Гепатит А в Україні. В яких областях зафіксовано вірус та скільки вже хворих
Гепатит А після Вінниці та регіону знайшли ще в одній області - Івано-Франківській. Загалом у лікарнях України перебувають 119 осіб.
РБК-Україна зібрало все, що відомо про спалахи цього захворювання і як уберегтися.
Прикарпаття
В Івано-Франківській обласній клінічній інфекційній лікарні наразі перебувають 7 людей - четверо дорослих і троє дітей.
"Діти - віком шести-семи років. Є такі, що у 5-6 класах. Всі пацієнти з Івано-Франківська. Їхній стан - середньої важкості. Важких немає. Є хворі, яких госпіталізували 31 жовтня та 1 листопада", - розповіла заступниця генерального директора медзакладу Наталія Дьоміна.
При цьому, за її словами, від початку 2023 року в області 12 людей перехворіли на гепатит, з них - одна дитина. Їх зафіксували в Івано-Франківській, Богородчанській, Долинській та Надвірнянській громадах.
Як сьогодні зазначили в Івано-Франківській ОВА, наразі на стаціонарному лікуванні з гепатитом А перебувають 8 людей, серед них - 3 дітей, їхній стан - середньої тяжкості.
"Люди почали хворіти ще з середини жовтня. Усі вище згадані випадки - поодинокі і наразі не встановлено між ними зв’язку. Тож про спалах не йдеться. Ситуація контрольована", - зазначила голова ОВА Світлана Онищук.
Вінницька область
У Вінниці госпіталізували 111 людей з підтвердженим діагнозом на гепатит A, серед них - 22 дитини. 15 випадків підтвердили за останню добу.
Як розповіла заступниця директора департаменту охорони здоровʼя та реабілітації ОВА Тетяна Бондаренко, ще 6 пацієнтів перебувають під медичним наглядом та очікують на підтвердження діагнозу. Перший спалах гепатиту A в області був зареєстрований 16 жовтня.
Наразі випадки захворювання на гепатит А зареєстрували у п'ятьох районах Вінницької області. Зокрема, у Могилів-Подільському, Хмільнику, Калинівці, Гайсині та Козятині. В регіоні оголошено режим НС через спалах цього захворювання.
Додамо, що в МОЗ про спалах гепатиту А у Вінниці повідомили 24 жовтня. Вже тоді було відомо про 60 людей, що захворіли та потрапили до лікарні, з них - 14 дітей. Пізніше кількість хворих почала збільшуватись.
Ризик є і для Києва
Треба розуміти, що Київ також в зоні ризику. Справа в тому, як пояснила директор Департаменту охорони здоров’я КМДА Валентина Гінзбург він пов’язаний з міграцією населення між Київською та Вінницькою областями. А оскільки джерелом інфекції є хвора людина, яка виділяє збудник, Київ знаходиться в зоні потенційної небезпеки.
Тому, як додала директор, в лікарню слід звернутися при перших симптомах, не чекаючи "жовте" відображення у дзеркалі.
"Згаяний час шкодить не лише вашому здоров’ю, а й підвищує ризик спалаху хвороби, наражає на небезпеку оточуючих: ваших дітей, родичів, колег та й зовсім незнайомих людей", - наголосила вона.
Гепатит А. Що це за хвороба?
Зараження цією хворобою відбувається при контакті з забрудненими речами та продуктами харчування при вживанні їх у їжу (посуд, білизна, рушник, іграшки та інше), якими користувався хворий. Як не банально, але головним методом профілактики від гепатиту А є ретельне миття рук. Збудник вражає печінку.
Зазначимо, у 2019 році спалах гепатиту А був зафіксований у Кіровоградській області. Тоді спалах рареєстрували в одному з сіл Новоархангельського району. Тоді захворіли троє людей.
Прості поради
- треба ретельно мити руки перед приготуванням та вживанням їжі, після туалету, прогулянки, поїздок у транспорті;
- не слід нехтувати миттям овочів, фруктів;
- вода для пиття має бути бутильованою або кип’яченою, посуд - добре вимитий;
- не можна пити з однієї склянки з іншою людиною, "куштувати" страви з її тарілки, використовувати одну ложку, виделку .
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.