ua en ru

Справа в банку: Як суддя Чаус дійшов до звинувачень у корупції

Справа в банку: Як суддя Чаус дійшов до звинувачень у корупції Фото: Чауса звинувачують в отриманні 150 тис. доларів хабара

Генеральна прокуратура 15 серпня направила у Верховну Раду подання на зняття недоторканності судді Миколи Чауса. Розглянути це питання народні депутати зможуть не раніше початку вересня, коли відкриється нова сесія Верховної ради. Офіційно суддя, якого НАБУ підозрює в отриманні хабара в 150 тис. доларів, перебуває на лікарняному. Чим відомий суддя Чаус, і які справи він розглядав - в матеріалі РБК-Україна.

Генеральна прокуратура 15 серпня направила у Верховну Раду подання на зняття недоторканності судді Миколи Чауса. Розглянути це питання народні депутати зможуть не раніше початку вересня, коли відкриється нова сесія Верховної ради. Офіційно суддя, якого НАБУ підозрює в отриманні хабара в 150 тис. доларів, перебуває на лікарняному. Чим відомий суддя Чаус, і які справи він розглядав - в матеріалі РБК-Україна.

Робоча конячка

З 2002 року Чаус працював суддею Дніпровського районного суду. На відміну від багатьох інших суддів, у скандали він потрапляв вкрай рідко. Серед колег по цеху він має репутацію "робочої конячки" - судді, який роками працює, не прагнучи до якої-небудь публічної популярності або визнання.

Як відзначають знайомі з ним юристи, на відміну від деяких інших суддів, Микола Чаус не прагнув до демонстрації свого добробуту і живе відносно скромно. З його декларацій за 2014 рік випливає, що у судді автомобіль Subaru Legacy 2007 року, а він живе у квартирі, яка зареєстрована на його дружину. Квартира ця не в самому престижному районі столиці - Дарницькому. Також у судді та його сім'ї є земельна ділянка та будинок у Яготинському районі Київської області та, ймовірно, дачна ділянка в столичному районі Русанівські сади. Раніше суддя володів ще двома гектарами землі в Чернігівській області, де живуть його батьки.

Перший більш-менш серйозний скандал за участю Чауса стався в 2008 році. У січні 2008 року в одному з кафе в столичному Гідропарку четверо співробітників міліції, які спеціалізуються на боротьбі з економічними злочинами, вирішили влаштувати перевірку. Вона пройшла зі скандалом і навіть стріляниною. У підсумку проти власниці кафе Наталі Попсуй порушили кримінальну справу. Її звинувачували в нанесенні побоїв одному з міліціонерів. Вона ж заявила, що нікого не била, а перевірка, по суті, - спроба рекету.

Рішенням однієї з колег Чауса Попсуй була визнана винною, втім, у 2010 році. Апеляційний суд Києва рішення першої інстанції скасував. Микола Чаус в цій історії фігурував як суддя, який двічі відмовляв Наталі Попсуй в спробі визнати незаконним порушення проти неї кримінальної справи. Схоже, саме після цієї справи в колі адвокатів вперше заговорили про Миколу Чауса, як про суддю, тісно пов'язаному з правоохоронними органами.

У 2010 році на суддю обрушився справжній потік скарг у судові дисциплінарні органи. Тоді відразу вісім громадян, незадоволених рішеннями судді по кримінальних справах, звернулися до Вищої ради юстиції. Чауса звинувачували в численних порушеннях при розгляді справ, ігноруванні норм законів, небажання задовольняти клопотання адвокатів, змові з прокуратурою. Рада юстиції довго не могла прийняти рішення, але в підсумку, через два роки, зайняла бік судді і відмовилася внести у Верховну раду подання на його звільнення.

Це рішення породило чутки про те, хто захищає Чауса. Хтось називав голову парламентського комітету з питань правосуддя Сергія Ківалова. Хтось - Андрія Портнова, який на той момент курирував в адміністрації президента Януковича судову систему. Але жодну з чуток так і не було підтверджено.

Як намагалися звільнити Чауса

Знову згадали про суддю під час Майдану. 3 лютого 2014 року своїм рішення суддя Чаус позбавив на півроку водійських прав двох громадян, яких ДАІ підозрювала у відмові зупинитися на вимогу інспекторів під час відомого пробігу Автомайдану в "Межигір'ї", який відбувся 29 грудня 2013 року. За словами адвоката Автомайдану Романа Маселко, ні до, ні після Майдану, суддя не виносив таких суворих рішень за подібні порушення, що свідчить про його упередженість до Автомайдану.

Костянтин Вельтищев - один з тих, кого позбавили водійських прав, - написав скаргу на суддю в комісію з перевірки дій суддів, створену після Майдану. Він повідомив комісії, що 29 грудня він взагалі нікуди не їздив, а його машина Chevrolet Niva весь день перебувала в гаражному боксі кооперативу "Березняки-3". Це могли підтвердити в кооперативі, де нібито ведеться письмова реєстрація та відеофіксація автомобілів, які в'їжджають і виїжджають. Дані про автомобілі, на думку Вельтищева, могли опинитися в базі ДАІ ще з часів його участі у подіях "Помаранчевої революції" 2004-2005 рр. У березні 2014 року Чаус став фігурантом кримінальної виробництва за ст. 375 КК України (постановлення суддею завідомо неправосудного рішення).

