ua en ru

Демократи по-новому: репортаж зі з'їзду "Демальянсу"

Демократи по-новому: репортаж зі з'їзду "Демальянсу" У "Демальянсі" розраховують, що на парламентських виборах за них проголосує 15% виборців
У опозиціонерів президентській партії БПП поповнення. Вчора в Києві пройшов з'їзд оновленої партії "Демократичний альянс", до якої долучились депутати від БПП Сергій Лещенко, Мустафа Найєм і Світлана Заліщук. У політсилу вступили і ряд колишніх чиновників уряду, які позиціонують себе як "технократи". Разом вони розраховують отримати до 15% голосів на майбутніх виборах Верховної Ради. Кореспондент РБК-Україна побував на з'їзді партії і спробував зрозуміти, чим вона принципово відрізняється від інших українських політичних проектів.
У опозиціонерів президентській партії БПП поповнення. Вчора, 9 липня, в Києві пройшов з'їзд оновленої партії "Демократичний альянс", до якої долучились депутати від БПП Сергій Лещенко, Мустафа Найєм і Світлана Заліщук. У політсилу вступили і ряд колишніх чиновників уряду, які позиціонують себе як "технократи". Разом вони розраховують отримати до 15% голосів на майбутніх виборах Верховної Ради. Кореспондент РБК-Україна побував на з'їзді партії і спробував зрозуміти, чим вона принципово відрізняється від інших українських політичних проектів.
О 10 ранку суботи біля входу до "Холу Чемпіонів" НСК "Олімпійський" зібралась трійка студентів київської консерваторії, які називають себе гуртом "No smoking". Вони виступають музичним супроводом на з'їзді партії "Демократичний альянс".

Тим часом учасники з'їзду снують туди-сюди, фотографуються і роблять селфі біля банеру з надписом "Демальянс" та "Відкрита платформа єднання". Ні лідера Демальянсу Василя Гацька, ні інших відомих особистостей з числа депутатів та чиновників поки не видно. Першим з'являється заступник голови партії Максим Черкасенко. Пояснює, з’їзд зібрали не перейменовувати партію, а прийняти зміни до її статуту, а також обрати нові керівні органи: правління та замість одного голови обрати двох співголів.

"Наразі стосовно зміни назви ми ще не проводили дискусії. Вона пройде після з’їзду. Тому наразі не йдеться про ребрендинг", - каже Черкасенко та додає, що "Демократичний альянс" став платформою, на базі якої створять нову партію разом з народними депутатами з групи "Єврооптимісти".

У "Демальянсі" пояснюють, що співпраця з «Єврооптимістами» розпочалася ще з часів колишньої влади, коли Мустафа Найєм та Сергій Лещенко були журналістами "Української правди", а Світлана Заліщук громадським активістом, засновником руху "Чесно". Наприклад, Найєм, ще будучи журналістом, агітував голосувати за "Демократичний альянс".

Прибульці

Поспілкувавшись з Черкасенко, кореспондент РБК-Україна з'ясував, що про ключові кадрові рішення, які мав затвердити з’їзд керівництво "Демальянсу" та нові члени партії домовились заздалегідь. Заступник Гацька розповів, що ще одним співголовою партії, поряд з чинним її очільником Василем Гацьком стане народна депутатка Світлана Заліщук. "Це красиво. Гендерна рівність буде дотримана", - сміється.

Зміниться і правління партії. По-перше, воно буде розширено до 11 осіб, замість дев’яти, як це було до сьогодні. До того ж, членство в ньому збережуть тільки три представники партії – її голова Василь Гацько та його двоє заступників: Зоя Буйницька та Максим Черкасенко. Більшість же складе «молода кров» – це народні депутати від БПП Сергій Лещенко, Мустафа Найєм і Світлана Заліщук, та їх позафракційна колега Вікторія Пташник (колишній член фракції "Самопоміч"). Також доєднаються і колишні урядовці: екс-заступниця міністра екології Світлана Коломієць, екс-заступник міністра освіти Олег Деревянко та співзасновники мережі громадських організацій "Громадська платформа" Андрій Длігач і Влад Оленченко. Всі вони вже вступили в партію.

Проте правління партії в такому вигляді буде тимчасовим – на 3-4 місяці, до наступного з'їзду, де і має бути затверджена нова програма "Демократичного альянсу". "Цей склад буде перехідним. Нові органи будуть формуватися виключно на конкурентних засадах. Будуть праймеріз", - пояснює один із керівників "Демальянсу".

Працюватимуть з новим проектом і інші урядовці-реформатори: чинні чи колишні. Кажуть, на співпрацю в якості експертів погодилися заступник міністра економіки, який просував систему електронних закупівель, Максим Нефьодов, перший заступник міністра інфраструктури Володимир Шульмейстр, колишній заступник міністра оборони Юрій Гусєв та екс-міністр економіки Айварас Абрамавічус.

