ua en ru

Витрати України на проведення Євро-2012 можуть ускладнити обслуговування держборгу країни

Автор: RBC.UA
Величезні витрати України на проведення Чемпіонату Європи з футболу можуть ускладнити успішне обслуговування держборгу країни.

Величезні витрати України на проведення Чемпіонату Європи з футболу можуть ускладнити успішне обслуговування держборгу країни, пише Reuters.

Місячний турнір, який стартує вже наступного тижня обійшовся Україні в 13,4 млрд дол., з яких держава внесла 6,6 млрд. Це навряд чи те, чого очікувала влада, говорячи про активне залучення приватних інвесторів. І, незважаючи на надії туроператорів і самої влади, після змагання, що проходить в чотирьох українських містах, дуже сумнівно, що Україна стане новим популярним туристичним маршрутом.

Математика фінансування Євро-2012 має вирішальне значення для країни, яка повинна погасити в цьому році 11,9 млрд дол. боргових зобов'язань, 5,3 млрд дол. з яких виражені в іноземній валюті, що робить Україну чутливою до рухів на валютному ринку.

Це питання стає все більш актуальним, оскільки в червні уряд повинен погасити 2 млрд дол. кредиту російського "ВТБ" та 500 млн дол. за держоблігаціями.

Києву не вдалося домовитися про нову кредитну лінію з Міжнародним валютним фондом (МВФ), крім того вже більше року країна не може випустити єврооблігації для покриття державних витрат, які ще зростуть перед парламентськими виборами.

Арешт лідера опозиції Юлії Тимошенко, відсутність співпраці з МВФ, необхідність погашення великої суми за держборгом у червні, висока ціна на російський газ, а також загроза політичного бойкоту Євро-2012 - все це разом похитнуло впевненість у кредитоспроможності України.

"Україна не отримає фінансовий прибуток або суттєвий економічний ефект від проведення Євро-2012", - упевнений Андрій Колпаков, керуючий партнер аналітичної групи Da Vinci AG. Аналітики Da Vinci прогнозують для України фінансові втрати від проведення чемпіонату в розмірі 6-8 млрд дол.

Високий рівень корупції в Україні відлякав ряд іноземних інвесторів, у той час як зростаючі ціни на готелі поставили під загрозу загальний прибуток від туризму під час Євро.

"Насправді, (державний бюджет) взяв на себе додатковий борговий тягар, а платники податків ще довгі роки будуть платити за футбольне свято", - говорить Ерік Найман з Capital Times.

Нацбанк розраховує, що Україна отримає від туристів під час Євро близько 1 млрд дол. Віце-прем'єр-міністр, міністр інфраструктури Борис Колесніков бачить цю цифру дещо більшою - 1,3-1,5 млрд дол.

Але аналітики чекають значно менші доходи. У Da Vinci вважають, що вони складуть близько 800 млн дол. "Незважаючи на роки підготовки, гідної туристичної інфраструктури та об'єктів в Україні сьогодні немає, а тому навряд чи щось зможе спонукати уболівальників повернутися в Україну після Євро. Можна забути про серйозний сплеск інтересу до України у західних туристів", - відзначає Колпаков.

Також навряд чи прямі іноземні інвестиції (ПІІ) покриють витрати держбюджету. За даними Держстату, обсяг ПІІ в Україну впав торік до 4,6 млрд дол., порівняно з 4,7 млрд дол. в 2010 р. Це значно менше, ніж 8 млрд дол., які Україна отримала в 2005 р. після "Помаранчевої революції".

Ерік Найман очікує величезного боргового навантаження на бюджет. "Якщо ми припускаємо, що ставка буде близько 12% річних, на кожні позичені державою 10 млрд гривень бюджету в рік необхідно погасити 1,2 млрд грн відсотка. І потім, є ще необхідність рефінансування боргу", - вважає експерт.

Найман додав, що близько половини поточного державного внутрішнього боргу, випущеного в облігаціях, або приблизно 80-90 млрд грн, може бути безпосередньо пов'язано з державними витратами на Євро-2012.

Сюди варто додати, що УЄФА також знизила свій прогноз з прибутку від Євро-2012. Тепер відомство Мішеля Платіні, який раніше активно просував Чемпіонат Європи на схід, прогнозує свої доходи на рівні 1,345 млрд євро, що на 6 млн євро менше доходів від попереднього турніру, який пройшов в 2008 році в Австрії і Швейцарії.