ua en ru

"Кіт у мішку": яку податкову реформу підготував новий Кабмін Яценюка

"Кіт у мішку": яку податкову реформу підготував новий Кабмін Яценюка
Автор: RBC.UA
У розпорядженні РБК-Україна опинився повний проект змін до податкового законодавства, пропонований урядом Арсенія Яценюка. Тільки порівняльна таблиця до нього займає 460 сторінок. Деякі з намічених новацій навряд чи додадуть радості бізнесу і громадянам.

Павло Костіцин

У розпорядженні РБК-Україна опинився повний проект змін до податкового законодавства, пропонований урядом Арсенія Яценюка. Тільки порівняльна таблиця до нього займає 460 сторінок. Деякі з намічених новацій навряд чи додадуть радості бізнесу і громадянам.

По суті, цей документ - практично клон законопроекту №5079, який у вересні був відкинутий народними депутатами. Тоді пакет змін до Податкового кодексу відмовилися навіть включати до порядку денного, через порушення процедури подачі в парламент.

Цього разу уряд упевнений, що податкові новації вдасться протягнути в прискореному режимі - тому що прем'єр Яценюк вважає, що в 2015 рік потрібно увійти з новою податковою системою. Хоча, якщо парламент не встигне проголосувати за них до кінця року, більша частина новацій набуде чинності тільки до 2016 року.

Податкове навантаження

Як і раніше, кількість податків і зборів планують скоротити з 22 і 9. Однак, в реальності за деякими групами податків станеться укрупнення і злиття.

Наприклад, в рентну плату увійдуть 5 зборів (за користування надрами, за користування радіочастотним ресурсом, водами і так далі).

Замість збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, законодавці хочуть ввести новий акциз - на електроенергію за ставкою 3,2%. А збір за реєстрацію транспортного засобу нікуди не дінеться, він лише перетвориться на акцизний податок.

Про повне скасування йдеться лише щодо зборів за провадження деяких видів підприємницької діяльності, за місця для паркування транспортних засобів та туристичного збору.

При цьому, розширюються повноваження місцевих органів влади з регулювання ставок податків, що призведе до непередбачуваності податкового навантаження для платників.

Податок на прибуток

Одне з головних нововведень з цього податку - ліквідація так званих "податкових різниць", які дозволяють розраховувати об'єкт оподаткування на підставі даних бухгалтерського обліку шляхом коригування фінансового результату. Крім того, зміни передбачають скасування 32 обмежень щодо обліку витрат, що, відповідно до очікувань Кабміну, поліпшить інвестиційний клімат в країні.

Базову ставку податку на прибуток пропонують залишити на рівні 18%. При цьому, за договорами довгострокового страхування життя, добровільного медичного страхування ставка податку становитиме 0%, а до доходів нерезидентів та прирівняних до них осіб застосовуватимуться ставки від 0 до 20%.

Для пріоритетних галузей економіки (оборонної промисловості, машинобудування, виробників програмної продукції та аграріїв) до 2017 року дається пільга щодо звільнення від сплати податку на прибуток. Аналогічну пільгу залишають компаніям, які створені після березня 2011 року, їх чистий дохід за останній звітний рік не перевищує 3 млн грн, а кількість найманих працівників - 20.

Також ця пільга дістанеться компаніям, які зареєстровані до прийняття Податкового кодексу, і за умови, що їх річний оборот не перевищує 1 млн грн, а кількість співробітників - 50. Правда, замість 2020 термін дії пільги пропонують скоротити до 2016 року.

Податок на доходи фізичних осіб

Рядових платників податків ніяк не можуть залишити в спокої. Так, шкалу стягування прибуткового податку хочуть знову зробити прогресивною. Для зарплат та інших виплат, пов'язаних з трудовими відносинами, мінімальна ставка складе 15% - при щомісячній сумі доходу становитиме до 12 тис. Грн. Для тих, хто заробляє від 12 до 42 тис. грн на місяць, ставка податку буде 17% (від суми перевищення); від 42 до 83 тис. грн - 20% (від суми перевищення), і для доходу понад 83 тис. грн - 25%.

Для пасивних доходів, зокрема, відсотків, інвестиційного прибутку, роялті, шкала буде наступною:

- річвий дохід до 150 тис. Грн буде обкладатися за ставкою 15%;
- Від 150 до 504 тис. Грн - за ставкою 17% (до суми перевищення);
- від 504 тис грн до 996 тис. Грн - за ставкою 20% (до суми перевищення);
- і для пасивних доходів, які перевищують 996 тис. Грн на рік, буде застосовуватися ставка 25%.

Плюс до всього, в Кабміні хочуть знизити діючий поріг оподаткування пенсій або щомісячного довічного грошового утримання. Якщо зараз з суми, що перевищує 10 тис. грн на місяць, держава знімає 15%, то цю планку пропонують зменшити до трьох мінімальних зарплат.

Крім того, передбачається введення одноразового декларування доходів, майна фізичних осіб, в тому числі, отриманих з порушенням законодавства (амністія). Податківці обіцяє не випитувати джерела походження цих доходів і активів. А декларуванню підлягають кошти, які офіційно задокументовані (наприклад, знаходяться на банківському рахунку). Тому, по ідеї, гроші які лежать "під матрацом" можна приховати.

Але справа в тому, що додатково пропонується ввести податок на різницю між доходами і витратами платника податків. За підсумками амністії співробітники Державної фіскальної служби оцінюють загальну вартість активів, що належать платнику податків. У випадку, коли сума його витрат перевищує доходи, з різниці стягується 30% податку. Тому, навіть якщо платник податків вирішить витратити незадекларовані заощадження в майбутньому, йому доведеться заплатити цей податок. Так що амністія вбачається меншим злом.

