ua en ru

Комуністична партія України


Девіз:
Пролетарі всіх країн, об'єднуйтеся!

Комуністична партія України (КПУ) виникла з більшовицьких осередків Російської соціал-демократичної робочої партії (РСДРП). Формально була заснована 18 квітня 1918 р. на раді представників більшовицьких організацій України, що проходив у Таганрозі, називалася КП(б)У - Комуністичною партією (більшовиків) України. Компартія України діяла в УРСР до серпня 1991 р., поки голова Президії Верховної Ради України Леонід Кравчук не підписав указ про заборону діяльності КПУ на території незалежної України.

Після заборони КПУ частина колишніх комуністів вступила в нову Соціалістичну партію України. 26 жовтня 1991 р. голова СПУ Олександр Мороз зібрав з'їзд, який закликав членів забороненої КПУ вступати в СПУ.

19 червня 1993 р. на з'їзді в Донецьку Компартія була відновлена (формально - заново створена). Очолив КПУ Петро Симоненко. КПУ була офіційно зареєстрована у жовтні 1993 р. З того часу постійно декларувала свою опозиційність - до Президентів Леоніда Кравчука, Леоніда Кучми і Віктора Ющенка.

Пізніше Конституційний суд визнав, що їм Комуністична партія України, яка була зареєстрована 22 липня 1991 р. саме як об'єднання громадян, не є правонаступником КПРС і Компартії України у складі КПРС.

Після парламентських виборів 1994 р. КПУ перетворилася в потужну політичну силу Верховної Ради, комуністи фактично сформували керівництво парламенту і отримали портфелі керівників ключових парламентських комісій.

Самостійної участі в президентських виборах 1994 р. Компартія участі не брала, підтримавши кандидатуру лідера СПУ Олександра Мороза.

На парламентських виборах 1998 р. комуністи отримали 123 мандата (84 - за списком (отримавши 24,65% голосів виборців) і 39 - в одномандатних округах). Згодом чисельність фракції скоротилася до 110 депутатів. Проте це не заважало КПУ бути основою парламентської більшості, яка діяла до 2000 р.

Під час виборів глави держави в 1999 р. лідер КПУ Петро Симоненко в першому турі виборів отримав 22,24% голосів і зайняв друге місце, у другому турі здобув 37,8% голосів, поступившись Леоніду Кучмі.

На виборах у Верховну Раду 2002 р. комуністи отримали 19,98% голосів (друге місце після "Нашої України").

Під час президентських виборів 2004 р. Петро Симоненко в першому турі виборів отримав 5% голосів (4-е місце).

Під час парламентських виборів 2006 р. за КПУ проголосували 3,66% виборців (5 місце, найгірший результат за всю історію партії). Однак це не завадило комуністам вперше з 2000 р. увійти в парламентську більшість. 7 липня 2006 р. було підписано угоду про створення нової Антикризової коаліції парламентської більшості, в яку увійшли Партія регіонів, Соціалістична партія України і Комуністична партія України. В результаті домовленостей другий секретар КПУ Адам Мартинюк отримав крісло першого віце-прем'єр-спікера Верховної Ради.

Представники КПУ головували у Верховній раді 3 комітету з питань прав людини, нацменшин і міжнаціональних відносин (Леонід Грач), з питань науки і освіти (Катерина Самойлик), у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів (Петро Цибенко).

В уряд за квотою КПУ увійшли:
Міністр промислової політики Анатолій Головко
Віце-прем'єр-міністр з питань АПК Юрій Мельник
Заступник міністра у справах сім'ї та молоді Юрій Сизенко.

На позачергових парламентських виборах в 2007 р. КПУ набрала 5,39% голосів, що дозволило отримати 27 місць у Верховній Раді.

Перша десятка списку КПУ на парламентських виборах 2007:

1. Петро Симоненко, лідер партії, народний депутат України V скликання;
2. Євген Волинець, член КПУ, шахтар;
3. Марина Перестенко, член КПУ, голова фермерського господарства;
4. Іван Герасимов, народний депутат України V скликання;
5. Юрій Гайдаєв, міністр охорони здоров'я України;
6. Адам Мартинюк, народний депутат України V скликання, перший віце-спікер Верховної Ради України V скликання;
7. Валерій Бевз, заступник міністра з питань надзвичайних ситуацій;
8. Олександр Ткаченко, народний депутат України V скликання;
9. Олександр Голуб, народний депутат України V скликання;
10. Ігор Алексєєв, народний депутат України V скликання.

На виборах Президента України в 2010 р. КПУ підтримала у другому турі Віктора Януковича, увійшла спочатку в парламентську коаліцію, а потім - у парламентську більшість.

На вибори-2012 КПУ йде в статусі провладної політичної сили і союзника Партії регіонів у майбутньому складі парламенту. Лідер Компартії Петро Симоненко неодноразово висловлювався, що Комуністична партія виступає проти змішаної, мажоритарно-пропорційної системи виборів у Верховну Раду.

КПУ має розгалужену мережу організацій - регіональні відділення у всіх областях України, Севастополі і Криму, а також 594 офіційно зареєстрованих місцевих відділення.

На даний момент у фракцію КПУ у Верховній раді входить 25 народних депутатів (після виборів 2007 р. було 27).