ua en ru

Домашнє завдання: що повинна зробити Україна для отримання траншу МВФ у липні

Домашнє завдання: що повинна зробити Україна для отримання траншу МВФ у липні Директор-розпорядник МВФ Крістін Лагард має намір і далі співпрацювати з Україною
Україна зробила все, щоб відновити співпрацю з МВФ і отримати третій транш у розмірі 1,7 млрд доларів. Основне "домашнє завдання" - активізація боротьби з корупцією - українська влада виконала, все-таки погодившись з введенням процедури електронного декларування доходів і витрат чиновників. І зараз вона вже на стадії технічного впровадження. Крім того, вже новий склад Кабміну виконав зобов'язання щодо перегляду тарифів на газ, навіть у більшому обсязі, ніж було передбачено домовленостями. Однак навіть це не стало приводом для більш оперативного прийняття рішення керівництвом МВФ про надання фінансування. Анонсоване раніше засідання правління фонду на червень, перенесено на наступний місяць. Причина - в Нацбанку, зазначають в уряді. Тим часом, Кабмін вже шукає шляхи вирішення для наступних вимог МВФ.

Україна зробила все, щоб відновити співпрацю з МВФ і отримати третій транш у розмірі 1,7 млрд доларів. Основне "домашнє завдання" - активізація боротьби з корупцією - українська влада виконала, все-таки погодившись з введенням процедури електронного декларування доходів і витрат чиновників. І зараз вона вже на стадії технічного впровадження. Крім того, вже новий склад Кабміну виконав зобов'язання щодо перегляду тарифів на газ, навіть у більшому обсязі, ніж було передбачено домовленостями. Однак навіть це не стало приводом для більш оперативного прийняття рішення керівництвом МВФ про надання фінансування. Анонсоване раніше засідання правління фонду на червень, перенесено на наступний місяць. Причина - в Нацбанку, зазначають в уряді. Тим часом, Кабмін вже шукає шляхи вирішення для наступних вимог МВФ.

Повернулися до фонду

"Легко і конструктивно, - так про роботу місії МВФ в Україні, що завершила свою роботу в середині минулого тижня, висловлюється один з членів уряду. - Багато у співпраці з фондом залежить від відносин. Багато негативу накопичилося. Але у нас вийшло".


Місія щодо перегляду програми розширеного фінансування відпрацювала 10 днів. Її голова Рон ван Руден відразу ж після завершення роботи заявив, що "місія досягла угоди на рівні експертів з представниками органів влади". Хоча й не все було так гладко.

Фонд обурила спроба парламенту скасувати обмеження щодо виплати пенсій працюючим пенсіонерам, прийняті ще в 2014 році за ініціативою уряду Арсенія Яценюка. Парламентський комітет з питань податкової та митної політики рекомендував до затвердження в першому читанні законопроект Юрія Шухевича (РПЛ), де є ця норма поряд з відміною оподаткування пенсій.

Цей варіант був запропонований замість урядового, узгодженого з МВФ. "Тільки одна ця новина обурила фонд аж до того, що готові були згорнути роботу і виїхати", - розповіло джерело РБК-Украина, знайоме з ходом переговорів. Проте вже через тиждень комітет був змушений переголосувати і скасувати рішення, так як, за прогнозами Мінфіну, втрати бюджету-2016 можуть скласти 1,8 млрд гривень. В результаті в сесійній залі за основу був узятий законопроект Кабміну, але до другого читання може з'явитися необхідність оподаткування високих пенсій. "Або 10 тис. гривень, як було раніше, або 10 мінімальних зарплат, чи буде зовсім інший розмір, і може це буде 20% або 80%, як пропонувалося на комітеті", - заявила в парламентському залі голова комітету Ніна Южаніна (БПП).

Проблемних напрямків, на які зараз МВФ звертав пильну увагу, було кілька. Зокрема, боротьба з корупцією. Незважаючи на заяви президента Петра Порошенка, що Україна отримає черговий транш у розмірі 1,7 млрд доларів в лютому, фонд взагалі припинив співпрацю. Причин кілька. Перш за все, як заявляла директор-розпорядник МВФ Крістін Лагард, це "повільний прогрес, який Україна демонструє поліпшення державного управління, боротьби з корупцією та зниження впливу корисливих інтересів на політику".

