ua en ru

Держкіно у 2013-2014 рр. виділить кошти для виробництва 108 фільмів

Автор: RBC.UA
Держагентство з питань кіно підготувало перелік фільмів, які отримають державне фінансування в 2013-2014 роках. За цей час планується зняти 108 стрічок різних жанрів - мелодрам, трилерів, мультфільмів і документальних альманахів. У Держкіно не приховують, що українські фільми рідко потрапляють в широкий прокат, і пропонують ввести для підтримки національного кінематографа п'ятипроцентний збір з валового доходу дистриб'юторів і кінотеатрів. На думку прокатників, вітчизняні фільми непопулярні у глядачів і збиткові з погляду касових зборів.

Держагентство з питань кіно підготувало перелік фільмів, які отримають державне фінансування в 2013-2014 роках. За цей час планується зняти 108 стрічок різних жанрів - мелодрам, трилерів, мультфільмів і документальних альманахів. У Держкіно не приховують, що українські фільми рідко потрапляють в широкий прокат, і пропонують ввести для підтримки національного кінематографа п'ятипроцентний збір з валового доходу дистриб'юторів і кінотеатрів. На думку прокатників, вітчизняні фільми непопулярні у глядачів і збиткові з погляду касових зборів. Про це пише видання "Комерсант-Україна".

У розпорядженні видання опинилася програма виробництва і розповсюдження національного кіно за бюджетні кошти на 2013-2014 роки. До неї увійшли 108 фільмів вітчизняного і спільного виробництва. Програмою передбачається створення нових проектів і завершення торішніх стрічок. "У 2013 році ми плануємо завершити більше 10 повнометражних, 27 анімаційних і 39 документальних фільмів", - повідомила глава Держкіно Катерина Копилова. Вона уточнила, що в повному обсязі з бюджету фінансується тільки виробництво дитячого кіно, анімаційних і документальних фільмів. Художні фільми отримують держпідтримку у розмірі 20-50% від вартості виробництва картини.

У програмі багато уваги приділяється фінансуванню анімації. Заплановані зйомки 26 мультфільмів. Зокрема, ДП "Укранімафільм" отримає гроші на 6 мультфільмів, серед яких продовження відомого мультсеріала "Як козаки...". Студія "Новаторфільм" продовжить випуск мультсеріала "Моя країна - Україна", багатосерійної стрічки "Професіонали" про тонкощі різних професій, а також випустить два нові мультфільми - "Лабіринт" про вплив мегаполісу на особу і "Я - чайник" про проблеми взаєморозуміння між дорослими і дітьми.

Читайте також: Померла одна з найкрасивіших актрис ХХ століття Сара Монтьєль

До програми також увійшли 27 документальних фільмів. Серед них - біографічні стрічки про життя українського композитора Ігоря Шамо (студія "Інспірейшн філмз"), художника Валерія Ламаха ("Укркінохроніка"), актриси Лариси Кадочникової (студія "Гагарін медіа").

Серед художніх фільмів 32 млн грн, наприклад, буде виділено на зйомки драми українсько-російського виробництва "Вузькоколійка" (режисер Іван Охлобистін, ДП "Національна кінематека України"), 13 млн передбачено на бойовик "Ломбард" (студія "Кінофабрика"), 5 млн - на трилер про чорнобильську трагедію "Прокляте місце" (Національна кіностудія ім. Довженка) і 1,8 млн - на створення короткометражної фантастичної драми "Свині" ("Директорія кіно"). Ідея фільму полягає в тому, що люди є свинями, а світ також буде з'їдений свинями.

Всього в бюджеті цього року на виробництво і розповсюдження національних фільмів передбачено 141 млн грн. Бракуючі кошти (сумарна вартість всіх проектів програми складає 1,13 млрд грн) продюсерам картин доведеться шукати у приватних інвесторів. "Коли автори представляють фільми нам на конкурс, вони готують їх маркетингову стратегію і продумують, як просувати проект", - сказала Катерина Копилова. Вона додала, що в країні практично немає запитів від дистриб'юторів на прокат українських фільмів, і автори самі повинні піклуватися про те, чи потрапить картина на широкий екран: "Гарантувати прокат ми не можемо. У СРСР в кожній області були облдержвідеопрокати зі своїми кінозалами, де демонструвалося вітчизняне кіно. Зараз вони залишилися тільки в дев'яти областях і Севастополі".

Читайте також: Помер Валерій Золотухін (фото)

З головою Держкіно солідарний заступник генерального директора Національного центру ім. Довженка Іван Козленко: "Хто показує дебютні і артхаусні фільми? В основному це компанії "Артхаус Трафік" і "Молодість". У авторів, по суті, не вистачає ресурсів, щоб пробитися в прокат. Дистриб'ютори повинні самі приходити з ініціативою випустити в прокат українські фільми".
Разом з тим слабкий попит на вітчизняні фільми учасники ринку пояснюють їх комерційною непривабливістю. "Якщо дистриб'ютор щось не бере, значить це комерційно невигідно. Востаннє, коли у нас в прокаті йшов український фільм, касові збори були дуже погані, зал був заповнений всього на 1%", - заявив співвласник кінотеатру "Золотий Дюк" (Одеса) Владислав Царьов.

На думку режисера і продюсера Віктора Андрієнка, в українській кіноіндустрії
спостерігається брак талантів: "Слабкий запит на українські фільми цілком природний. Кіно у нас не фінансувалося, фактично знищувалося протягом 10 років. Як воно може несподівано раптом з'явитися? Галузь потрібно наново створити, виростити режисерів. У нас є старе покоління - Роман Балаян, Леонід Осика, Юрій Іллєнко, а за ними - велика дірка, нічого не немає! А повинні з'явитися нові імена, які створюватимуть не фестивальне або артхаусне кіно, а картини, зрозумілі будь-якій людині!".

Читайте також: Жан-Полю Бельмондо сьогодні виконується 80 років (фото, відео)

Для популяризації вітчизняних фільмів у Держкіно пропонують ввести національний збір. "Цим збором обкладатимуться американські фільми, що йдуть в національному прокаті, а платити його будуть дистриб'ютори навпіл з кінотеатрами. Збір повинен розраховуватися від суми валового доходу. Франція стягує 11%, поляки - 8%, нам, думаю, буде досить 5%. Це потрібно закріпити законодавчо", - заявила Копилова.

При цьому Царьов переконаний, що ідея валового збору призведе до подорожчання квитків у кінотеатри: "Зараз всі кінотеатри спантеличені проблемою переходу на цифрові проектори, тому що плівка через рік-два припинить існування. Проектор коштує близько 100 тис. дол., а якщо у вас мережа кінотеатрів, проекторів потрібні декілька. Тому будь-які додаткові витрати у вигляді валового збору відіб'ються на вартості квитків".