ПДВ

З цього податку пропонують зберегти до 2017 року пільгу (звільнення від сплати) для операцій з поставки відходів і брухту чорних і кольорових металів. А до 2018 року звільнити від сплати податку поставки на території України та за її межі зернових і технічних культур.
В той же час, сама спірна новація, - електронне адміністрування ПДВ і ПДВ-рахунки, які вводяться з 2015 року, - в законопроекті залишилися без уваги. Хоча глава ДФС Ігор Білоус клявся бізнесу, що імплементація цих норм буде відстрочена.

Радує хоча б те, що в проекті змін до Податкового кодексу є норма, яка дозволяє зменшувати податкові зобов'язання з 1 січня 2015 року платникам податків, які мають непогашені суми податкового кредиту, накопиченого за минулі періоди. Або претендувати на повернення цих сум у формі ПДВ-відшкодування.

Акцизи

Як вже було сказано, в перелік підакцизних товарів потрапляє електрика (в цьому випадку законодавці посилаються на досвід ЄС).

Передбачається введення акцизного податку через роздріб алкогольних напоїв, тютюнових виробів і палива. Ставка податку буде встановлюватися місцевою владою в розмірі від 2 до 5%.

Ще одна "радість" - включення в список підакцизних товарів компонентів, які використовуються при виробництві альтернативних видів палива. Ставка складе 102 євро за 1000 кг біопалива.

Не обійшли увагою і електромобілі. З кожного проданого електрокара доведеться платити майже 110 євро акцизу. Також законодавці хочуть повернути стягнення акцизного податку з автомобілів, переобладнаних з вантажних в легкові.

Штрафи за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу підакцизних товарів пропонується направляти до місцевих бюджетів, а не в державний.

Податок на нерухомість

Цей податок фактично заробив в 2014 році, і його чекають серйозні зміни.

По-перше, він буде об'єднаний з податком на землю.

По-друге, скасовується пільга зі сплати цього податку (зараз він платиться при площі квартири понад 120 кв. м і будинки - понад 240 кв. м).

Передбачено скорочення з 8 до 4 кількості об'єктів нерухомості, які не потрапляють під оподаткування (об'єкти житлової та нежитлової нерухомості бюджетних установ; будівлі дитячих будинків сімейного типу; об'єкти, які розташовані в зонах відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення, визначені законом; гуртожитку).

Також дія даного податку хочуть розширити і на комерційну нерухомість. А ставку оподаткування зробити єдиною - 2% мінімальної зарплати за 1 кв. м площі.

Спеціальні податкові режими

Груп єдиного податку має стати три (зараз їх шість).

У першій так і залишаться підприємці, які не використовують найману працю, працюють у сфері роздрібної торгівлі або надають послуги населенню, а їх річний оборот становить 300 тис. Грн (зараз - 150 тис грн). Ставка податку - 10% МЗП.

Друга група - СПДшники, у яких кількість найманих працівників не перевищує 10, а річний оборот - 1,5 млн грн (зараз - 1 млн грн). Ставка податку - 20% МЗП.

Для третьої групи пропонується зняти обмеження на кількість найманих працівників, а граничний річний оборот встановити збільшити до 20 млн грн (зараз - 3 млн грн). Ставки податку - 2% + ПДВ або 4% (за умови включення в податок ПДВ).

Крім того, з 1 липня 2015 року чиновники хочуть зробити обов'язковим використання реєстраторів розрахункових операцій для всіх підприємців, крім тих, хто торгує на ринках або на пересувних торгових точках, а також підприємців першої групи.

Агровиробники - платники фіксованого сільгоспподатку - потрапляють у нову, четверту групу. Сам податок ліквідують і пропонують замінити його податком на землю. Для тих, хто веде свою діяльність на ріллі, сіножатей та пасовищ, ставка податку становитиме 0,15 нормативної грошової оцінки 1 га (у разі розташування в гірських територіях і на Поліссі - 0,09); для багаторічних насаджень - ставка податку 0,09 нормативної оцінки (0,03, якщо насадження розташовані у гірських територіях і на Поліссі); для водного фонду - 0,45 нормативної оцінки; для так званих земель "закритого грунту" - повну нормативну оцінку 1 га.

Все інше

Прогнозовано, дія так званого "військового податку" хочуть продовжити до кінця 2015 року. Причому, його ставка зросте з 1,5 до 2% у вигляді надбавки до суми прибуткового податку, що стягується з трудових доходів. Крім того, з 0,5 до 2% збільшиться ставка збору до Пенсійного фонду з операцій купівлі готівкової іноземної валюти для фізичних осіб. А для юросіб цей збір хочуть скасувати.

Граничні суми розрахунку готівкою тепер будуть закріплені Податковим кодексом, а не нормативною базою Нацбанку. Причому, незалежно від суб'єктів, які проводять операцію (підприємець-підприємець, фізособа-підприємство, фізособа-фізособа за договорами, які підлягають нотаріальному посвідченню) гранична сума розрахунку готівкою складе 15 МЗП, або близько 19 тис. грн. Всі інші платежі будуть здійснюватися безготівково.

Крім цього, контролюючим органам хочуть дати право здійснювати перевірку правильності ведення бухобліку. Так, щомісяця компанії-монополісти і платники ренти за користування надрами, повинні будуть оприлюднювати інформацію про сплату податків, що має зробити їх діяльність більш прозорою. Платники податку на прибуток так і продовжать щомісяця здійснювати авансові внески у розмірі не менше 1/12 суми податку на прибуток за попередній звітний (податковий) рік, зменшеної на суму сплачених авансових внесків при виплаті дивідендів.