ua en ru

Закон про мови: Сльозогінний газ під ВР, бійка з "Беркутом" в фан-зоні (фото, відео)

Автор: RBC.UA
Під будівлею Верховної Ради (ВР) України закінчується масова акція протесту прихильників і супротивників законопроекту про статус російської мови. Між учасниками акції протесту проти мовного законопроекту і спецпідрозділом "Беркут" виникла бійка на Майдані Незалежності. Зараз акція протесту на Майдані закінчилася і люди розійшлися.Про це повідомляє кореспондент РБК-Україна.

Під будівлею Верховної Ради (ВР) України закінчується масова акція протесту прихильників і противників законопроекту про статус російської мови. Між учасниками акції протесту проти мовного законопроекту і спецпідрозділом "Беркут" виникла бійка на Майдані Незалежності. Про це повідомляє кореспондент РБК-Україна.

Зараз акція протесту на Майдані закінчилася і люди розійшлися. Міліція нікого не затримувала в ході масової акції протесту.

У результаті зіткнення частково пошкоджено огорожу фан-зони Євро-2012. "Беркут" витіснив учасників акції протесту з фан-зони Євро-2012. Бійці "Беркута" взяли демонстрантів в кільце і витіснили їх за межі фан-зони. Поламані секції, якими оточена фан-зона, відновлені.

Демонстранти перебувають на перетині вул. Хрещатик і вул. Інститутської. Відзначимо, рух автотранспорту на перетині вул. Інститутської та вул. Хрещатик паралізовано.

Раніше повідомлялося, що учасники акції протесту проти мовного законопроекту колоною вирушили на Хрещатик у фан-зону Євро-2012. Рух автотранспорту в напрямку Хрещатика перекрито. В офіційній фан-зоні на головній вулиці Києва демонстранти планують розмістити українські прапори і там закінчити акцію.

Як стало відомо раніше, учасники акції протесту під Радою поступово розходяться. У масовій акції протесту, за даними МВС, проти прийняття "мовного законопроекту" під будівлею Ради брали участь в цілому до 9 тис. осіб.

Зазначимо, кількість співробітників підрозділу "Беркут" по периметру акції не зменшується. Акція протесту вже не має агресивного характеру. У Маріїнському парку в повному обмундируванні чергують близько 300 солдатів внутрішніх військ.

Як повідомлялося, в ході акції протесту під Радою відбувалися короткочасні зіткнення працівників міліції з противниками законопроекту про статус російської мови. В беркутівців летіли різні предмети, зокрема, пляшки, вудки з прапорами і палиці.

БЮТБ заявляє про застосування газу до мітингувальників від опозиції. Про це на брифінгу повідомив перший заступник голови партії "Батьківщина" Олександр Турчинов.

"Під час нашої спроби підійти до ВР, куди міліція не підпускала нас, вперше за всю історію до людей була застосована потужна газова атака", - сказав Турчинов. За його словами, коли мітингувальники від опозиції спробували знести залізні щити, за якими протестували мітингувальники Партії регіонів, до опозиції застосували сльозогінний газ. Турчинов підкреслив, що постраждали люди. "Зараз" Беркут "трощить і зносить ті намети, які ми намагаємося ставити під стінами ВР", - повідомив він.

У МВС заявляють, що працівники міліції не застосовували сльозогінний газ під час зіткнень з мітингуючими біля ВР. Про це РБК-Україна заявив начальник прес-служби ГУМВС України в Києві Ігор Михалко. "Жоден правоохоронець не застосовував сльозогінний газ", - заявив Михалко.

Лідер партії "Фронт змін" Арсеній Яценюк на мітингу під ВР оголосив про початок безстрокової акції протесту проти законопроекту № 9073 "Про засади державної мовної політики". Він зазначив, що опозиції не вдалося зірвати голосування закону про мови в першому читанні, проте вона не допустить його остаточного ухвалення. "Потрібно відверто визнати, що цей бій ми не виграли. Але до другого читання цей закон ніколи не дійде. І для цього - для того, щоб не був знищений українська мова і українська держава, - ми зобов'язані розпочати постійну акцію протесту", - підкреслив Яценюк.

