ua en ru

ВР поки не буде розглядати законопроект про державний статус російської мови, - Тігіпко

Автор: RBC.UA
Законопроект, яким пропонується прирівняти російську мову до державної, поки не буде розглядатися в сесійній залі Верховної Ради України. Про це заявив віце-прем'єр-міністр, міністр соціальної політики Сергій Тігіпко.

Законопроект, яким пропонується прирівняти російську мову до державної, поки не буде розглядатися в сесійній залі Верховної Ради України. Про це в ефірі радіо "Свобода" заявив віце-прем'єр-міністр, міністр соціальної політики Сергій Тігіпко.

"Ініціатива Черноморова (автор законопроекту) ймовірно є передвиборною обіцянкою й поки точно рано говорити, що її будуть розглядати", - заявив Тігіпко.

Крім того, він зазначив, що закон про мовну державну політику потрібен, оскільки держава повинна враховувати інтереси всіх громадян.

Зазначимо, напередодні, прирівняти російську мову до державної запропонував депутат від Партії регіонів, який подав у ВР відповідний законопроект. Документ зареєстровано в Раді під номером № 11243. Текст законопроекту опубліковано на офіційному сайті ВР.

Законопроектом пропонується встановити, що громадяни вільні у використанні української або російської мови в повсякденному житті і поза діяльністю державних органів, установ, організацій, підприємств.

Читайте також: Російська мова стала регіональною в Донецьку

Законопроект визначає російську як мову корінного народу і мову міжнародного і міжнаціонального спілкування. "Мовами міжнаціонального спілкування в Україні є українська та російська мови. Держава забезпечує вільне користування російською мовою як мовою міжнаціонального і міжнародного спілкування на всій території держави", - йдеться в законопроекті.

Читайте також: Росія буде поширювати російську мову у світі з "наступальної позиції", - Медведєв

Документом пропонується внести зміни до закону про основи державної мовної політики. "У процесі прийняття закону (закон про мови) у другому читанні та в цілому не були враховані пропозиції щодо посилення захисту мовних прав російського і російськомовного населення. Набувши чинності, закон в значній мірі враховує інтереси національних меншин, але не враховує потреби росіян, що проживають на території України і є корінним народом, а разом з більшістю російськомовних громадян становлять найчисленнішу мовну групу", - обгрунтовує запропоновані зміни автор законопроекту.

Нагадаємо, що 10 серпня набув чинності закон України "Про державну мовну політику". Документ, який викликав хвилю протестів по всій країні, дозволяє використовувати російську мову в офіційному діловодстві в регіонах, в яких не менше 10% жителів говорять цією мовою. Закон про мови передбачає офіційне використання регіональних мов у роботі місцевих органів державної влади при проживанні на підвідомчих їм територіях мінімум 10% носіїв даних мов. Закон про мови можна вважати упередженим, заявив екс-голова представництва ЄС в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра. А єврокомісар з питань розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле раніше зазначив, що закон про мови був прийнятий всупереч чинній процедурі.

Читайте також: Львівська міськрада оскаржила до КСУ закон про мови

Робоча група вже схвалила нову редакцію закону про мови. Крім того, підготовлено пропозиції щодо розвитку державної мови, що передбачають українізацію усіх сфер життя. Новий закон про мови буде проголосований 27 вересня, заявив директор Інституту української мови НАН України Павло Гриценко, який входить в робочу групу по доопрацюванню закону про мови.

Тим часом, регіональний статус російській мові вже надали Донецька, Дніпропетровська, Ізмаїльська, Одеська, Запорізька, Севастопольська, Харківська, Херсонська, Луганська міські ради. А також обласні Дніпропетровська, Миколаївська, Донецька, Запорізька, Луганська, Одеська, Херсонська ради.

Читайте також: Робоча група підготувала пропозиції щодо розвитку державної мови, які передбачають українізацію усіх сфер життя

Нагадаємо, що 10 ст. Конституції України визначає державною мовою в Україні українську мову. У статті також йдеться: "Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України. В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України. Держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування. Застосування мов в Україні гарантується Конституцією України та визначається законом".

Обговорити цю новину можна на нашій сторінці у Facebook

В офіційному тлумаченні ч. 1 ст. 10 Конституції України, що в "справі про використання української мови" в грудні 1999 р. дав Контітуціонний суд України говориться: "Положення про українську мову як державну міститься у розділі I "Загальні засади" Конституції України, який закріплює основи конституційного ладу в Україні. Поняття державної мови є складовою більш широкого за змістом та обсягом конституційного поняття "конституційний лад". Іншою його складовою є, зокрема, поняття державних символів. Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить винятково народові (ч. 3 ст. 5 Конституції України). Положення статті 10 Конституції України, як і інших статей розділу I "Загальні положення", можуть бути змінені тільки у порядку, передбаченому статтею 156, шляхом прийняття закону, який затверджується всеукраїнським референдумом".