ua en ru

За наклеп в Україні можуть ввести кримінальну відповідальність

Автор: RBC.UA
Верховна Рада України (ВР) прийняла в першому читанні за основу законопроект № 11013, яким пропонується ввести кримінальну відповідальність за наклеп. "За" законопроект "Про внесення змін до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України щодо посилення відповідальності за посягання на честь, гідність та ділову репутацію людини" проголосувало 244 народних депутати при мінімально необхідних 226.

Верховна Рада України (ВР) прийняла в першому читанні за основу законопроект № 11013, яким пропонується ввести кримінальну відповідальність за наклеп. "За" законопроект "Про внесення змін до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України щодо посилення відповідальності за посягання на честь, гідність та ділову репутацію людини" проголосувало 244 народних депутати при мінімально необхідних 226.

Читайте також: Google звинуватили в наклепі: Позивач - дружина екс-президента Німеччини

Законопроектом пропонується внести нову статтю до Кримінального кодексу України, яка визначає, що наклеп, тобто умисне поширення завідомо неправдивих відомостей, що ганьблять честь і гідність іншої особи або підривають його репутацію, якщо такі дії спричинили тяжкі наслідки, карається штрафом в розмірі від двохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 107,3 ​​тис. грн до 268,25 тис. грн) або виправними роботами на строк до одного року, або обмеженням волі до двох років.

Та сама дія, вчинена шляхом публічного демонстрування у творах або засобах масової інформації, або вчинена слідчим, прокурором або суддею, карається штрафом у розмірі від п'ятисот до тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 268,25 тис. грн до 804,750 тис. грн) або виправними роботами на строк від одного до двох років, або обмеженням волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років.

Діяння, передбачене частиною другою цієї статті, поєднане з обвинуваченням особи у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, карається обмеженням волі на строк від двох до п'яти років або позбавленням волі на строк до трьох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років.

Читайте також: Віце-прем'єр Косово пішов у відставку через закон про ЗМІ

За образу пропонується встановити покарання у вигляді штрафу в розмірі 500 неоподатковуваних мінімумів або виправних робіт на строк до 6 місяців.

Образа в публічному виступі або ЗМІ, згідно із законопроектом, обійдеться кривдникові у 500-1 000 неоподатковуваних мінімумів або виправними роботами на строк до 1 року.

На думку автора законопроекту, члена фракції Партії регіонів Віталія Журавського, держави, які, як і Україна, раніше відмовилися від кримінальної відповідальності за наклеп, останнім часом повертаються до цього правового інструменту захисту честі, гідності та ділової репутації особи. Зокрема, в Російській Федерації прийнято закон, яким відповідальність за "наклеп" повернута зі сфери адміністративних правопорушень у кримінальні злочини.

Крім того, автор законопроекту зазначив, що кримінальна відповідальність за наклеп передбачена у законодавстві багатьох європейських країн, зокрема Німеччини, Австрії, Франції, Чехії та Польщі, що свідчить про ефективність такого виду відповідальності та його відповідності європейським стандартам.

Обговорити цю новину можна на нашій сторінці у Facebook

Втім, в ході обговорення законопроекту заступник голови ВР Микола Томенко зазначив, що у 2001 році це "архаїчне поняття" було вилучено з кримінального законодавства України. "І кожен рік знаходиться людина, яка в силу різних обставин, очевидно, суб'єктивних, намагається знову ввести його в Кримінальний кодекс. Якщо в сьогоднішніх обставинах ця норма з'явиться, то я думаю, що третину журналістів сьогодні пересаджають, і значну частину опозиції теж", - зазначив парламентарій.

На думку експертів, проект закону спрямований, насамперед, проти журналістів і представників політичної опозиції.