Раніше спецпідрозділ "Беркут" розділив учасників масової акції протесту під ВР. Близько 500 працівників міліції розділили прихильників і противників законопроекту про статус російської мови.

Противники законопроекту скандували антиурядові гасла. Прихильники законопроекту, в свою чергу, викрикували гасла на підтримку законопроекту. Навпроти ВР члени Партії регіонів тримають прапори з символікою партії. Зі сцени раніше виступали прихильники законопроекту про мови.

З боку Кабінету міністрів мітингували противники законопроекту, члени об'єднаної опозиції. Зокрема, учасники акції тримали прапори з символікою партій "Батьківщина", "Фронт змін", "УДАР", а також громадських організацій. Опозиційні сили також спорудили невелику імпровізовану сцену, звідки виступають політичні діячі, а також представники української інтелігенції.

Працівники міліції огородили учасників акції металевою огорожею. Так, щоб пройти по вул. Грушевського, необхідно обходити акцію по Маріїнському парку. Також працівники міліції перекрили вулицю Грушевського від Кріпосного провулка до вул. Садової. В результаті цього рух транспорту в районі Ради ускладнений.

Мітингувальників від об'єднаної опозиції та партії "Свобода" не пропускали під стіни Верховної Ради. Мітингувальники в кількості до 2 тис. осіб від партії "УДАР", "Батьківщина", "Свобода" під партійними прапорами і з гаслами "За мову!", "За Батьківщину!", "Слава Україні!" рухаються від Європейської площі по вулиці Грушевського до Верховної Ради. Їх охороняють працівники міліції, не даючи перекрити рух транспорту по вул. Грушевського.

Аналогічні акції протесту пройшли в регіонах країни, зокрема в Донецьку, Львові та Харкові.

В залі парламенту свої робочі місця і президію зайняли народні депутати з фракції Партії регіонів. У ложі уряду сидять депутати з фракції ПР.

У той же час нардепи з парламентської опозиції затягнули свої робочі місця національним прапором, полотном із зображенням Юлії Тимошенко, а також плакатом з гаслом "Знищення мови - Знищення Батьківщини".

Варто зазначити, що попередня спроба ВР - 24 травня ц.р. - розглянути відповідний законопроект провалилася. Точніше засідання Ради закінчилося бійкою між опозицією і депутатами від коаліції. У той день під ВР також проходив мітинг проти ухвалення закону про мови.

В кінці серпня 2011 р. у Верховній Раді України був зареєстрований законопроект № 9073 "Про засади державної мовної політики", що передбачає функціонування, паралельно з державною мовою, традиційних регіональних мов або мов меншин. Законопроектом збережений конституційний державний статус української мови. Пунктом 1 статті 6 проекту встановлено, що державною мовою України є українська мова. При цьому, на території Україні гарантується вільне використання регіональних мов, до яких віднесено російську, білоруську, болгарську, вірменську, гагаузьку, ідиш, кримськотатарська, молдавська, німецька, новогрецька, польська, ромська, румунська, словацька, угорська, русинська, караїмська та кримчацька.

Відзначимо, в березні ц.р. Президент України Віктор Янукович заявив, що Україна найближчим часом прийме закон про дві державні мови - українську та російську.

Питання російської мови в тій чи іншій мірі виникало в ході всіх виборчих кампаній в Україні. Наприклад, в ході президентських виборів 1994 р. кандидат в Президенти Леонід Кучма виступав за надання російській мові статусу другої державної. Кучма переміг на виборах, однак передвиборну обіцянку виконано не було.

На виборах 2004 р. кандидат в Президенти Віктор Янукович також обіцяв зробити російську другою державною, проте програв вибори.

Перед виборами Президента, які відбулися в 2010 р., 2 вересня 2009 р., тоді ще лідер Партії регіонів Янукович заявив, що має намір у разі обрання його Президентом України зробити все можливе для того, щоб дати російській мові статус другої державної.

Проте, в березні 2010 р., незадовго після обрання Президентом, Віктор Янукович заявляв, що українська мова буде єдиною державною мовою в Україні. "В Україні буде розвиватися українська мова як єдина державна", - сказав він.

Зазначимо, що відповідно до статті 10 Конституції України, державною мовою в Україні є українська мова. В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України.