ua en ru

Янукович реорганізував кілька державних комісій

Автор: RBC.UA
Президент України Віктор Янукович реорганізував діяльність кількох державних комісій. Про це повідомляє прес-служба глави держави.

Президент України Віктор Янукович реорганізував діяльність кількох державних комісій. Про це повідомляє прес-служба глави держави. Згідно з указами Президента, були ліквідовані Національна комісія регулювання електроенергетики України, Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України, Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, а також Національна комісія з питань регулювання зв'язку України. Замість них указами Президента були створені Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ), Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг), Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг (Нацкомкомпослуг), Національна комісія з цінних паперів і фондового ринку (НКЦБФР), а також Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації (НКРЗІ).

Президент України своїм указом № 1057/2011 ліквідував Національну комісію регулювання електроенергетики України. Указом № 1059/2011 від 23 листопада 2011 р. Янукович створив Національну комісію, яка здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ).
Крім того, відповідним указом Янукович затвердив положення НКРЕ. Згідно з положенням, основними завданнями НКРЕ є державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій і суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на суміжних ринках у сферах електроенергетики, теплопостачання та нафтогазовому комплексі.

НКРЕ здійснює ліцензування господарської діяльності у сферах електроенергетики, теплопостачання та нафтогазовому комплексі. НКРЕ встановлює: ціни (тарифи) на електричну енергію, тарифи на її передачу та постачання; ціни на товарний природний газ власного видобутку; роздрібні ціни на природний газ, що використовується для потреб населення; граничні рівні цін на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, для промислових споживачів та інших суб'єктів господарювання; граничні рівні цін на природний газ для суб'єктів господарювання, які виробляють теплову енергію, тарифи на транспортування природного, нафтового газу та газу (метану) вугільних родовищ по магістральних і розподільних трубопроводах; тарифи на постачання природного газу та газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом; тарифи на закачування, зберігання і відбір природного газу, газу (метану) вугільних родовищ; тарифи на транспортування нафти магістральними трубопроводами, нафтопродуктів і аміаку.

Комісія, її центральний апарат і територіальні органи становлять систему органів НКРЕ, яку очолює голова НКРЕ. Територіальні органи діють на підставі положень, які затверджуються НКРЕ. Комісія як колегіальний орган утворюється у складі голови і шести членів. Голова, члени НКРЕ призначаються на посади і звільняються з посад Президентом України шляхом видання відповідного указу. Термін повноважень голови, члена НКРЕ становить шість років.

Основною формою роботи НКРЕ як колегіального органу є засідання. Засідання НКРЕ є правомочним, якщо на ньому присутні більше половини її загального кількісного складу. Рішення НКРЕ вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість від загального кількісного складу НКРЕ. Голова, члени НКРЕ мають по одному голосу кожен.

НКРЕ підпорядковується Президентові України і підзвітна Верховній Раді України.
Гранична чисельність Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, визначена в кількості 412 штатних одиниць.

Указом №1069/2011 від 23 листопада Президент ліквідував Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України. Замість неї тепер буде функціонувати Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг. Відповідний указ Януковича №1070/2011 від 23 листопада опублікований на сайті глави держави.

Згідно з указом, Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президентові України, підзвітним Верховній Раді України.

Основними завданнями Нацкомфинпослуг є:
1) формування та забезпечення реалізації політики державного регулювання у сфері ринків фінансових послуг (крім ринку банківських послуг і ринків цінних паперів та похідних цінних паперів);
2) розробка та реалізація стратегії розвитку ринків фінансових послуг та вирішення системних питань їх функціонування;
3) забезпечення розроблення та координації єдиної державної політики щодо функціонування накопичувальної системи пенсійного страхування;
4) здійснення в межах своїх повноважень державного регулювання та нагляду за наданням фінансових послуг і дотриманням законодавства у відповідній сфері;
5) захист прав споживачів фінансових послуг шляхом застосування в межах своїх повноважень заходів впливу з метою запобігання і припинення порушень законодавства на ринку фінансових послуг;
6) узагальнення практики застосування законодавства України з питань фінансових послуг і ринків та розробка пропозицій щодо їх удосконалення;
7) розробка і затвердження обов'язкових до виконання нормативно-правових актів з питань, що належать до її компетенції;
8) координація діяльності з іншими державними органами;
9) впровадження міжнародно визнаних правил розвитку ринків фінансових послуг.

Крім того, Президент постановив затвердити граничну чисельність працівників Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у кількості 293 штатних одиниць.

Також Янукович реорганізував Національну комісію, яка здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг. Указом №1071/2011 Янукович ліквідував комісію, створив комісію з її ліквідації. Указом №1073/2011 Президент створив Національну комісію, яка здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, затвердив її положення і визначив граничну чисельність комісії в 412 штатних осіб.

Згідно з документом, Нацкомісія з держрегулювання компослуг повинна встановлювати:
- тарифи на компослуги суб'єктів природних монополій і суб'єктам господарювання на суміжних ринках;
- рівень обсягу виробництва товарів (послуг), нижче якого суб'єктів природних монополій і суб'єктам господарювання на суміжних ринках у сфері теплопостачання і централізованого водопостачання та водовідведення дозволяється здійснювати свою діяльність без ліцензій;
- обмеження на сумісництво видів госпдіяльності суб'єктами природних монополій і суб'єктами господарювання на суміжних ринках;
- порядок формування оплати за підключення до мереж суб'єктів природних монополій та здійснення контролю за його дотриманням.

Також Янукович указом №1061/2011 ліквідував Державну комісію з цінних паперів і фондового ринку. Замість неї Президент постановив утворити Національну комісію з цінних паперів і фондового ринку. Відповідний указ №1063/2011 від 23 листопада опублікований на сайті глави держави.

