ua en ru

У закрутці з грибами попався найотруйніший: у Черкасах госпіталізували двох дітей

У закрутці з грибами попався найотруйніший: у Черкасах госпіталізували двох дітей Колаж РБК-Україна: діти потрапили у лікарню Черкас через отруєння грибами

У лікарню Черкас було госпіталізовано двох хлопчиків віком 8 та 12 років - брати їли відварені і замариновані гриби рядовки сір, які консервувала мати. У банці, вірогідно, серед них була вкрай небезпечна бліда поганка, яка й викликала отруєння.

Про це передали у Головному управлінні Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України.

Випадок отруєння дітей дикорослими грибами було зареєстровано в Уманському районі 18 жовтня. Як стало відомо пізніше, у лікарні самопочуття старшого хлопчика погіршилося і його перевели до реанімаційного відділення.

Зазначається, що після вживання грибної закрутки вже через пів години у братів виявилися такі перші симптоми отруєння:

  • слабкість,
  • нудота,
  • багаторазова блювота,
  • біль у животі,
  • запаморочення,
  • підвищення температури.

Батьки постраждалих хлопчиків викликали "швидку допомогу", і дітей доставили до клініки Маньківської селищної ради у стані середньої важкості до дитячого відділення. Пізніше, 19 жовтня, юних пацієнтів направили для подальшого лікування вже до Черкаської обласної дитячої лікарні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Які гриби категорично не можна маринувати

Лікарі дали важливі рекомендації, як не отруїтися дикорослими грибами :

  • не давайте гриби дітям до 5-7 років, адже дитячий організм не в змозі переробляти хітин, що міститься в грибах;
  • не збирайте та не вживайте в їжу незнайомі або сумнівні гриби;
  • не куштуйте сирі гриби на смак;
  • вдома ще раз перевірте зібрані гриби, всі сумнівні викиньте.

"Гриби не є продуктом першої життєвої необхідності, без них можна обійтися, без них можна прожити!!!" - наголошують медики.

Зазначимо, що за даними українських лікарів, переважна більшість випадків отруєння блідою поганкою - найотруйнішим грибом - трапляються через її схожість із зеленою сироїжкою. У них схожа форма, і вона відрізняється лише бахромою, на що можна не звернути увагу під час "тихого полювання".

Крім того, бліду поганку часто приймають за опеньок або печериці. І тут важливо знати, що у справжнього печериці сухий, гладкий або злегка лускатий округлий капелюшок, білий або сіруватий за кольором. Платівки під капелюшком при дотику темніють. А у блідої поганки платівки колір не змінюють. До того ж у поганки зовсім відсутня мішковидна плівка біля основи ніжки, яка характерна для їстівного печериці. І ще одна явна ознака відмінності - справжні печериці ростуть на відкритих, добре освітлених місцях, на узліссях або вздовж лісових доріг, у болотистій місцевості та навіть на городі. А бліді поганки люблять листяні ліси.