ua en ru

ВР направила в КСУ опозиційний законопроект про зняття недоторканності

Автор: RBC.UA
Верховна Рада Україна (ВР) внесла до порядку денного сесії і направила до Конституційного суду України для отримання висновку опозиційний законопроект № 10530 про внесення зміни до Конституції України щодо зняття недоторканності з нардепів, суддів і Президента.

Верховна Рада Україна (ВР) внесла до порядку денного сесії і направила до Конституційного суду України для отримання висновку опозиційний законопроект № 10530 про внесення зміни до Конституції України щодо зняття недоторканності з нардепів, суддів і Президента. "За" відповідні рішення проголосували 389 з мінімально необхідних 226 нардепів.

Відповідний законопроект "Про внесення зміни до Конституції України (щодо недоторканності)" передбачає виключити із статті 80 Конституції норму про гарантії депутатської недоторканності і норму про неможливість залучення депутатів до кримінальної відповідальності без попереднього узгодження ВР.

Зі статті 105 Конституції України пропонується виключити норму про недоторканність Президента, а також зі статті 126 - норму про недоторканність суддів. Зі статті 149 - норму про недоторканність суддів Конституційного суду.

Відзначимо, напередодні голова фракції Партії Регіонів (ПР) Олександр Єфремов заявив, що немає шансів прийняття за основу опозиційних законопроектів про обмеження не тільки депутатської недоторканності, а й суддів і Президента.
У той же час, він відзначив, що закон про обмеження депутатської недоторканності щодо внесення змін до Конституції може бути прийнятий у другому читанні до кінця сесії. "...Я впевнений, що у нас є можливість до кінця цієї сесії проголосувати 226 голосів за цей проект закону, а восени 300 голосами поставити крапку в даному питанні", - заявив Єфремов.

Раніше повідомлялось, що ВР прийняла проект постанови № 3251-П про подальшу роботу над законопроектом про внесення змін до Конституції України (щодо гарантій недоторканності для окремих посадових осіб). Згідно з постановою до 4 липня 2012 р. повинна бути завершена робота над проектом закону, а сам законопроект має бути розглянуто на пленарному засіданні 5 липня 2012 р.

Маневри з недоторканністю можновладців в Україні проводять на політичній арені дуже давно. Обіцянка скасувати депутатську недоторканність активно мусувалася партією "Наша Україна" під час передвиборчої кампанії ще в 2007 році. Тодішній Президент України Віктор Ющенко підтримував і всіляко рекламував цю ідею своєї партії. На той час опозиційні регіонали пропонували піти далі і скасувати ... недоторканність Президента країни і суддів, по суті, передбачаючи ініціативи теперішньої опозиції.

4 вересня 2007 р. Рада 5 скликання, рішення про розпуск якої Президент прийняв ще в квітні цього ж року, прийняла закон про скасування недоторканності нардепів, суддів і Президента. Авторами відповідного проекту закону (реєстр. № 4058) виступили голова фракції СПУ Іван Бокій і голова фракції БЮТ-2 Микола Замковенко. Але Ющенко назвав Раду неповноважною, а рішення нелегітимним. 20 жовтня 2009 р. парламент ще раз проголосував за законопроект "Про внесення змін до Конституції України" (щодо гарантії недоторканності для окремих посадових осіб), яким передбачалося скасування президентської і обмеження депутатської недоторканності.

Але 1 квітня 2010 р. Конституційний суд України розглянув відповідний проект закону і визнав заплановані внесення до Конституції конституційними в частині обмеження депутатської недоторканності, але відхилив обмеження президентської недоторканності.

Як бачимо, тема скасування недоторканності не перший раз спливає саме напередодні виборів, а симпатії опозиції і влади щодо цієї ідеї змінюються з діаметральною протилежністю залежно від того, хто перебуває біля керма.