У "Демальянсі" пояснюють, що чинні урядовці фізично не можуть отримати членство у партії, адже це забороняє закон про державну службу. "Він теж готовий працювати поки що як експерт. В кожного є свої плани в бізнесі", - пояснює Черкасенко, чому Абромавичус не вступає до них у партію.

За півгодини на порозі "Холу Чемпіонів" НСК "Олімпійський" з’являється нардеп Мустафа Найєм, напередодні він вступив до "Демальянсу".

"Два дні тому я написав заяву, я склав повноваження заступника голови фракції (БПП – ред.). Це вже оговорено і з керівництвом фракції і керівництвом партії. Заяву підтримано", - розповідає депутат та пояснює, що не збирається виходити з фракції БПП, бо це призведе до втрати ним мандату.

Найєм розповідає, що для нього, Лещенка та Заліщук "Демократичний альянс" не просто рідна партія, а маленька родина, в якій вони існували останні роки. "Ви можете згадати, як ще два, три, п’ять, сім років тому ми, будучи журналістами, захищали їх, навіть агітували за них. Нас за це критикували. Ми дійсно впевнені, що це єдина партія в Україні, яка має демократичну історію. Це партія, яка не заплямувала себе ані олігархічними грошима, ані якимись союзами або діями своїх членів, не компрометувала себе нічим", - пояснює Найєм журналістам, чому доєднався до команди "Демальянсу".

На питання, чому "Єврооптимісти" розділились і до "Демальянсу" не приєдналася команда голови Одеської ОГА Міхеіла Саакашвілі, Найєм відповдає, що у них було різне бачення моделі формування партії, але сподівається, що колись вони об'єднаються. "Я б не сказав, що хтось роз’єднувався. В нас є різні бачення, як рухатись далі, але у нас є діалог. Я сподіваюсь, що найближчим часом ми оприлюднимо результати цього діалогу", - додав нардеп.

Вже після завершення з’їзду нардеп Сергій Лещенко пояснив, що це різне бачення полягало в тому, що команда Саакашвілі хотіла створювати партію з нуля, коли "Єврооптимісти" вирішили об’єднатися на базі "Демократичного альянсу". "Ми йшли шляхом старту з існуючої платформи, хлопці вирішили з нуля", - каже Лещенко. "Ми не хочемо монополії (Саакашвілі – ред.)", - додає він. Та насправді, кажуть, що проблема значно глибше. Подейкують, ніби фактор Саакашвілі та його лідерські якості і налякали єврооптимістів. Останні злякалися, що він підімне під себе всю партію, а їм не залишиться площі для піару.

Поки Найєм роздає коментарі, біля НСК "Олімпійський" з’являється Вікторія Пташник. "Ми запрошували їх на з’їзд", - говорить вона журналістам, які розпитують, чи будуть на заході представники команди Саакашвілі. Проте, до кінця з'їзду в залі ніхто з соратників екс-президента Грузії так і не з'явився.

Несподівано на порозі "Олімпійського" з’являється торговий представник, заступниця міністра економіки Наталія Микольська. Жінка одягла брюки та піджак стриманого бежевого кольору, волосся акуратно закручене в гульку. "Ми поки що як гості", - пояснює вона причину свого візиту. "Поки я заступник міністра, я виконую свою роботу, як заступник міністра, і хочу розуміти, що відбувається з нашими ініціативами, які ми розпочинали, а далі побачимо", - додає урядовець.

За Микольською підходить і майбутній співголова "Демальянсу" Світлана Заліщук у яскравій сукні червоного відтінку, а рівно в 11-ій підтягується нардеп Сергій Лещенко. На ньому тематична краватка синього кольору в білий горошок. Саме синій і білий кольори домінують на емблемі "Демальянсу". Помітно, що депутат стривожений.

На питання РБК-Україна, чого депутат очікує від подальшої співпраці з БПП, каже: "Нехай вирішують вони".

Пташник спілкується з якимись чоловіками в залі. "Я дуже хвилююсь. Я ніколи не була членом політичної партії", - пояснює їм вона та додає, що на київських виборах агітувала саме за "Демальянс". На питання кореспондента РБК-Україна, кого би вона ще хотіла бачити в лавах "Демальянсу", каже, що було б добре, якби долучився молодняк "Батьківщини": Олексій Рябчин та Альона Шкрум. "Але вони у своїй партії", - додає за мить. Сама Пташник вірить, що справи партії підуть вгору, адже відтепер вона матиме своїх представників в парламенті. "Партія, яка має народних депутатів, більш гучно буде звучати", - пояснює депутатка.

