

"Ми знаємо, що злочинці знаходяться в Росії, але Росія ігнорує ці запити", - заявляв Антон Геращенко.

До того ж, частина документів - накази, звіти та інші - були знищені втікачами.

В таких непростих умовах, здавалося б, силовики повинні були діяти як єдина команда. Але в розпорядженні РБК-Україна опинилася частина міжвідомчого листування першої половини 2014 року, з якої випливає: діалогу між ГПУ і МВС не вийшло.

У березні ГПУ направило листа МВС №17/1/1-32773-14, в якому був зроблений акцент на тому, що виконання доручень слідчих і взаємодія з певними підрозділами МВС на вкрай низькому рівні". Після цього листа ситуація нормалізувалася, але вже в червні в листі заступника генпрокурора Олексія Баганця на ім'я Арсена Авакова перераховується ряд недоробок з боку міністерства.

Річниця розстрілу на Майдані. Холодна війна між ГПУ і МВС

Річниця розстрілу на Майдані. Холодна війна між ГПУ і МВС

Річниця розстрілу на Майдані. Холодна війна між ГПУ і МВС

Річниця розстрілу на Майдані. Холодна війна між ГПУ і МВС

Зокрема, заступника генпрокурора обурило, що через майже півроку після вчинення злочину залишається невиконаним доручення Головного слідчого управління ГПУ "щодо перевірки на причетність до скоєння 20.02.2014 масових вбивств інших протестувальників бійців спецроти "Беркут" (частина з них, але не всі, були перевірені ред.) та встановлення місцезнаходження тих бійців, які втекли з розташування полку після подій 20 лютого 2014 року". Також не були встановлені обставини вивезення вогнепальної зброї, що біглі міліціонери мабуть забрали з собою; їхні телефонні з'єднання не були вивчені.

ГПУ МВС фактично звинуватило у недбалості та покриванні своїх співробітників. "Окремо зверну вашу увагу, що, крім неналежного виконання слідчих і розшукових заходів, є дані, які дозволяють припустити неофіційну та приховану протидію розслідуванню, яке, можливо, здійснюється деякими представниками органів МВС України", - сказано в листі Баганця на ім'я Авакова.

Судячи з усього, ГПУ підозрювало МВС і в саботажі. "Також насторожують результати досудового слідства щодо встановлення зброї, з якої вчинені вбивства на вул. Інститутській у Києві. Зокрема, дані слідства однозначно вказують на причетність до скоєння вбивств беззбройних мітингувальників 20.02.2014 бійців роти спеціального призначення "Беркут", які вели вогонь на поразку, а напередодні отримали закріплене за ними табельну вогнепальну зброю. У теж час, згідно з результатами судово-балістичної експертизи, під час якої проводилося порівняння вилучених слідством відстрілу куль і гільз всього зброї "Беркуту" при ГУ МВС України в м. Київ (у тому числі і зниклого) з кулями, витягнутими з тіл потерпілих з місця події, не встановленого жодного збігу!",- пише заступник генпрокурора.

У МВС були свої претензії до ГПУ. Арсен Аваков у одному зі своїх листів на ім'я тодішнього генпрокурора Олега Махніцького, наскільки це міг дозволити офіційний тон, висловив своє обурення діями слідчих прокуратури.

Міністра внутрішніх справ обурив той факт, що "прокурори" почали допитувати практично всіх співробітників міліції, з'ясовуючи їх причетність до подій на Майдані. "У ході зазначених масових заходів для охорони громадського порядку була залучена значна кількість працівників органів внутрішніх справ, переважна більшість з яких причетні до скоєння кримінальних правопорушень, але вони викликаються до слідчих прокуратури як свідки", - пише Арсен Аваков.

За його даними, навесні минулого року, тільки в Дніпропетровській області було допитано близько 800, а в Запорізькій - 600 співробітників міліції. "Враховуючи вищесказане, до вирішення загальнодержавного завдання - проведення 25 травня цього року виборів Президента України, просимо розглянути можливість щодо концентрації уваги при розслідуванні... на процесуальних діях не пов'язаних із залученням до їх проведення працівників органів внутрішніх справ, щодо яких немає об'єктивних відомостей щодо їх особистої причетності до скоєння кримінальних правопорушень", - пише міністр.

До речі, саме в цьому листі Арсен Аваков запропонував "ініціювати питання" щодо прийняття законодавчої ініціативи, яка дозволила б звільнити від кримінальної відповідальності співробітників МВС, які виконували свої обов'язки під час масових акцій протесту в період з листопада по лютий 2013 2014, але щодо яких немає вагомих доказів щодо причетності у тяжких або особливо тяжких злочинів.

Річниця розстрілу на Майдані. Холодна війна між ГПУ і МВС

Річниця розстрілу на Майдані. Холодна війна між ГПУ і МВС

Річниця розстрілу на Майдані. Холодна війна між ГПУ і МВС

Справа всього життя

Після того, як МВС і ГПУ почали, випереджаючи один одного, видавати новини про просування в "майданних справах" слід чекати не лише прес-релізів, але і конкретних затримань. За наявною інформацією, в найближчі тижні ми станемо свідками близько півтора десятків арештів тих, кого силовики вважають винними у цих злочинах.

Природно, 20 лютого силовики відзвітують про виконану роботу і, можливо, навіть назвуть імена. Хоча ні - точно назвуть. Вина, як мені здається справедливо, буде покладено на Віктора Януковича і його підлеглих. До того моменту, можливо, навіть будуть передані справи в суд для їх заочного засудження, врешті-решт, саме для цього закон був придуманий. Пам'ятайте запис у мікроблозі Twitter Президента Петра Порошенка: "Підписав закон, який дозволить провести суд над Януковичем"?

Але питання залишаться. Скажімо, як бути з розслідуванням обставин смерті самих міліціонерів? Будуть затримані і екстрадовані організатори вбивств на Майдані, або вони будуть роздруковувати текст свого заочного вироку і вивішувати на стінку в якому-небудь малоприємне місці? Залишилися у владі ті, хто фінансував "тітушок"?

Кожне розслідування - це тільки "кома" у справі, розслідування якого не закінчиться ніколи. Кожен раз, при вивченні того чи іншого епізоду, буде з'являтися нитка, яка буде вести до людини, не бажає з'явитися перед правосуддям. І хід з'ясування обставин буде залежати від того, має ця людина вплив на події в країні чи ні. І якщо має - то наскільки вагоме.