ua en ru

ВР прийняла закон про мови (відео)

Автор: RBC.UA
Верховна Рада ухвалила в другому читанні і в цілому законопроект № 9073, ініційований народними депутатами від Партії регіонів "Про основи державної мовної політики". "За" проголосували 248 народних депутати.

Верховна Рада ухвалила в другому читанні і в цілому законопроект № 9073, ініційований народними депутатами від Партії регіонів "Про основи державної мовної політики". Закон ухвалено у редакції першого читання. "За" проголосували 248 народних депутати з мінімально необхідних 226.

Результати голосування опублікували на офіційному сайті Верховної Ради України. З 248 депутатів проект закону у другому читанні підтримали 190 депутатів з Партії регіонів, 1 представник НУ-НС Ігор Палиця, 11 позафракційних (віце-спікер Микола Томенко, перший віце-спікер Адам Мартинюк, Валерій Писаренко, Олександр Буряк, Ігор Воротнюк, Богдан Губський , Сергій Осика, Олег Маліч, Олег Черпіцький, Валерій Шаманов, Олександр Шепелев) і 19 представників Народної партії. Також закон підтримали 25 представників КПУ і два члени фракції "Реформи заради майбутнього" (Євген Константинов і Валерій Гацько). Депутати БЮТБ участі в голосуванні не брали.

При цьому на сайті ВР з'явилося повідомлення, що народний депутат Ігор Палиця не брав участі у голосуванні у зв'язку з його перебуванням за кордоном. На цьому наголошується у відповідній заяві депутата, переданій до Апарату ВР. Крім того, Томенко стверджує, що не голосував за закон про мови, хоча його картка спрацювала, повідомляє кореспондент РБК-Україна. Томенко заявив, що має намір звернутися до ГПУ, щоб з'ясувати причини голосування його картки.

Відразу після початку вечірнього пленарного засідання лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов звернувся до віце-спікера Адама Мартинюка з вимогою поставити на голосування в другому читанні "мовний законопроект": "Фракція Партії регіонів та комуністи вимагають негайного розгляду законопроекту № 9073 про основи мовної політики".

Після чого Мартинюк поставив відповідний проект закону на голосування, однак через те, що зав'язалася бійка між більшістю і опозицією, спочатку "за" прийняття проголосували 219 депутатів. Мартинюк запропонував повернутися до питання, погодилися з цією пропозицією 236 депутатів.

Незважаючи на спроби опозиції відсторонити Мартинюка від мікрофона після того, як депутати 248 голосами підтримали повторно поставлений на голосування закон, Мартинюк оголосив про прийняте рішення і закрив вечірнє засідання до 10 ранку 4 липня.

Законопроектом збережений конституційний державний статус української мови. Пунктом 1 статті 6 проекту встановлено, що державною мовою України є українська мова. При цьому на території України гарантується вільне використання регіональних мов, до яких віднесено російську, білоруську, болгарську, вірменську, гагаузьку, ідиш, кримськотатарську, молдавську, німецьку, новогрецьку, польську, ромську, румунську, словацьку, угорську, русинську, караїмську та кримчацьку. Дія цього положення поширюється на ті мови, які є рідними для не менш 10% громадян, що населяють певну територію, за даними перепису. За рішенням місцевої ради або за результатами збору підписів в окремих випадках, з урахуванням конкретної ситуації такі заходи можуть застосовуватися до мови, регіональна мовна група якої становить менше 10 відсотків населення (ст.7).

Сьогодні голова парламентської фракції Партії регіонів Олександр Єфремов заявив, що у Президента не буде підстав для накладення вето на закон про мови після його прийняття Верховною Радою. Раніше Єфремов заявляв, що законопроект № 9073 "Про засади державної мовної політики" може бути прийнятий 4 або 5 липня. У свою чергу, віце-спікер Верховної Ради Микола Томенко заявляв, що опозиція буде вимагати особистого голосування кожного депутата за закон про основи мовної політики.

Як повідомлялося, парламентський Комітет з питань культури і духовності отримав близько 2 тис. поправок до проекту закону про основи мовної політики. Також комітет рекомендує ВР зняти з другого читання даний документ.

Законопроект № 9073 у першому читанні був прийнятий 5 червня ц.р. Пізніше опозиція подала до Вищого адміністративного суду України позов з приводу голосування за мовний законопроект. Однак поданий народними депутатами України Степаном Курпілем та Юрієм Одарченком позов проти Верховної ради України щодо незаконності прийняття у першому читанні законопроекту "Про засади державної мовної політики" було визнано таким, що не підлягає розгляду в адміністративних судах України.

В березні 2010 р., незадовго після обрання Президентом, Віктор Янукович заявляв, що українська мова буде єдиною державною мовою в Україні. "В Україні буде розвиватися українська мова як єдина державна", - сказав він.

Відповідно до статті 10 Конституції України, державною мовою в Україні є українська мова. В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України. В березні ц.р. Янукович заявив, що Україна найближчим часом прийме закон про дві державні мови - українську та російську.