ua en ru

Зустріч Януковича і Путіна перенесли на невизначений термін

Автор: RBC.UA
Робочий візит Президента України Віктора Януковича в Російську Федерацію перенесено. Про це повідомляє прес-служба Президента України.

Робочий візит Президента України Віктора Януковича в Російську Федерацію перенесено. Про це повідомляє прес-служба Президента України.

Нагадаємо, темами зустрічі Президентів України і Росії визначені актуальні питання українсько-російської співпраці, насамперед в енергетичній і торгово-економічній сферах. Зокрема - вироблення взаємоприйнятного механізму взаємодії України з Митним союзом Росії, Білорусії і Казахстану.

Для успішної реалізації цих домовленостей необхідні додаткові консультації на експертному рівні. У зв'язку з цим сторони домовилися про перенесення термінів візиту.

Нагадаємо, візит Януковича в Москву повинен був відбутися сьогодні після обіду. Сторони почали підготовку до цього візиту на початку осені, його дата багато разів змінювалася, статус знизився спочатку з державного до офіційного, а потім і зовсім до робочого, а тривалість зменшилася з двох днів до декількох годин. До вчорашнього вечора візит взагалі залишався під питанням, а сьогодні його взагалі скасували.

Народний депутат від Партії регіонів Ганна Герман заявила, що візит обов'язково відбудеться, але пізніше. За версією Герман візит відклали у зв'язку з необхідністю доопрацювати документи по тих рішеннях, які будуть прийняті в ході зустрічі Путіна і Януковича.

Народний депутат з фракції Партії регіонів Сергій Ківалов озвучив свою версію подій. За його словами, відміна візиту Януковича до Москви пов'язана з проведенням З'їзду суддів Російської Федерації.

"Я думаю, що таке рішення щодо скасування візиту пов'язано з внутрішніми питаннями Російської Федерації. Цілком можливо, це пов'язано з графіком Президента Путіна, оскільки сьогодні проходить з'їзд суддів Російської Федерації, який проходить один раз у чотири-п'ять років. Путін там буде виступати. Це дуже важлива подія. На засіданні буде більше 10 тис. суддів", - сказав Ківалов.

Він підкреслив, що таке рішення візиту - швидше за все організаційне питання. "Я вчора вів переговори з головою Верховного суду РФ В'ячеславом Лебедєвим, і він говорив, що йде активна підготовка до сьогоднішнього заходу за участю Путіна", - зазначив Ківалов.

Позафракційний депутат Петро Порошенко також упевнений, що скасування візиту Януковича пов'язана з рішенням російської сторони. "Чому був скасований візит - краще запитати у Володимира Путіна", - сказав Порошенко.

В опозиції вважають, що скасування візиту Януковича до Москви пов'язане з неможливістю остаточно домовитися щодо газу.

"За нашою інформацією, Президент України Віктор Янукович фактично в останні хвилини скасував візит до Москви, тому що остаточно не вдалося домовитись щодо газу. Росія погодилась надати знижку лише в разі декларації України щодо готовності вступити в Митний союз. Зрозуміло, це суперечить закону про основи внутрішньої і зовнішньої політики, тому Янукович не міг піти на це. У Москві мова повинна була йти про підписання окремих договорів, зокрема щодо готовності об'єднати газотранспортні і енергетичні потужності двох країн, що також суперечить нашому членству в Європейській енергетичній хартії. Тому візит був скасований", - сказав народний депутат з фракції "Батьківщина" Андрій Павловський.

Арсеній Яценюк навіть пообіцяв, що опозиція купить Президентові квитки в Брюссель. "Ми вважаємо, що в найкоротші терміни Україна повинна підписати угоду про створення зони вільної торгівлі і політичну асоціацію з нашими європейськими партнерами. Нам потрібні не ціни на газ. Нам потрібні цінності... Ми не хочемо в Радянський союз - ми вже там були", - заявив Яценюк.

Тим часом, як повідомляє "Комерсант-Україна", в Кабінеті міністрів чекають створення робочої групи з підготовки до вступу в Євразійське економічне співтовариство. Адаптацію норм Митного союзу (МС) до свого законодавства Київ розраховує провести із застереженнями, хоча нинішня нормативна база МС цього не допускає. Однак підписати договір про приєднання до Митного союзу неможливо навіть з тієї причини, що він вимагає затвердження Кабінетом міністрів, склад якого поки не сформований.

Найбільш вигідною для Києва зміною має стати зниження вартості російського газу для України. Конкретні параметри нового газового договору сторони не розголошують. В уряді між тим наполягають на триразове зниження ціни.

Читайте також: Україна повинна знайти взаємодію з ЄС і МС, - Азаров

Між тим, потепління російсько-українських відносин, заявили виданню "Комерсант-Україна" джерела в МЗС, можуть вплинути на підписання угоди про асоціацію (УА) України з Євросоюзом. Втім, деякі експерти дотримуються думки, що заяви про можливий вступ в МС ніколи не переростуть в конкретні дії. Вони пояснюють це тим, що проти зближення з Росією виступають найбільші українські фінансово-промислові групи, які підтримують контакт з Президентом і його Адміністрацією і побоюється за свій бізнес.

Читайте також: Україна шукає модель співпраці з МС, що не суперечить асоціації з ЄС, - МЗС

Тезу про те, що Україна планує "часткове приєднання" до норм МС, Віктор Янукович ввів в політичний побут два тижні тому, після зустрічі з Володимиром Путіним на саміті СНД в Ашхабаді, і потім неодноразово повторював її. Така позиція офіційного Києва викликала здивування експертів. "Відповідно до нормативно-правової бази МС, приєднання до окремих його договорів або до окремих положень таких договорів неможливо. Країна, що бажає вступити в МС, повинна приєднатися до всіх його договорів в повному обсязі", - говориться в заяві громадської ради МЗС України.

Читайте також: У Росії сподіваються, що Україна до 2015 року буде в Митному союзі

Варто також зазначити, що 13 грудня ц.р. Президент України Віктор Янукович у своєму відеозверненні до Верховної Ради висловив упевненість, що в 2013 р. Україна одночасно зблизиться з Європейським союзом і Митним союзом.

Митний союз в рамках Євразійського економічного співтовариства - форма торгово-економічної інтеграції Білорусії, Росії і Казахстану, що передбачає єдину митну територію, в межах якої у взаємній торгівлі товарами не застосовуються мита та обмеження економічного характеру, за винятком спеціальних захисних, антидемпінгових і компенсаційних заходів.