Згідно з указом, НКЦПФР є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президентові України, підзвітним Верховній Раді України.

НКЦПФР здійснює державне регулювання ринку цінних паперів. Основними завданнями НКЦПФР є: формування та забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку і функціонування ринку цінних паперів та похідних (деривативів) в Україні, сприяння адаптації національного ринку цінних паперів до міжнародних стандартів; координація діяльності державних органів з питань функціонування в Україні ринку цінних паперів та похідних (деривативів); здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та похідних (деривативів) на території України; захист прав інвесторів шляхом здійснення заходів щодо запобігання та припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів і законодавства про акціонерні товариства, застосування санкцій за порушення законодавства в рамках своїх повноважень, сприяння розвитку ринку цінних паперів та похідних (деривативів); узагальнення практики застосування законодавства України з питань емісії (випуску) та обігу цінних паперів в Україні, розробка пропозицій щодо його вдосконалення; здійснення державного регулювання і контролю у сфері спільного інвестування; здійснення в межах компетенції державного регулювання і контролю у сфері накопичувального пенсійного забезпечення; здійснення в межах компетенції державного регулювання і нагляду у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму, здійснення в межах компетенції заходи щодо запобігання та протидії корупції; здійснення в межах повноважень, визначених законодавством, нагляду на консолідованій і субконсолидированной основі за небанківськими фінансовими групами і їх підгрупами.

НКЦПФР в цілях організації своєї діяльності: забезпечує в межах повноважень здійснення заходів щодо запобігання корупції, контроль за їх здійсненням в апараті НКЦПФР, її територіальних органах; забезпечує виконання завдань з мобілізаційної підготовки та мобілізації держави в межах повноважень та реалізацію державної політики з питань цивільної оборони (цивільного захисту); забезпечує в межах своїх повноважень реалізацію державної політики щодо державної таємниці, здійснює контроль за її збереженням; забезпечує оприлюднення інформації про свою діяльність, здійснює заходи щодо налагодження діалогу з громадськістю та створення умов для участі громадян у процесі формування та реалізації державної політики.

НКЦПФР для забезпечення виконання покладених на неї завдань і функцій має право: розробляти і впроваджувати моделі інфраструктури фондового ринку; здійснювати моніторинг руху інвестицій в Україну та за її межі, здійснюваних через фондовий ринок; розробляти і затверджувати обов'язкові до виконання нормативні акти з питань, що належать до її компетенції; встановлювати обмеження щодо суміщення видів професійної діяльності на ринку цінних паперів; встановлювати вимоги до розміру статутного і власного капіталу, порядку його визначення, ліквідності, кваліфікаційним вимогам до фахівців професійного учасника фондового ринку, необхідні умови договорів, що укладаються під час здійснення професійної діяльності на фондовому ринку, та здійснення діяльності з рейтингування, іншим вимогам і показниками, що обмежують ризики професійної діяльності на фондовому ринку; приймати рішення про ліквідацію закритого корпоративного інвестиційного фонду; приймати рішення про ліквідацію пайового інвестиційного фонду; проводити планові та позапланові перевірки ведення реєстру забезпечення іпотечних сертифікатів тощо.

НКЦПФР як колегіальний орган утворюється у складі голови комісії та шести членів комісії. Голова комісії члени комісії призначаються на посади і звільняються з посад Президентом України шляхом видання відповідного указу. Термін повноважень голови та членів НКЦПФР становить шість років. Одне і те ж особа не може бути головою або членом комісії більше двох термінів поспіль. Зазначимо, Президент постановив затвердити граничну чисельність працівників Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в кількості 575 штатних одиниць.

Президент своїм указом № 1065/2011 ліквідував Національну комісію з питань регулювання зв'язку України, а замість неї указом № 1067/2011 від 23 листопада 2011 р. створив Національну комісію, яка здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації (НКРЗІ). Крім того, Янукович затвердив положення відповідної комісії.

Згідно з положенням НКРЗІ є органом державного регулювання у сфері телекомунікацій, інформатизації, користування радіочастотним ресурсом та надання послуг поштового зв'язку. У певній сфері НКРСИ здійснює повноваження органу ліцензування, дозвільного органу, регуляторного органу та органу державного нагляду (контролю).

Основними завданнями НКРЗІ є забезпечення проведення єдиної державної політики з питань державного регулювання у сфері телекомунікацій, інформатизації і розвитку інформаційного суспільства, використання радіочастотного ресурсу, надання послуг поштового зв'язку; здійснення державного регулювання та нагляду у сфері телекомунікацій, інформатизації, користування радіочастотним ресурсом, надання послуг поштового зв'язку. НКРЗІ забезпечує державний нагляд за додержанням суб'єктами ринку законодавства про телекомунікації, інформатизації і поштового зв'язку; дотриманням оператори, провайдери телекомунікацій, користувачі радіочастотного ресурсу ліцензійних умов, особливих умов, визначених у відповідних ліцензії, та правил здійснення діяльності у сфері телекомунікацій; дотриманням виробниками, постачальниками технічних засобів телекомунікацій, а також оператори, провайдери телекомунікацій вимог нормативно-правових актів і нормативних документів у сфері телекомунікацій, інформатизації і використання радіочастотного ресурсу; дотриманням операторами поштового зв'язку вимог нормативно-правових актів і нормативних документів щодо застосування засобів поштового зв'язку; встановлює: правила здійснення діяльності у сфері телекомунікацій; порядок надання послуг з перенесення абонентських номерів та порядок надання послуг національного роумінгу.

Янукович затвердив штат Нацкомісії в кількості 375 штатних одиниць.