ua en ru

Сьогодні у світі відзначають Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту

Автор: RBC.UA
Сьогодні, 27 січня, в усьому світі відзначають Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту, або День пам'яті жертв нацизму. За загальними оцінками, жертвами масового знищення євреїв під час Другої світової війни, разом із чотирма з половиною мільйонами дорослих, стали півтора мільйони дітей.

Сьогодні, 27 січня, в усьому світі відзначають Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту, або День пам'яті жертв нацизму. За загальними оцінками, жертвами масового знищення євреїв під час Другої світової війни, разом із чотирма з половиною мільйонами дорослих, стали півтора мільйони дітей.

Читайте також: В Ізраїлі затримано підозрюваних в оскверненні меморіалу жертвам Голокосту

Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту відзначається щорічно 27 січня із 2005 р. за рішенням Генеральної Асамблеї ООН. У прийнятій тоді резолюції ООН йшлося про неприпустимість заперечення Голокосту як історичної події, а також містився заклик розвивати освітні програми про геноцид і охороняти як історичні пам'ятники місця, де скоювалися масові вбивства євреїв.

"Трагедія Голокосту - це урок для всього людства, застереження про небезпеку поширення ксенофобії, упередженого ставлення до представників інших народів і культур", - заявив Президент України Віктор Янукович у зверненні з нагоди Міжнародного дня пам'яті жертв Голокосту.

Янукович пообіцяв "робити все, щоб в нашій державі й надалі панувала атмосфера толерантності, взаєморозуміння та злагоди". "Вшановуючи пам'ять безневинних жертв, ми повинні бути рішучими в боротьбі з будь-якими спробами відродження тоталітарних ідеологій, проявами нетерпимості на етнічному грунті", - резюмував Президент.

Сьогодні у світі відзначають Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту

Нагадаємо, саме 27 січня 1945 р., 68 років тому, радянська армія звільнила нацистський табір смерті в Польщі Аушвіц-Біркенау, або Освенцим. Це був найбільший концтабір Третього рейху. Він був створений у 1942 р. і знаходився на території окупованої Польщі, в 70 кілометрах від Кракова, навколо нього були обладнані ще 45 таборів для масового знищення людей.

Читайте також: Спортсмени, які стали жертвами Голокосту

Скільки в'язнів загинуло від катувань на цій "фабриці смерті", достовірно не відомо й досі. За різними оцінками, жертвами нацистів стали від 1,5 до 2 мільйонів осіб, громадяни двох десятків країн світу. Значна частина з них - євреї. Коли війна закінчилася, союзники прийняли рішення залишити табір у недоторканності як нагадування про страшні знущання над людиною.

Сьогодні у світі відзначають Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту

Додамо, що німецький офіцер, співробітник Гестапо, Адольф Ейхман, який займався конкретизацією плану щодо знищення євреїв Європи і був страчений у Єрусалимі у 1962 р. за вироком ізраїльського суду, сам нарахував 6 млн знищених нацистами євреїв, зазначаючи при цьому, що 4 мільйони загинули в таборах смерті, а ще 2 мільйони на окупованих нацистами територіях, насамперед у СРСР.

Читайте також: В Ізраїлі відбувся конкурс краси "Міс Голокост"

Верховна Рада України прийняла постанову про щорічне вшанування дня пам'яті жертв Голокосту 5 липня 2011 р. У 2012 р. Україна вперше на державному рівні відзначила Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту. При цьому Президент Віктор Янукович закликав до недопущення в Україні будь-яких проявів антисемітизму, ксенофобії та расизму.

Тільки в Бабиному Яру в Києві під час німецької окупації, за оцінками істориків, було розстріляно від 100 до більш ніж 150 тис. чоловік: євреїв, циган, а також радянських військовополонених. Врятувалися з Бабиного Яру тільки 29 чоловік.

Читайте також: У Дніпропетровській області невідомі осквернили меморіал жертвам Голокосту

За різними даними, в Україні за роки німецької окупації (1941-1944 рр.) загинуло від 1,2 до 1,4 млн євреїв (більше половини всіх знищених євреїв СРСР). Відомі більше двох сотень місць масового убивства євреїв, найвідоміші з яких - Бабин Яр у Києві, Янівський табір у Львові, Дробицький Яр поблизу Харкова, Жандармська Балка у Дніпропетровську.

Зазначимо, що в Ізраїлі День Катастрофи та Героїзму (Йом Ха-Шоа) відзначається в день початку повстання у Варшавському гетто. У григоріанському календарі ця дата може відповідати проміжку між 7 квітня і 7 травня. Торік Ізраїль вшанував пам'ять 6 мільйонів євреїв, які загинули під час Голокосту, 19 квітня.