ua en ru

Світовий банк підвищив прогноз зростання ВВП Китаю на 2013 р

Автор: RBC.UA
Світовий банк (СБ) прогнозує зростання економіки Китаю в 2013 р. на 8,4%. Це вище 8,1%, яких банк чекав кілька місяців тому. Оновлені оцінки економічного зростання в Китаї та інших країнах Східної Азії містяться в опублікованій сьогодні доповіді East and Asia Pacific Economic Update Світового банку, що виходить два рази на рік.

Світовий банк (СБ) прогнозує зростання економіки Китаю в 2013 р. на 8,4%. Це вище 8,1%, яких банк чекав кілька місяців тому. Оновлені оцінки економічного зростання в Китаї та інших країнах Східної Азії містяться в опублікованій сьогодні доповіді East and Asia Pacific Economic Update Світового банку, що виходить два рази на рік.

В 2012 р. зростання китайської економіки, за оцінками СБ, складе лише 7,9%, що буде найнижчим показником з 1999 р. Для порівняння: в 2011 р. економіка КНР виросла на 9,3%.

Відновлення темпів зростання в 2013 р. буде результатом дії фіскальних стимулів і реалізації масштабних інвестиційних проектів. Підйом фабричного виробництва і капіталовкладень, які зафіксовані в Китаї в останні місяці, свідчить про те, що економіка Піднебесної "вступає у фазу пожвавлення", відзначає СБ.

На цьому тлі обсяг прямих іноземних інвестицій в економіку Китаю в 2012 р. може перевищити 100 млрд дол., незважаючи на те, що в період з січня по жовтень показник FDI скоротився на 3,45% у річному вирахуванні - до 91,7 млрд дол. КНР має хороші шанси перетнути рекордний показник минулого року за обсягом інвестицій на рівні 116 млрд дол., незважаючи на те, що обсяг прямих іноземних інвестицій в економіку КНР демонструє зниження (у річному вирахуванні) вже десятий місяць поспіль.

Читайте також: Fitch знизило прогноз зростання світового ВВП в 2012 р. до 2%

Основним фактором ризику для КНР є зниження світового попиту, оскільки економіка країни сильно залежить від експорту, незважаючи на її поступову переорієнтацію у бік внутрішнього попиту. Згідно з даними Світового банку, за підсумками 2011 р. частка експорту в показнику китайського ВВП становить близько 31%, близько 200 млн робочих місць зосереджено в експортній сфері, підтримуваній FDI, що робить показник вкрай важливим для визначення перспектив розвитку китайської промисловості.

В цілому для регіону Східної Азії і Тихого океану, куди СБ включає близько 20 країн, прогнозується економічне зростання в 7,5% у 2009 році і 7,9% - в 2013 р. При цьому автори доповіді вказують на ризики, які можуть погіршити перспективи регіону, а саме можливе гальмування структурних реформ в єврозоні, горезвісний "фіскальний обрив" у США і різке уповільнення інвестицій в Китаї.

Одною зі "світлих плям" на економічній карті регіону Світовий банк називає М'янму, яка рішуче взялася за налагодження міжнародних зв'язків після довгого періоду ізоляції. Зростання економіки країни в 2012 р. складе 6,3% (після 5,5% торік) і досягне 6,5% в 2013 р.

Читайте також: Китай очолить Сі Цзіньпін

В опублікованій на початку листопада 2012 р. доповіді Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) "Погляд на 2060 р.: довгострокові перспективи світового економічного зростання" зазначається, що вже в 2012 р. ВВП Китаю перевищить ВВП єврозони. До 2030 р. сумарний ВВП Китаю та Індії виявиться більше, ніж ВВП США, єврозони і Японії разом узятих. А вже до 2060 р. ВВП Індії і Китаю обійде сумарний ВВП всіх 34 країн ОЕСР. Нагадаємо, що зараз сумарний ВВП Індії і Китаю становить близько третини від ВВП країн ОЕСР.

"Світ наших дітей і онуків відрізнятиметься від нашого", - відзначив генеральний секретар ОЕСР Хосе Анхель Гурріа.

Стрімке зростання ВВП азіатських гігантів, у першу чергу Китаю, де рівень ВВП в перерахунку на душу населення, на думку експертів ОЕСР, до 2060 р. виросте семикратно, призведе до значного скорочення існуючого нині розриву між рівнями життя громадян і жителів так званих розвинених країн. Згідно із прогнозом ОЕСР, до 2060 р. дохід середнього китайця виявиться приблизно на чверть вищим середнього доходу нинішнього жителя США.

Читайте також: До 2030 р. країни Азії стануть впливовішими, ніж США і Євросоюз

В опублікованій в грудні 2012 р. Національною розвідувальною радою США (National Intelligence Council, NIC) доповіді "Глобальні тенденції 2030: Альтернативні світи" зазначалося, що до 2030 р. Китай, за даними NIC, позбавить США статусу найбільшої економіки світу. У тій же доповіді наголошувалося, що через 18 років можливості країн Азії впливати на перебіг подій у світі перевищать сукупний потенціал США і Євросоюзу. До збільшення впливовості азіатських країн, на думку експертів NIC, призведе зростання чисельності населення, обсягу ВВП, витрат на утримання та оснащення армій, а також інвестицій у високі технології.