Тоді Верховна Рада перенесла терміни введення електронного декларування доходів, витрат, майна і фінансових зобов'язань чиновників з 2016 року на 2017 рік. Порошенко відмовлявся від звільнення генпрокурора Віктора Шокіна. Крім цього, в Україні вже був у повному розпалі політична криза, що завершився лише в квітні відставкою уряду Яценюка і призначенням Кабінету Володимира Гройсмана.

"Непохитна рішучість у боротьбі з корупцією стає "лакмусовим папером" здатності уряду зберегти широку внутрішню і міжнародну підтримку своєї політики", - змінив риторику МВФ. Процедура електронного декларування після тривалих протистоянь була прийнята і зараз знаходиться на етапі технічного впровадження. "Програма готова. Зараз Нацагентству протидії корупції (орган, що впроваджує процедуру електронного декларування, - ред.) треба просто технічно закупити сервера, зібратися на засідання і сказати, що з цього дня ми запускаються цю програму, - повідомив РБК-Україна міністр юстиції Павло Петренко. - Нам місія МВФ не може поставити в цьому плані структурний маяк, тому що незалежний орган, згідно із законом, запускає ці системи. Я б хотів, щоб це було якомога швидше реалізовано, тому що це наша не тільки юридичне, а й моральне зобов'язання перед європейськими партнерами". При цьому чиновник відмовився назвати конкретну дату запуску процедури, мовляв, "зараз назву одну дату, а вони не запустять". У той же час, інший член уряду неофіційно називає місяцем старту - липень.

Також Кабмін Гройсмана завершив розпочату при Яценюку реформу енергетичного сектору, виведення НАК "Нафтогаз-України" з фінансової діри, підвищивши тарифи на газ і тепло навіть у більшому обсязі, ніж того хотів МВФ. Не відмовився і від приватизації Одеського припортового заводу в 2016 році. Минулого тижня були затверджені умови продажу об'єкта, стартова ціна якого складе більше 13 млрд гривень. Очікується, що парламент прийме і перелік об'єктів держвласності, які не підлягають приватизації, а також законопроект з управління держвласністю.

Додамо, що у списку знаходиться всього 13 законопроектів, необхідних для продовження співпраці з МВФ. Зокрема, мова йде про фінансову реструктуризацію заборгованості юросіб, ринку газу, бізнес-омбудсмена, оптимізації органів Державної фіскальної служби. Останній документ депутати кілька разів намагалися внести у порядок денний, але безрезультатно. Все в підсумку зводилося до наявності корупції в податкових і митних органах. У Мінфіні повідомили, що мають намір активізувати процес реформування ГФС і до кінця року завершити.

Застава для реформ

У МВФ зазначають, що, перебуваючи в складних умовах, Україна за останній рік досягла значного прогресу у відновленні економічної стабільності. Тепер головне, щоб підйом переріс в стабільний і істотне зростання. Сам МВФ ще в квітні переглянув свій макропрогноз щодо України, погіршивши показник зростання ВВП в 2016 році на 0,5 п.п. до 1,5%. Мінекономрозвитку з урахуванням очікувань МВФ вирішив переглянути прогноз, спираючись на ще більш песимістичний сценарій. В кінці квітня, за даними РБК-Україна, в міністерстві пропонували зростання економіки в 1,1-1,2%. "Зараз прогноз наближений до МВФ", - говорить співрозмовник видання в Кабміні.

Офіційно прогноз ще не затверджений. Але з урахуванням нових показників Мінфіну доведеться переглянути параметри бюджету на поточний рік. Він розрахований з урахуванням більш високого зростання ВВП, інфляції і меншого середньорічного курсу гривні. Крім того, до кінця року можуть виникнути ризики за доходами. Поки вони оцінюються в 40 млрд гривень, і Мінфіну необхідно шукати компенсатори.

"Стабілізація, про яку каже МВФ, не зовсім і стабілізація. 1,5-2% зростання ВВП вважається нормальним для нас, в той час як для всього світу це погано, - реагує на заяви МВФ координатор проектної групи "Податковий кодекс нової країни" Тарас Козак. - У світовій практиці 1% зростання ВВП дає 400-500 доларів на людину в місяць. У нас - 30-40 доларів. Від такої стабілізації ми вмираємо".