Наполеонівські плани

Початок роботи з’їзду затримався аж на годину. Та на гостей і делегатів чекав ще один музичний подарунок – тепер у виконанні барабанщиків, які хвилин 5-10 не сходили зі сцени.

"Я останніх кілька днів подорожував країною, зустрічався з активом напередодні нашого з’їзду, - розпочав Гацько. Дорогою до Миколаєва згадав в потязі один старий анекдот про жінку, яка зробила зауваження своєму супутнику. Вона сказала йому: "Слухайте, а Ви шкарпетки міняєте?". Той відповів їй. "Міняю. Кожного дня. З ноги на ногу". Тож у мене звернення до українців. Припиняйте міняти шкарпетки з ноги на ногу. Нам потрібно тотальне перезавантаження українського політикуму".

Днями Гацько відвідав і Одесу, де зустрічався із Саакашвілі. "Так, я з Мішою (Міхеілом Саакашвілі – ред.) обідав", - підтвердив Гацько РБК-Україна свою зустріч із Саакашвілі. Про що достеменно говорили політики, не відомо, адже Гацько відбився формальними фразами. "Говорили, звичайно (сімється – ред.), про ситуацію в країні, про Грузію, Одесу, об’єднавчі процеси", - сказав політик.

"В мене відчуття таке, що він зараз не особливо переймається цією темою», - додав Гацько, просто одягнений, без жодних годинників, на пальці виблискує звичайна золота обручка. Говорив Гацько із Саакашвілі і про відносини останнього із президентом. «Він їх характеризує як непрості", - пояснив лідер "Демальянсу". Незацікавленість Саакашвілі в розбудові власної партії Гацько пояснює тим, що наразі не відомо, коли будуть вибори до парламенту. Каже, грузинський реформатор може активізувати процес із наближенням таких виборів. Інше питання, що Саакашвілі – держслужбовець і, згідно із законом про державну службу, він особисто не може очолити партію.

Про ініціативу Чумака і грузинської команди говорить скептично. Натякає, невідомо, чи ця ініціатива взагалі переросте в політичний проект. "Немає там ніякої ще політичної партії, невідомо чи буде. Є поки заява на фейсбуці цієї групи. Там є великий фактор Саакашвілі, і Саакашвілі зараз нікуди не поспішає. Він – державний службовець. Він не може зараз розпочинати якісь політичні проекти, тому чекати їх до осені чи коли у них з’явиться якась визначеність, сенсу не було", - говорить Гацько. Та лідер "Демальянсу» не відкидає, що саме "Рух за очищення" Саакашвілі став платформою для об’єднання політиків-реформаторів. Платформа мала бути ширшою, але ідея провалилася. "Ця історія провалилася. Там була збірна солянка з різних політичних партій. Не склалося", - пояснює він.

Гацько вже рахує, скільки грошей йому потрібно, щоби рейтинги партії пішли вгору. Каже, за сьогоднішніх умов витрати центрального апарату становили 120-150 тисяч гривень в місяць. Планують збільшити їх більш ніж у тричі – до півмільйона. Шукатимуть фінансову підтримку знову ж таки у середнього бізнесу. До прикладу, на сьогодні "Демальянс" підтримують, зокрема, компанії з ІТ та юридичного сектору. Взамін, пояснюють, середній бізнес нічого не отримує. Збирали кошти і на самому з'їзді. У залі були розставлені скриньки для збору грошей на підтримку партії. Проте, пожертви однопартійців принесли всього-на всього трохи більше півтисячі гривень, що дуже мало порівняно з витраченими 35-ма тисячами гривень на оренду залу та 20-ма тисячами на інші організаційні питання для проведення з’їзду.

Тим часом "демальянсівці" вже розмірковують, скільки відсотків голосів вони отримають на майбутніх парламентських виборах. Вони вважають, що їх підтримає 12-15 % виборців.

"У випадку обєднання з групою "Савалерідзе/Каська" ми можемо претендувати взагалі на перемогу. В районі 20 відсотків – це цілком реально", - пояснює РБК-Україна заступник Гацька Максим Черкасенко.

Чи допоможуть "Демальянсу" ідеологічні засади, на яких базуватиметься новий політичний проект, - нулева толерантність до корупції, відкритість та підзвітність суспільству, фінансова прозорість, відсутність ксенофобії та будь-якої дискримінації, колективне лідерство та чи буде "Демальянс" дотримуватися цих принципів, покаже час.

"Якщо ми раніше позиціонувалися, як християнсько-демократична партія, то зараз наша ідеологія розшириться. Ми займатимемо нішу центристської та правоцентристської партії, заснованої на гуманістичних цінностях. Даємо можливість долучатися до нас людям з більш ліберальними поглядами", - пояснює заступник голови партії Максим Черкасенко. Своїми партнерами у "Демальянсі" поки бачать тільки "Самопоміч".