ua en ru

Доповідь CIS-EMO: Вибори в Україні представляють не зіткнення світоглядів, але боротьбу бізнес-еліт

Уявлення про вибори до Верховної Ради України, які відбудуться 28 жовтня, як про протистояння "демократичної опозиції" і "тоталітарної влади" не має під собою основи. Про це заявив директор Міжнародної організації зі спостереження за виборами CIS-EMO Олексій Кочетков виступаючи 4 жовтня на засіданні БДІПЛ ОБСЄ з попередньою доповіддю про передвиборчу ситуацію на Україні. Про це повідомляє прес-служба CIS-EMO.

Читайте також: Звіт ОБСЄ: В Україні безліч малих партій беруть участь у виборах тільки для отримання місць у виборчих комісіях

На щорічному засіданні Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ, що проходить у Варшаві, директор CIS-EMO Олексій Кочетков презентував попередню відкриту доповідь міжнародної місії спостерігачів про ситуацію на Україні напередодні виборів народних депутатів країни. У доповіді наголошується різновекторність зафіксованих CIS-EMO порушень виборчого законодавства на Україні, яке не можна віднести до якоїсь однієї політичної сили, наприклад до "Партії регіонів" чинного президента Віктора Януковича, як намагається зробити ряд міжнародних місій спостереження.

"Основна маса зафіксованих порушень поки пов'язана не з політичною боротьбою партійних списків, а з боротьбою кандидатів-одномандатників", - заявив Кочетков. Традиційною проблемою для українських виборів продовжує залишатися т.зв. адміністративний ресурс, однак цей термін не завжди використовується коректно. "Органи місцевого самоврядування, що формують місцеві бюджети і розподіляють на своїх сесіях земельні ділянки, часто володіють більш дієвими важелями адміністративного впливу на місцях, ніж керівники місцевих державних адміністрацій", - прокоментував директор CIS-EMO.

Говорячи про особливості політичної боротьби в країні, Кочетков застеріг представників світової спільноти від спрощених і не таких, що не відповідають реальності схем розгляду ситуації як боротьби "демократичної опозиції" проти "тоталітарної влади".

"На Україні ми бачимо, перш за все, не зіткнення світоглядів, але боротьбу фінансово-олігархічних кланів, які, в залежності від симпатій виборців у тому чи іншому регіоні країни, роблять свою ставку або на "партію влади", або на представників опозиції", - заявив директор CIS-EMO.

Представники бізнес-еліт України представлені на "прохідних" місцях усіх політичних партій, які мають шанс подолати 5% бар'єр і пройти до Верховної Ради, додав Кочетков.

Читайте також: Підстав говорити про нелегітимність виборів на Україні на даний момент немає, - CIS-EMO

Завершуючи свою доповідь, директор місії CIS-EMO закликав колег з міжнародних місій спостереження утриматися від передчасних, ангажованих оцінок українських виборів і спиратися на факти, а не на емоційні судження і домисли.

Відзначимо, що за добу до презентації відкритої доповіді Кочеткова сайт CIS-EMO зазнав масованої DDoS-атаки. На думку представників місії, це пов'язано з чутками про те, що CIS-EMO на засіданні БДІПЛ ОБСЄ планувала представити доповідь про парламентські вибори в Грузії.

Нагадаємо, вибори до парламенту України 28 жовтня 2012 р. пройдуть за змішаною системою. 225 депутатів оберуть за партійними списками і стільки ж за мажоритарною системою в одномандатних округах. Зараз у боротьбі за депутатські крісла беруть участь більше 5 тис. кандидатів. Для проходження до Верховної Ради партії повинні подолати 5% бар'єр. За даними останніх соціологічних опитувань, шанси на це є у Партії регіонів, партії "Батьківщина", партії "Удар" і Комуністичної партії, а рейтинги "Свободи" і партії "Україна - вперед!" оцінюються як "прикордонні".