Однак і відмовитися від співпраці з МВФ Україна не може, вважає він, оскільки реформ в країні взагалі не буде. Експерт "Реанімаційного пакету реформ" Ілля Несходовский додає, що МВФ Україні необхідний, так як дає дешеві фінансові ресурси: "Без них у випадку навіть незначних дестабілізуючих факторів фінансову систему знову почне лихоманити".

Третій транш в 1,7 млрд доларів Україна, швидше за все, отримає. Результат перегляду програми фінансування буде відомий вже в липні, відзначають в МВФ. "Ми налаштовані на отримання траншу в середині липня", - говорить співрозмовник РБК-Україна в Кабміні. Гроші, як повідомляють в Мінфіні, будуть спрямовані в резерви НБУ.

Вирішальним фактором продовження програми співпраці стане наявність нового уряду, хоча в МВФ розуміють, що незважаючи на те, що Кабмін увійшли нові міністри і новий прем'єр, влада не змінилася. "Президент і парламент залишилися колишні, як і олігархічна система, яка керує країною", - каже Тарас Козак.

Варто відзначити, що раніше в уряді анонсували, що МВФ ухвалить рішення у червні. Розгляд, за словами джерела в Кабміні, відкладено через Нацбанку. Про яку проблему йдеться, співрозмовник не уточнює, проте додає, що для її вирішення участі Верховної Ради не знадобитися. Банкіри припускають, що, можливо мається на увазі невиконання великими банками зобов'язань щодо докапіталізації. Однак глава Нацбанку Валерія Гонтарєва неодноразово зазначала, що в МВФ до регулятора зауважень немає, так як всі вимоги НБУ виконав. "МВФ ніколи не заявляв, що заковика в НБУ. У банків з першої десятки зобов'язання щодо докапіталізації розбиті на три роки і МВФ погодив. Тобто всі знаходяться в графіку, - пояснив РБК-Україна джерело в Нацбанку. - У липні очікується чергова докапіталізація дрібних і середніх банків. Але знову ж таки, це все за графіком".

За словами радника Асоціації українських банків Олексія Куща, після зачистки банківської системи від малих і середніх банків, акцент ризиків змістився в бік великих установ. "Банкрутство 2-3 таких гігантів накриє всю систему. Тому зараз закривають очі на порушення нормативів (їх витягають лише на квартальні дати), але там порушуються не тільки нормативи адекватності і графік докапіталізації, але і інші нормативи. До речі, саме визнання НБУ про те, що є графік, підтверджує, що на даний моммент є порушення", - уточнив експерт.

Для уряду співпраця з МВФ є одним із пріоритетів. У проекті розширеної програми Кабміну фіскальне і бюджетне напрямки будуть ґрунтуватися на рекомендаціях МВФ. Про зниження ставок не йдеться, хоча, зокрема, учасники ринку з видобутку газу просять Мінфін ще знизити ставки ренти на видобуток газу з нинішніх 29% і 14% в залежності від глибини покладів до 20% і 10%, відповідно. Додатковим доходом бюджету в 2017 році стануть відрахування по ПДВ для аграріїв. Спецрежим буде повністю ліквідовано, держпідтримка буде у вигляді дотацій і тільки для дрібних сільгоспвиробників. Неисключено, що уряд більш істотно підвищить ставки акцизу.

Черговим проблемним питанням, який підняв МВФ і в цей раз, став дефіцит Пенсійного фонду. У цьому році він складає 145 млрд гривень. Уряд до вересня має дати відповідь на питання, чому "діру", хоч частково перекрити. Міністр соцполітики Андрій Рева налаштований на те, щоб з 1 січня в Україні стартувала пенсійна реформа, так як відтягувати цей процес вже далі нікуди. ПФУ вже практично банкрут. Про суть пенсійної реформи - читайте в бліц-інтерв'ю міністра соціальної політики Андрія Реви: "Нас всіх чекають серйозні зміни, які багатьом може не сподобатися".