У жовтні 2015 року дисциплінарна секція Вищої ради юстиції, виходячи з рішень Чауса за Автомайдану, рекомендувала ВСЮ звільнити її за порушення присяги. Але засідання ВРЮ по Чаусу відбулося тільки через чотири місяці – у січні 2016 року. Весь цей час суддя продовжував працювати і розглядав справи, в тому числі і про арешт політика і авторитетного бізнесмена Геннадія Корбана.

Долю Чауса ВСЮ вирішував на двох засіданнях 28 січня і 18 лютого 2016 року. В свій захист суддя тоді розповів, що ніяких переконливих доказів своєї невинності Вельтищев суду не надав, ніяких клопотань не заявляв, а в наявності відповідних відеозаписів з кооперативу у судді є сумніви. За даними, наданими судді кооперативом "Березняки-3", реєстрація транспортних засобів, які в'їжджають і виїжджають, там не ведеться, а дані відеоспостереження зберігаються всього 2 місяці, після чого видаляються.

У членів ВРЮ чимало часу пішло і на з'ясування детективної історії про те, як у Вельтищева опинилися на руках два протоколи судового засідання про притягнення його до адміністративної відповідальності у 2014 році. У підсумку, за звільнення судді висловилися лише 8 членів ВРЮ, чого було явно недостатньо для прийняття рішення.

Суддя знову в справі

Широку ж популярність Микола Чаус отримав в грудні 2015 року, коли він розглядав справу про обрання запобіжного заходу для Геннадія Корбана. Як відомо, тоді Генеральна прокуратура висунула Корбану звинувачення за шістьма статтями Кримінального кодексу, у тому числі викрадення людини та організація злочинного угруповання. Чаус постановив Корбана заарештувати.

Під час слухань у справі Корбана, його адвокати неодноразово заявляли, що Чаус є креатурою впливового народного депутата від БПП Олександра Грановського і виконує доручення Генеральної прокуратури. Сам суддя став об'єктом численних інформаційних атак. У квітні суддя виніс рішення про зняття з розшуку колишнього народного депутата, члена "сім'ї" Януковича, Юрія Іванющенка. Згодом ГПУ домоглася скасування цього рішення, а Чаус став фігурантом вже другого в своїй кар'єрі кримінального провадження за ст. 375.

Приблизно в цей же час суддя потрапив у поле зору Національного антикорупційного бюро. Як розповів голова НАБУ Артем Ситник, спостереження і прослуховування мобільного телефону судді почалися ще в березні. Детективи НАБУ отримали інформацію, що за винесення умовного вироку по кримінальному виробництву, пов’язаному із незаконним обігом наркотиків, суддя вимагав від підсудного $150 тис. Спочатку передача судді грошей планувалася ще в травні, але потім, як зазначили в НАБУ, суддя якимось чином дізнався про прослуховування телефону детективами. "З телефонних переговорів судді Чауса було видно, що він знав, що за ним ведеться спостереження. Тому, він переносив момент отримання грошей. Спочатку суддя хотів за судове рішення $100 тис., але потім, з урахуванням ризику, зажадав $150 тис.", - розповів Артем Ситник. У серпні суддя на кілька днів вийшов з відпустки, як раз, щоб винести судове рішення, а потім, ймовірно, знову збирався піти у відпустку.

"Брати" суддю було вирішено ввечері 9 серпня. До цього моменту детективи НАБУ з'ясували, що у Миколи Чауса є тайник на дачній ділянці в районі Русанівських садів, в якому він закопав одну з банок з отриманим хабаром. Другу банку суддя закопати не встиг, її виявили в машині судді. Затримувати суддю не стали, оскільки для цього потрібно рішення Верховної Ради, куди відповідне подання повинен внести голова Верховного суду Ярослав Романюк. Парламент і Верховний суд зараз у відпустці і раніше 24 серпня навряд чи зберуться. Втім, у судді вилучили закордонний паспорт, щоб виключити його втеча за кордон.

"У суддів часто буває професійна деформація. Коли роками живеш в стані стресу, під тиском влади, прокуратури, сторін у судовому процесі, постійно мінливого законодавства, то багато судді починають психологічно ламатися, приймати рішення, лише б від них відстали. Зараз взагалі багато судді живуть одним днем. Судова реформа поки не пропонує якогось кардинального покращення умов роботи суддів, багато хто просто хочуть допрацювати до певного часу і вийти у відставку", - розповів РБК-Україна один з членів Ради суддів.

Вже наступного дня, 10 серпня, Чаус передав голові суду через свого помічника заяву про надання йому відпустки до 1 вересня, яке одразу ж було задоволено. 11 серпня Чаус не з'явився в антикорупційну прокуратуру, де йому повинні були повідомити про підозру. В даний час його місце перебування офіційно невідомо. У НАБУ припускають, що він міг покинути Україну.