ua en ru

Україна вперше на державному рівні відзначає Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту

Автор: RBC.UA
У світі відзначають Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту. Цього року головна тема дня - "Діти та Голокост", повідомляє радіо "Свобода".

У світі відзначають Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту. Цього року головна тема дня - "Діти та Голокост", повідомляє радіо "Свобода".

За загальними оцінками, жертвами масового знищення євреїв під час Другої світової війни, разом з чотирма з половиною мільйонами дорослих, стали півтора мільйони дітей.

Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту відзначається щорічно 27 січня з 2005 р. за рішенням Генеральної Асамблеї ООН. У прийнятій тоді резолюції ООН йдеться про неприпустимість заперечення Голокосту як історичної події, в також міститься заклик розвивати освітні програми про геноцид і охороняти як історичні пам'ятники місця, де відбувалися масові вбивства євреїв.

Нагадаємо, саме 27 січня 67 років тому радянська армія звільнила нацистський табір смерті Аушвіц-Біркенау в Польщі.

У німецькому бундестазі в цей день відбувається спеціальне засідання і багато інших пам'ятних заходів. За словами президента бундестагу Норберта Ламмерта, згідно з останніми дослідженнями, в Німеччині приблизно 20% населення поділяють антисемітські настрої. "Це рівно на 20% більше, ніж потрібно", - сказав Ламмерт. Комісія істориків у своїй доповіді, присвяченій пам'ятній даті, відзначає активність правих екстремістів та ісламістів в Інтернеті і те, що як одні, так і інші на своїх сайтах заперечують Голокост і називають багато документів, що підтверджують масові вбивства євреїв фальшивками.

Зазначимо, що німецький офіцер, співробітник Гестапо Адольф Ейхман, який займався конкретизацією плану зі знищення євреїв Європи і страчений в Єрусалимі в 1962 р. за вироком ізраїльського суду сам нарахував 6 мільйонів знищених нацистами євреїв, зазначаючи при цьому, що 4 мільйони загинули в таборах смерті, а ще 2 мільйони на окупованих нацистами територіях, насамперед у СРСР.

Верховна Рада Україна прийняла постанову про щорічне вшанування цього дня пам'яті жертв Голокосту 5 липня 2011 р.
У Києві сьогодні відбудеться меморіальна церемонія в Бабиному Яру і вечір пам'яті за участю представників Адміністрації Президента і Кабінету Міністрів.

Тільки в Бабиному Яру в Києві під час німецької окупації, за оцінками істориків, було розстріляно за різними оцінками від 100 до більш ніж 150 тис. осіб: євреїв, циган, а також радянських військовополонених. Врятувалися з Бабиного яру тільки 29 осіб.

Президент України Віктор Янукович у своєму зверненні до народу з приводу пам'ятного дня зазначив: "Ми схиляємо голови у скорботі за загиблими та із вдячністю згадуємо тих, хто виявив героїзм і став на захист приречених. Ці Праведники світу назавжди залишаться у пам'яті нащадків. Одним із головних здобутків України є міжнаціональна злагода та стабільні міжетнічні взаємини в державі. Ми рішуче засуджуємо будь-які прояви нетерпимості за національною чи релігійною ознакою та спрямовуємо зусилля на виховання у громадян толерантності і взаємної поваги. Трагедія Голокосту має бути попередженням для всіх людей про небезпеку, яка виникає через зверхність, ненависть та ксенофобію. Завдання світової спільноти, кожної держави - не допустити повторення жахливих сторінок історії, об'єднатися у справі збереження пам'яті про Голокост та відстоювання ідей гуманізму".

Зазначимо, що в Ізраїлі День Катастрофи і Героїзму (Йом Ха-Шоа) відзначається за єврейським календарем 27 нісана, день початку повстання у Варшавському гетто. У григоріанському календарі ця дата може відповідати проміжку між 7 квітня і 7 травня.