ua en ru

ВР схвалила економічний експеримент, що впроваджує податкові пільги в ІТ-індустрії

Автор: RBC.UA
Верховна Рада Україна (ВР) прийняла в другому читанні і як закон законопроект № 8267-д від 18 березня 2011 р. "Про економічний експеримент щодо створення сприятливих умов для розвитку в Україні індустрії програмної продукції".

Верховна Рада Україна (ВР) прийняла в другому читанні і як закон законопроект № 8267-д від 18 березня 2011 р. "Про економічний експеримент щодо створення сприятливих умов для розвитку в Україні індустрії програмної продукції".

В законі про розвиток ІТ-індустрії та відповідних змінах до Податкового кодексу України встановлюються деякі особливості стягування загальнодержавних та місцевих податків і зборів учасниками експерименту. Так, на період проведення економічного експерименту для юридичних осіб - учасників експерименту встановлюються спеціальні ставки загальнообов'язкових платежів.

Зокрема: податок на прибуток у розмірі - 16% від бази оподаткування; єдиний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування в розмірі - 36,76% від суми, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, помноженим на кількість найманих працівників учасника економічного експерименту. Також, згідно закону, єдиний внесок для найманих працівників учасників економічного експерименту встановлюється в розмірі - 3,6% від суми, що дорівнює двом розмірам мінімальної заробітної плати; податок на доходи фізичних осіб отриманих у формі заробітної плати від учасників експерименту в розмірі - 10%. Інші обов'язкові платежі сплачуються учасниками експерименту відповідно до законодавства України.

Також законом пропонується ввести спеціальний режим оподаткування індустрії програмної продукції. Зокрема, встановити податок на доходи фізичних осіб, які працюють у сфері ІТ-індустрії в розмірі 5%, податок на прибуток підприємств - у розмірі 5%, а також звільнити такі суб'єкти від сплати ПДВ.

Закон визначає суб'єкти ІТ-індустрії, які можуть вибрати спеціальний режим оподаткування, а також їх критерії. "Резиденти, які протягом попередніх чотирьох послідовних календарних кварталів сукупно одночасно відповідають наступним критеріям: питома вага доходів від здійснення, пов'язаної з IT-індустрією становить не менше 70% доходів від усіх видів економічної діяльності з реалізації товарів, виконання робіт, надання послуг, а середньооблікова чисельність працівників перевищує 10 осіб. Також первісна вартість основних засобів та/або нематеріальних активів повинна перевищувати 50% мінімальної заробітної плати. Разом з тим, загальна сума розбіжностей між податковим кредитом з податку на додану вартість та податковими зобов'язаннями його контрагентів не повинна перевищувати 1000 мінімальних зарплат. Резиденти не повинні бути визнані судом банкрутами відповідно до закону", - йдеться в законі.

Згідно з прогнозом, встановлений рівень загальнообов'язкових платежів дозволяє за рахунок детінізації індустрії програмної продукції в терміни, які визначені для проведення економічного експерименту, істотно збільшити надходження від сплати податків до бюджету, до Пенсійного фонду України та інших цільових соціальних фондів від учасників експерименту.

На основі проведених розрахунків прогнозні показники учасників економічного експерименту виглядають наступним чином: прогноз збільшення надходжень з податку на доходи фізичних осіб в першому році реалізації експерименту складе 120 млн 580 тис. грн і більше 761 млн грн за весь період реалізації експерименту; прогноз збільшення надходжень єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в першому році реалізації експерименту складе більше 34 млн грн і, відповідно, близько 280 млн грн за весь період реалізації експерименту.

Також, закон визначає основні організаційні заходи щодо проведення експерименту.

До основних організаційних заходів, зокрема, віднесено вдосконалення системи управління у сфері індустрії програмної продукції, а також розробка і затвердження центральними органами виконавчої влади відповідно до їхньої компетенції нових форм статистичної та фінансової звітності з урахуванням досвіду, набутого при здійсненні економічного експерименту. Органам влади також слід за результатами експерименту розробити і ввести постійно діючу систему моніторингу та аналізу звітності в сфері ІТ-індустрії. Результати моніторингу повинні використовуватися при виробленні державної політики та прийнятті управлінських рішень у цій сфері та інших суміжних сферах діяльності. Органам влади також необхідно адаптувати і впровадити в Україні міжнародні стандарти управління якістю (ISO, CMMI та ін), і напрацювати пропозиції щодо вдосконалення податкового, митного та валютного законодавства в частині, що регулює діяльність ІТ-індустрії.

Визначається, що економічний експеримент по створенню сприятливих умов для розвитку в Україні індустрії програмної продукції проводиться з 1 січня 2013 року до 31 грудня 2022 року.